Кремль намагається залякати українців за кордоном порцією старих фейків — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Нові-старі фейки. Російська пропаганда поширює в Польщі та країнах Балтії дезінформацію, що Київ нібито запросив відомості про українських біженців за кордоном, щоб потім їх мобілізувати. Експерти вважають, що в цих фейках, як у дзеркалі, відбивається російська реальність, інформує FREEДОМ.

“… Надати Україні інформацію про всіх чоловіків-українців у віці до 60 років, які перебувають у Польщі”, — з листа, що надійшов нібито від Міністерства закордонних справ України до Міністерства закордонних справ Польщі. 

У ньому сказано, що інформація про українських громадян нібито має допомогти Збройним силам України мобілізувати їх для участі у війні проти Росії. Ось тільки лист — фейковий, повідомили в Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони (РНБО) України. Ця дезінформація з’явилася ще 3 лютого 2022 року на сайті російського інформаційного агентства, а в червні її повторили в Telegram-каналі колаборантів із так званої “ДНР”. 

“У такий спосіб ворог намагається отримати персональні відомості про українців, які перебувають за кордоном, для подальшого проведення інформаційно-психологічних операцій, покликаних знизити рівень довіри до України загалом. Тому просимо перевіряти підозрілі “документи”, що публікуються в соціальних мережах, і користуватися виключно офіційними сайтами українських органів державної влади”, — пояснили в Центрі протидії дезінформації при РНБО України.

Пропагандистська машина Кремля генерує фейки регулярно. Раніше в соціальних мережах поширювалася дезінформація, що нібито влада Польщі на вимогу Києва депортуватиме українців, які за віком можуть бути мобілізовані. А ще, що Польща примусово відправлятиме українських чоловіків, які прибули в країну, у тренувальні військові табори.

“Кампанія триває вже тижнів зо два. Ці фейки спрямовані насамперед на напруження усередині політичної ситуації в Україні в контексті війни. У контексті розпалювання ненависті та агресії проти керівництва країни, проти наших партнерів. Усе це відбувається в контексті тієї кампанії, яка відбувається в Росії, з дискредитації сил і можливостей української армії стримувати наплив мобілізованих, стримувати наплив російської армії на окупованих територіях”, — сказав експерт із комунікацій Міжнародного центру протидії російській пропаганді Дмитро Громаков.

Усі фейкові відео, статті про Україну — це відображення життя в самій Росії, кажуть експерти. Збір інформації про росіян, які виїхали, вилов чоловіків на вулицях, удома, у транспорті та на роботі, погрози і застосування сили до потенційних мобілізованих, численні приклади незаконної мобілізації хворих, непридатних до служби і багатодітних. Усе це звичні методи кремлівського режиму. Ось і свіжі фейки російської пропаганди адресовані теж насамперед своїм же громадянам. 

“Це частина кампанії мобілізаційної, яка має засвідчити, що в України настільки погані справи з резервом, що вона вже збирає всіх українців по західних країнах для того, щоб кинути на цю війну і продовжувати це протистояння. Це нібито свідчить про успіх війни для російської армії і таким чином дозволяє прибрати той страх, який формується в російському суспільстві перед смертю на війні”, — зазначив Громаков.

А що ж факти? Українцям, які залишили територію країни, необхідно стати на військовий облік. Це — правда.  Відповідну постанову було ухвалено Кабінетом Міністрів України 30 грудня 2022 року. Опубліковано цей документ 3 січня 2023 року.

Нагадаємо, фейк із листом до МЗС Польщі з’явився за 11 місяців до цього. Вести облік військовозобов’язаних українців, які після 24 лютого 2022 року виїхали з України, будуть дипломатичні відомства. А саму процедуру взяття на військовий облік українців, які виїхали за кордон, має бути розроблено протягом півроку.

Читайте також: Завдання ворога — дискредитація: інструменти РФ в інформаційних спецопераціях проти України назвав Подоляк

Прямий ефір