У керівництві союзників України в Євросоюзі відбулися серйозні трансформації у поглядах щодо того, якою має бути оборона та якою має бути протидія агресорові. Тому є суттєві зміни щодо поставок для Збройних сил України. Зокрема, йдеться про посилення протиповітряної оборони. Таку думку сьогодні, 25 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив засновник БФ “Закриємо небо України”, генерал Ігор Романенко.
За словами експерта, ці зміни передусім пов’язані з прикладом України, з прикладом її боротьби проти країни-агресора. Тому є суттєві зміни щодо поставок, вважає Романенко.
“Зокрема, це протиповітряна та протиракетна оборона. Ми в березні просили надати нам “Стінгери”. Це модернізовані, але таки переносні комплекси. Тобто це невеликий зенітно-ракетний комплекс. Так ось, у березні йшлося тільки про переносні зенітні ракетні комплекси. Нині ж вони нам допомагають норвезькими NASAMS (“Насамс”), американськими і німецькими IRIS-T. А також триває розмова, польська сторона ініціює надати Україні ті системи Patriot, які Німеччина передає Польщі у зв’язку з інцидентом біля кордону, коли загинуло двоє людей”, — зазначив військовий експерт.
Він наголосив, що за дев’ять місяців для союзників України — це гігантський крок у зміні оцінки ситуації, а головне — у конкретній допомозі українським силам оборони.
При цьому він нагадав, що, як і раніше, Україна потребує сучасного озброєння, особливо протиракетних комплексів.
“Ми всі знаємо і союзникам про це говоримо, що періодично завдаються ракетні удари, масовані, у яких беруть участь десятки ракет. І нам у зв’язку з цим потрібні не лише сучасні комплекси протиповітряної оборони. Ті, що знищують літаки, вертольоти та крилаті ракети, безпілотні апарати. А потрібні комплекси зенітно-ракетні та літаки з відповідними можливостями, які могли б знищувати ракети балістичні, гіперзвукові. І ми дуже сподіваємося, що незабаром буде отримано таку оцінку, і наші союзники зроблять наступний крок”, — сказав Романенко.
Він вважає, що зараз відбувається активне посилення східних кордонів країн НАТО з погляду протидії повітряним загрозам.
“Ми бачимо, що такі комплекси як Patriot (“Петріот”) останньої модифікації надані Німеччиною, наприклад, Словаччині. Іспанія надала NASAMS до країн Балтії, ще один комплекс розмістили в Румунії і так далі. Тобто, йде активне посилення східних кордонів з погляду протиповітряної оборони та протиракетної. А це комплекси, які мають можливості знищення саме балістичних ракет, такі, що застосовувалися в Україні. Це “Іскандери”, а також комплекси “Кинжал”. На мій погляд, формується така смуга від Норвегії до Болгарії, можливо, Туреччини, смуга протиповітряної, протиракетної оборони з півночі до півдня на сході Європи, де Україна посідає центральне місце”, — наголосив Романенко.
Експерт також доповнив, що Україна має територіально унікальні можливості, які дозволяють якомога раніше виявляти та супроводжувати балістичні ракети з боку Росії.
“Цю інформацію можна передавати нашим союзникам і на передовому рубежі знищувати більшу частину цих повітряних цілей, якщо матимемо відповідне озброєння, над чим зараз і працює наше військово-політичне керівництво”, — резюмував Романенко.
Читайте також: Україна навчилася протидіяти іранським дронам, — Романенко