Російська Федерація абсолютно усвідомлено і спеціально використовує території європейських країн (Румунія, Польща, Латвія, Литва, Естонія), для того, щоб своїми безпілотниками зайти на об’єкти на території України. Це робиться насамперед для того, щоб показати безпорадність Альянсу. Про це сьогодні, 9 вересня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.
“РФ своїми безпілотниками на чужих територіях привчає європейські країни до безпорадності. РФ це робить усвідомлено. Причому більшу частину порушень зроблено спеціально для того, щоб лякати, тримати напругу і демонструвати нездатність НАТО і національних урядів реагувати відповідним чином. Це демонстрація того, що НАТО взагалі не реагує на жодні події, які відбуваються на території його членів-учасниць”, — акцентував політолог.
Водночас, на думку експерта, з перетином кордонів суверенних держав російськими безпілотниками взагалі складається дивна ситуація.
“Насправді незрозуміла реакція Альянсу на порушення повітряного простору країни, порушення суверенітету країни. Звичайно, одна справа, коли ведеться діалог про допомогу Україні у відбитті російських атак на території України. І зовсім інший момент, коли відбувається порушення повітряного простору країни, порушення суверенітету, і тут раптом виникають дискусії, чи варто збивати російські цілі, чи не варто збивати”, — зазначив експерт.
Він додав, що насправді це питання не може бути передано в компетенцію Альянсу, тому що йдеться навіть не про колективну оборону.
“Це обов’язок кожної країни — захищати своїх громадян. І тому всі ось ці ситуації, коли залітають російські ракети і дрони до Польщі, коли “Шахеди” регулярно залітають до Румунії, а тепер і до Латвії, вимагають адекватної відповіді від постраждалої країни. Будь-яка країна може і повинна реагувати. Інша річ, чи є у неї ці можливості. Наприклад, Польща і Румунія можуть самі збивати російські цілі на своїй території”, — розповів гість ефіру.
Він зазначив, що Росія змогла нав’язати дискусію на цю тему, зумівши намалювати “червоні лінії” там, де їх не повинно бути.
“Тут, дійсно, не може бути ніякого питання. Тобто порушення повітряного простору країни — це порушення суверенітету. І на це потрібно жорстко реагувати. Класичний приклад країни-члена Альянсу — Туреччина, яка 2015 року збила російський літак, який перетнув повітряний простір країни. До речі, нічого не сталося, небо на землю не впало, і більше того, ні в кого не виникало питання, чому Туреччина не погоджувала це з НАТО. Насправді так і має бути”, — резюмував Дмитро Левусь.
Читайте також: Дрони РФ почали падати на території НАТО через бездіяльність, — Ландсбергіс