Кремль готується до “виборів” на окупованих територіях: як місцеве населення намагаються змусити голосувати, обговорили експерти

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Уже менше ніж за місяць російські загарбники мають намір провести незаконні вибори президента РФ на тимчасово окупованих територіях України. 

Наразі росіяни проводять підготовку до так званих президентських виборів — формують “дільничні виборчі комісії”. Про це повідомляє Центр національного спротиву. Також окупаційні адміністрації розглядають можливість реалізації “мобільних дільниць”, які виїжджатимуть у певні райони для проведення так званого голосування. 

Як окупанти змушують українців іти на псевдовибори

Напередодні псевдовиборів на окупованих українських територіях росіяни проводять рейди по домівках. Про це повідомляє Центр національного спротиву. Так звані члени виборчих комісій РФ здійснюють обхід мешканців. Вони збирають інформацію та агітують за участь у “російських президентських виборах”. Повідомляють, що вони ведуть незаконну аудіо- або відеофіксацію розмови — буквально “під запис” розпитують мешканців про те, чи будуть ті голосувати і чи знають, коли так звані вибори.

Крім того, російські окупанти блокують трансляцію українських медіа на окупованих українських територіях, повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України. Аби забезпечити поле діяльності для кремлівських пропагандистів перед псевдовиборами, російські окупаційні адміністрації прагнуть у кожну оселю провести російське супутникове телебачення. А ще — розширюють мережу російського мобільного зв’язку. 

Так, у 2023-2024 роках на тимчасово окупованій Росією території Донецької області встановили 700 базових станцій, а в Херсонській — понад 200. 

В окупованій Росією частині Херсонської області російські окупанти ходять по домівках мирних жителів у супроводі озброєних військових. Для імітації підтримки Путіна Москва відправила на захоплені українські території спеціально підготовлені загони, повідомляють в українській розвідці. Про готовність до псевдоголосування вони мають відзвітувати до 10 березня 2024 року. 

“Свіжа московська методичка передбачає, що взяти участь у незаконних виборах на захоплених територіях можна як із російським, так і з українським паспортом, ID-карткою або іншим документом, що посвідчує особу. Таке рішення свідчить про провал примусової паспортизації на окупованих територіях України, а також є черговим інструментом російських спецслужб для виявлення “неблагонадійних” українців для здійснення репресій”, — з повідомлення Головного управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.

Росіяни посилюють інформаційно-психологічний тиск на українців, які живуть в окупації, заявили в Головному управлінні української розвідки. У квартири та будинки проводять російське телебачення, а підприємства переводять на власне програмне забезпечення та комунікаційні сервіси. Водночас розширюють мережу покриття російського мобільного зв’язку на захоплених українських територіях. 

“Щоб перекрити канали доступу до інформації про реальну ситуацію на фронті, в Україні та світі, мешканців окупованих громад Херсонської області масово підключають до російського супутникового телебачення під назвою “русский мир”. Наразі росіяни встановили вже понад 18 тисяч відповідних пристроїв”, — з повідомлення Головного управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.

В умовах російської окупації, репресій та етнічних чисток чинити активний опір — смертельно небезпечно. Але українські партизани та підпільники продовжують фіксувати переміщення російської військової техніки, коригують вогонь ЗСУ, здійснюють диверсії, ліквідовують загарбників і поширюють листівки.  

Так активісти руху “Жовта стрічка” розклеїли патріотичні листівки та наліпки, присвячені російським псевдовиборам. У них прямо йдеться про те, що Путін — військовий злочинець, і йому місце не у виборчих бюлетенях, а на лаві підсудних у Гаазі.

Так звані вибори президента Росії заплановані на березень 2024 року. Вони триватимуть три дні — з 15 до 17 березня.

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков уже заявив, що Путіна переоберуть із результатом у 90% голосів. Таким чином, він зможе залишатися при владі щонайменше до 2030 року.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно ухвалила резолюцію із закликом до держав-членів організації “визнати Володимира Путіна нелегітимним після закінчення його нинішнього президентського терміну” у 2024 році.

Думки експертів

Як росіяни готуються до псевдовиборів на окупованих територіях України? Які методи впливу на місцеве населення використовують? Чи визнає світ легітимність Путіна після так званих виборів президента? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Євгенія Кравчук, голова Комітету культури, науки, освіти та медіа Парламентської асамблеї Ради Європи;
  • Володимир Дудукалов, заступник голови Бердянської районної ради;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки;
  • Микола Полозов, російський правозахисник.

ЄВГЕНІЯ КРАВЧУК: Псевдовибори в РФ потрібно повністю не визнавати

— У ЄС уже заявляли, що не визнаватимуть вибори на окупованих територіях. Це триває з 2014 року, коли там уже відбувалися псевдовибори. Депутатів “обраних” на окупованій території Росія не брала навіть до жодних міжнародних делегацій, коли такі делегації ще були. 

Майбутні “вибори” в РФ не можна визнавати загалом, а не тільки на окупованій території. 

Резолюція ПАРЄ ґрунтується на юридичному висновку Венеціанської комісії. Вони ґрунтуються на тому, що Путін змінив Конституцію для того, щоб балотуватися в президенти більше ніж 2 рази. Виходить, що вся система зміни влади в Росії зруйнована. 

Венеціанська комісія офіційно вважає, що Путін не повинен балотуватися, тому що він уже всі свої терміни вичерпав. 

Чи визнає Європейський союз ці псевдовибори повністю недійсними — питання. Тому що, наприклад, Китай чи Індія точно визнають. Вийде, що половина світу визнає легітимність цих псевдовиборів, а половина світу — ні.  

ВОЛОДИМИР ДУДУКАЛОВ: “Вибори” на окупованих територіях – це імітація

— Агітація і підготовка так званих виборчих дільниць у дворах і вдома робиться тому, що окупанти бояться. Вони дуже бояться, що під час псевдовиборів буде якась диверсія, когось вкотре підірвуть у машині або когось розстріляють.

Через страх росіяни максимально відходять від класичного формату голосування до гібридного. Ми раніше сміялися з того, що в Росії в глибинці люди голосують на пеньках. Зараз ця історія повторюється на окупованій території. І окупантам потрібні голоси просто під будь-яким соусом. 

Під час так званого референдуму восени 2023 року можна було голосувати навіть без наявності російського паспорта. Для перетину блокпостів або виклику швидкої допомоги російський паспорт потрібен був, а для участі у виборах — ні. 

Росіянам потрібна картинка, тому що на псевдовибори виділено мільярди рублів. Треба створити імітацію черги і великої явки. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Псевдовибори — це перевірка на лояльність до чинної влади

— Найоптимальніший варіант для людей, які відчувають себе українцями, хочуть зберігати зв’язок з Україною, але змушені жити на окупованій території, — не брати участі в псевдовиборах. Але в Росії навіть своїх громадян примушують до участі у виборах. 

Адже це не перші псевдовибори, які будуть проводитися на окупованих територіях. Уже були псевдовибори на місцевому рівні. 

Це будуть вибори Путіна або референдум за підтримку Путіна, а не справжнє голосування. Це перевірка на лояльність до чинної влади. 

Можна порадити жителям окупованих територій не йти, за можливості, на псевдовибори або проголосувати проти Путіна. Це буде така пасивна форма протесту. 

Зараз, коли йде така повномасштабна війна, на всіх окупованих територіях є люди, які допомагають спротиву або самі беруть участь в опорі. 

Для залякування місцевого населення туди направляють перед псевдовиборами Росгвардію. Росгвардія — це путінська жандармерія. І це лише ще більше демонструє те, що там справжній режим окупації. 

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Людей буду змушувати брати участь у псевдовиборах

— У Росії був такий “опозиційний кандидат” Надєждін, якого не пустили на вибори. На окупованій території він навіть не вів жодної діяльності, тому що вона Кремлю там була не потрібна і, відповідно, його діяльність там не була потрібна. 

На окупованих територіях немає навіть видимості демократії, яку Кремль хоче показати в Росії. Це показує справжній стан справ і те, як люди налаштовані на окупованій території.  

Окупанти ходять по квартирах і з’ясовують, хто піде на псевдовибори. Потім списки передають в окупаційні адміністрації та ФСБ. Підключають так звані профспілки, які постійно запитують працівників, чи будуть вони голосувати і за кого. 

Перед псевдовиборами буде дострокове голосування — у ці дні до людей приїжджатимуть з урною для голосування і примушуватимуть до участі. 

Навіть неважливо, як людина проголосує, бо результати вже визначені. Головне — зламати людину і змусити її брати участь у цьому колективному шабаші. 

Для Кремля важливо медійно показати, що на окупованій території їх підтримують, і створити видимість виборчого процесу. 

МИКОЛА ПОЛОЗОВ: Окупанти вираховують нелояльних до себе жителів окупованих територій

— Зараз російська влада на окупованих територіях використовує інструмент так званих виборів для посилення контролю над населенням. Окупанти розуміють, що там залишається значна кількість людей, які не лояльні до кремлівського режиму. І якщо ці люди матимуть необережність продемонструвати таку поведінку щодо російської влади, то їх ставитимуть на облік і надалі переслідуватимуть. 

Ми прекрасно розуміємо, що російська влада не дотримується положень четвертої Женевської конвенції, яка гарантує права цивільного населення на окупованих територіях. 

Якщо в людей немає можливості виїхати з окупованої території, то їм потрібно максимально підлаштовуватися для того, щоб забезпечити собі безпеку. Комусь, можливо, доведеться формально взяти участь у псевдовиборах. 

Усі ми прекрасно розуміємо, що участь у псевдовиборах не несе жодного смислового навантаження. В адміністрації президента вже давно намальовані і чекають свого часу готові результати. 

З моменту початку окупації Криму минуло майже 10 років. За цей час у Росії двічі проходили вибори до Державної Думи і вибори президента Путіна 2018 року. Незважаючи на те, що на той момент вже територія Криму була окупованою, путінський режим більшістю країн був визнаний. 

Варто відзначити принципову і чітку позицію країн Балтії. Я сподіваюся, що за їхнім прикладом підуть і інші країни Заходу. Все таки між Лукашенком і Путіним є суттєва різниця. Лукашенко не є настільки вагомим суб’єктом міжнародної політики як Путін. 

Відгородитися від Росії не так-то просто. Ми бачимо, що і санкційний режим не досягає своїх цілей. Захід змушений політично підлаштовуватися під цю ситуацію.  

Путіна підтримує більшість росіян. А та частина населення, яка не підтримує Путіна, навіть якщо вона бойкотуватиме псевдовибори, то це ніяк на загальну картину не вплине. 

Читайте також: Мирна акція “Полудень проти Путіна” здатна поставити хрест на легітимності виборів, — Гудков

Прямий ефір