Басманний суд Москви 29 березня заарештував дев’ятого фігуранта кримінальної справи про теракт у “Крокус Сіті Холі”. Ним став уродженець Таджикистану Назрімад Лутфуллоі.
Раніше влада РФ заявляла про затримання 11 підозрюваних. На фото і відео з місця затримання і суду — люди неслов’янської зовнішності, які невиразно говорять російською. Пізніше стало відомо, що частина з них — теж уродженці Таджкистану.
Так, приналежність затриманих до неслов’янського народу дала новий виток ксенофобним настроям у Росії.
Мігранти в Росії знову під прицілом
24 березня московський суд обрав запобіжний захід чотирьом чоловікам, затриманим за підозрою у скоєнні теракту. Далерджона Мірзоєва, Рачабалізоду Саідакрамі Муродалі, Мухаммадзобіра Зокирчоновича Файзова і Шамсідіна Фарідуні відправили в СІЗО до 22 травня. Силовики вважають їх безпосередніми виконавцями теракту.
Усі обвинувачені в залі суду були вже з ознаками насильства. Наприклад, громадянин Таджикистану Мухаммадсобир Файзов на суді, за словами журналістів, був із катетером і сечоприймачем. Він не розплющував очі, його доставили в зал на візку. Тим більше, під час затримання одному з підозрюваних відрізали вухо — учасники затримання знімали це на камеру.
Як повідомлялося, 140 людей загинули внаслідок теракту в підмосковному концертному залі “Крокус Сіті Хол” 22 березня. Ще понад сотня людей постраждали. Цей теракт став найбільшим у Росії за кількістю загиблих після Беслана 2004 року.
Російська влада немов дала сигнал — насильство допускається. А хвиля народного гніву в Росії тим часом покотилася і стала проявлятися щодо мігрантів.
Киргизстан рекомендував своїм громадянам поки не їздити в Росію. За словами чиновників, після нападу на концертний зал “Крокус Сіті Хол” спецслужби посилили контртерористичні заходи і посилили перевірки на кордонах. А таджицька діаспора в Росії настійно радить таджикам, які перебувають у країні, проявляти обережність, побоюючись зростання злочинів на ґрунті ксенофобії. Також ЗМІ пишуть, що низка роботодавців попросила своїх співробітників, громадян Таджикистану, здати актуальні особисті дані, включно з адресою проживання.
На тлі зростаючої ксенофобії в Росії після теракту в “Крокус Сіті Холі” росіяни відмовляються їхати в таксі з водіями з Таджикистану.
У Єкатеринбурзі поліцейські зупиняють людей східної зовнішності на вулицях, а керівництво торгового центру “Грінвіч” запитало в орендарів інформацію про співробітників із Центральної Азії. У Нижньовартовську після таких рейдів затримали 14 осіб.
За повідомленнями ЗМІ, у місті Благовєщенську Амурської області невідомі підпалили торговий павільйон, що належав мігрантам. У Калузі група невідомих побила на вулиці трьох громадян Таджикистану, одного з них було госпіталізовано. У російській Державній Думі вже запропонували посилити в’їзд і критерії депортації для мігрантів, повідомляє The Moscow Times.
Таджицька діаспора, зі свого боку, настійно радить проявляти обережність, побоюючись зростання насильства щодо мігрантів.
Правозахисники повідомляють, що за перші дві доби після теракту в “Крокус Сіті Холі” надійшло понад 2,5 тис. дзвінків від іноземних громадян, які перебувають у Росії. Понад половина повідомлень стосувалися поліцейських рейдів і незаконних затримань. Мігрантів допитують і катують. Також поліцейські влаштовують облави на гуртожитки.
Правозахисники не виключають, що мігранти тепер стануть для Кремля людським ресурсом, який масово відправлять на війну проти України. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну кремлівський режим мобілізував на війну тисячі представників корінних нечисленних народів РФ. Потрібно знайти привід для відправки нової хвилі.
Мігрантам видають повістки відразу після прийняття громадянства. Раніше повідомлялося, що в Росію, починаючи з 2022 року, на заробітки в’їхало майже 12 млн іноземних громадян, а за перше півріччя 2023 року в пошуках роботи приїхало трохи більше ніж 3,5 млн іноземців. В аналогічний період 2022 року їх було менше ніж 6 млн осіб.
Думки російських експертів
Чи може російська влада контролювати нетерпимість російського народу до інших і чи справді Кремль стоїть біля витоків ксенофобії в РФ. Чим завершаться такі “загравання”. На ці та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Олександра Гармажапова, голова фонду “Вільна Бурятія”;
- Руслан Айсін, головний редактор журналу “Поистине”, політолог;
- Володимир Будаєв, співзасновник фонду “Вільна Бурятія”;
- Валентина Чупик, правозахисниця, безкоштовна юристка для мігрантів.
ОЛЕКСАНДРА ГАРМАЖАПОВА: Ксенофобія в Росії була і раніше, тільки її ховали
— Цікаво, що Росія третій рік “денацифікує” Україну, це і стало офіційною підставою для повномасштабного вторгнення. Тобто Росія у 2022 році взяла на себе роль головного світового антифашиста. Сьогодні те, що відбувається в Росії щодо таджиків, наскільки, на вашу думку, має стосунок до антифашистської держави, яка взяла на себе право говорити, як їм жити?
На мій погляд, теракт у Крокусі оголив дві ключові проблеми.
По-перше, що в нас абсолютно недолугі спецслужби, у які протягом чверті століття Володимир Путін вливав величезні гроші, давав їм абсолютну владу. Виходить так, що наші спецслужби здатні тільки боротися з тими, хто ставить лайки під антивоєнними постами, хто пише антивоєнні пости або коментує їх у соцмережах. Але боротися з реальною злочинністю наші спецслужби не здатні.
І другий момент, який оголив цей теракт, — це, звичайно, абсолютна ксенофобія на території Російської Федерації. Тому що, хто б що не говорив про те, що ми така багатоконфесійна, багатонаціональна країна, той рівень таджикофобії та ісламофобії, які ми сьогодні спостерігаємо в Росії, це не щось нове, це просто те, що було заховано “під килимом”.
І в цьому сенсі дуже цікаво спостерігати, як кремлівські блогери сьогодні говорять про те, що їхнє завдання не допустити міжнаціональної ворожнечі. По суті, вони дають хворому на онкологію анальгін і кажуть: “Лікуйся анальгіном”. У тому плані, що сьогодні політика Кремля така, що це антагонізм усьому світу.
І якщо країна перебуває в стані протистояння всьому світу, то, природно, вороги будуть виявлятися щоразу нові — українці, таджики, американці, хто завгодно. Усі завжди в усьому винні, крім нас самих, тому що всі хочуть нам нашкодити.
У День народної єдності знову ж таки не рекомендовано було нікому прогулюватися, тому що цього дня були “російські марші”, у яких також брав участь Дмитро Рогозін — нині дуже великий “денацифікатор” України. Тому побутовий расизм, звісно, ми спостерігали на кожному кроці. Через паркувальне місце, через якусь чергу. Ти завжди обов’язково почуєш: “Вали до себе в Китай, в Узбекистан або ще куди-небудь”. Ти — неросійський, отже, ти неправий.
РУСЛАН АЙСІН: Мігрантів спробують загнати на війну
— У Росії ксенофобія — частина державної політики. Відбувається постійне підтримання рівня високого градуса ксенофобії, насамперед, звісно, до мусульман, до неросійських народів, у даній ситуації — до українців.
Обов’язково має бути якийсь зовнішній ворог, який не дає жити бідній Російській імперії. І тому пошук внутрішніх і зовнішніх ворогів є внутрішньою частиною цього буття, цього простору.
Ксенофобія і боязнь мігрантів підспудно присутня у всьому, насправді. І всі ці розмови путінської влади про багатонаціональний народ — порожні. Я як представник неросійського народу — татарського — можу вам відповідально це заявити.
Тобто заборона мов, закриття мечетей, образа за національним принципом, квотування в різні структури влади чи заклади освіти — все це є частиною політики Володимира Путіна.
Влада боїться, що цей рівень міжнаціонального конфлікту може вийти за межі окресленого кола, що вони можуть отримати якусь розрізнену вторинну енергію. Знаєте, у китайців було таке поняття, що означає розлив войовничості. Приблизно цього вони бояться. Але я думаю, що загалом вони контролюють, звичайно, ситуацію.
Навіть у пропутінської публіки немає впевненості в тому, що теракт скоїли ці нещасні таджики, яких призначили цапами-відбувайлами. Інше питання: а для чого це було зроблено? З одного боку, Путін хоче прив’язати Україну до теракту, але це виглядає дуже смішно, що навіть самі пропагандисти через посмішку про це говорять.
Друга важлива обставина — це боротьба всередині путінської системи.
І третє важливо, що зараз спробують використати, — мігрантів спробують загнати на війну. Їм буде запропоновано суспільний контракт: хлопці, ми не будемо вас переслідувати, не знаходитимемо у вас наркотики, екстремістську літературу і зброю, але ви повинні піти на війну. Не просто піти. Ми даємо вам певні пільги, преференції, паспорт громадянина, гроші тощо. Тому що в Росії немає людей, які реально готові йти на війну.
Щойно відбудуться зміни на фронті, про мігрантів у Росії забудуть моментально. Якщо ж цього не відбуватиметься, все буде погано, і ухвалять репресивні закони, які зруйнують російську економіку.
ВОЛОДИМИР БУДАЄВ: Титульній нації можна ненавидіти всіх — це політика Кремля
— У Росії завжди існував культ насильства, культ ксенофобії. Це дуже благодатний ґрунт для абсолютно багатьох дій, які дійсно вигідні Кремлю. Можемо навіть згадати, що був такий момент, коли сам Кремль “кришував” націоналістичні організації. Була, наприклад, така організація БОРН (Бойова організація російських націоналістів). У суді з’ясувалося, що багато її лідерів пов’язані з адміністрацією президента.
Кремль культивує невігластво. І виходить, що багато росіян не знають своєї історії та географії. Такими людьми легше керувати. Тобто їм досить легко вказати на “ворога”.
До кінця незрозуміло, на якій з версій скоєння теракту зупиниться російська влада. Їй також вигідно все-таки підтримувати градус ксенофобії, тому що це одна з їхніх головних озброєнь.
У Росії є напівкастова система, коли є, грубо кажучи, вища раса — це росіяни, слов’яни. Є люди з національних регіонів, які на рівень нижче, але все ще якось більш-менш. І, звичайно ж, емігранти. І вони люблять застосовувати політику “розділяй і володарюй” абсолютно на всіх рівнях.
Тобто, титульна нація може почати ненавидіти всіх. Також можуть траплятися антимігрантські протести в національних республіках. Їм зараз вигідно знайти, звичайно ж, певного якогось ворога і також виправдати це перед населенням. І бажано, щоб воно йшло записуватися в армію, не чинячи опору.
До якої з версій прийде Кремль, це досить важко передбачити. Але, в принципі, вони завжди можуть знайти винного. І головне, щоб це було легко і було також легко виправдати.
Я навіть не впевнений, що Путін із цим упорається. Все-таки Росія може в якийсь момент знову почати стагнувати в цьому напрямку. І буде, наприклад, така сама ситуація, як була у 2000-ті роки, коли були, наприклад, акції “Білий вагон” у Москві. Націоналісти в метро забігали у вагон і просто там били всіх людей неслов’янської зовнішності. Були просто напади на вулиці. Я добре пам’ятаю, що коли я навчався в школі в Москві, краще було не виходити на вулицю 20 квітня, у день народження Гітлера.
Таке дійсно може повторитися за того рівня контрольованого хаосу, який Кремль допускає. Таке буде дуже складно зупинити.
ВАЛЕНТИНА ЧУПИК: Нацистам у РФ дозволили відкрито висловлюватися
— Права мігрантів порушуються в Росії відтоді, як вони з’явилися в країні. Не було періоду, коли б права мігранта в Росії не порушували. Це переважно не порушення за підтримки влади, а порушення самої влади. 90% проблем мігрантів пов’язані з держслужбовцями, які порушують їхні права. 84% проблем мігрантів створюють їм поліцейські за відсутності порушень з боку мігрантів.
У Росії не здійснюється поки що масштабне завезення мігрантів. Це і не потрібно. Кордони Росії з країнами СНД відкриті, тому люди в’їжджають самі, абсолютно легально.
Серед росіян, безумовно, є нацисти з яскравими нацистськими переконаннями. І раніше їм було соромно це висловлювати публічно. Зараз вони стають більш публічними. Але це не тому, що росіяни збільшили нацистські настрої загалом, а тому що нацистам дозволили відкрито висловлюватися. Одні й ті самі люди висловлюють набагато більше нацистських слоганів.
Роботодавці не те щоб відмовляються від мігрантів, вони кажуть: “Дорогий, у нас буде перевірка, якщо ти будеш зайнятий у нас офіційно, давай ти у нас будеш продовжувати працювати, ми тобі навіть зарплату підвищимо, але ми тебе офіційно звільнимо”. Як ви думаєте, роботодавці відмовляються від працівників-мігрантів чи вони просто сподіваються сховатися?
Росіяни дуже атомізовані. Вони не усвідомлюють себе як єдиний народ, вони навіть не усвідомлюють себе здебільшого як жителі одного й того ж міста. Мігранти в цьому суспільстві теж вимушено автомізуються.
Марно намагатися розправлятися з діаспорами. Діаспори в Росії це набір росіян якогось етнічного походження, які займаються в хорошому випадку організацією фольклорних колективів і виступають перед етнічними росіянами. У гіршому випадку це люди, які торгують фальшивими міграційними документами. Але вони ніяк не впливають на мігрантів, вони ніяк ними не керують. Тому заклики нацистів розправлятися з керівниками діаспор — смішні. Я, наприклад, у цьому їх цілком підтримую. Більшість керівників діаспор — кримінальники, які торгують фальшивими документами.
Що стосується ініціатив щодо контролю за мігрантами, — це не контроль і не за мігрантами, а просто розширення корупції: спроба розширити оргнабір, який є работоргівлею… Але рабська праця завжди неефективна. І все, що робить російська влада, намагаючись поставити міграцію під контроль, вона насправді намагається збільшити кількість хабарів і зменшити надходження до бюджету.
Читайте також: Рейди на трудових мігрантів: у РФ поліцейські не церемоняться (ВІДЕО)