Латвія, Литва та Естонія завершать процес відключення від російської енергомережі 9 лютого 2025 року. Такий крок позбавить Росію можливості використовувати енергопостачання як інструмент геополітичного впливу. У зв’язку з цим у країнах Балтії не виключають, що найближчим часом Москва може піти на провокації, інформує FREEДОМ.
Перехід до європейської енергетичної мережі Естонії, Латвії та Литви стався на рік раніше, ніж планувалося, повідомив міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас за підсумками зустрічі з колегами з Латвії та Естонії. Весь регіон уперше з 1961 року буде відключено від енергетичної системи, що з’єднує Росію, Білорусь і країни Балтії. Це позбавить РФ можливості використовувати енергопостачання як інструмент шантажу, зазначив литовський міністр енергетики.
Країни Балтії повністю готові до відключення від спільної енергетичної системи з Росією, заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс. Також він акцентував, що це важливий крок для забезпечення енергетичної незалежності країни.
“Ми не можемо виключати ймовірність будь-яких провокацій. Тому латвійські та іноземні органи безпеки перебувають у стані підвищеної готовності. Вся наша влада й компанії, що відповідають за електропостачання, перебувають у стані підвищеної готовності. Цей крок був необхідний для зміцнення нашої безпеки та незалежності після відмови від російського й білоруського газу і нафти. Також важливо, щоб наша незалежність була укріплена і в галузі електроенергії”, — наголосив Рінкевичс.
Водночас, як повідомили литовські ЗМІ, останніми днями в Латвії та Естонії в соціальних мережах поширюється дезінформація про можливе відключення електрики після від’єднання від пострадянської енергосистеми. В уряді Латвії запевнили, що в разі збоїв у роботі ззовні існують аварійні протоколи.
“Поки що в нас не було жодних спроб втручання в систему, жодних провокацій, і тому ми діємо відповідно до планів, які були узгоджені раніше. Ми також перевірили різні сценарії на випадок будь-якого впливу або втручання, і готові до реагування”, — розповів міністр енергетики та клімату Латвії Каспарс Мелніс.
За словами міністра енергетики Литви, після синхронізації з Європою енергосистема держав Балтії стане як ніколи стійкішою.
“Цей історичний проєкт відкриває нову сторінку для нашого майбутнього, тому що ми з’єднуємо справді надійних партнерів, і мета полягає в тому, щоб енергія не використовувалася як зброя”, — пояснив Жигімантас Вайчюнас.
Міністр клімату Естонії Йоко Алендер назвала цей крок необхідним для захисту інфраструктури регіону від гібридних російських загроз.
“Ми проводимо синхронізацію з Європою, щоб зробити нашу балтійську енергосистему повністю безпечною і повністю незалежною від російського контролю. Ми самі будемо контролювати нашу енергосистему”, — прокоментувала вона.
Читайте також: Країни Балтії остаточно розривають енергетичні зв’язки з Росією
Нагадаємо, ситуація з безпекою інфраструктури в регіоні залишається складною. 26 січня в Балтійському морі було пошкоджено підводний оптоволоконний кабель Латвійського державного центру радіо- і телемовлення, що з’єднував латвійський Вентспілс зі шведським островом Готланд. Швеція і Латвія ведуть розслідування інциденту.
Читайте також: Ланцюг випадковостей чи диверсії: інциденти з пошкодженнями кабелів зв’язку в Балтійському морі тривають (ВІДЕО)