Дедалі менше приводів для гордості і дедалі більше розчарувань. Ракети вибухають, супутники виходять з ладу, станція “Луна-25” — розбивається об Місяць. Поки російські космічні апарати зазнають аварії — російська космонавтика зазнає збитків і деградує. Як каже пропаганда — негативне зростання.
“Роскосмос” став ізгоєм і втратив мільярди доларів. Більшість країн світу розірвали з корпорацією всі контракти. Російські ракети їм тепер не потрібні. Міжнародне співробітництво у вивченні космосу припинено. Про політ на Марс, Венеру росіянам можна забути. Усе це буде без них. Що буде з “Роскосмосом” в умовах санкцій і чому космонавти з РФ незабаром можуть перестати літати в космос, розповів кореспондент Максим Урлапов у “Спеціальному репортажі” на телеканалі FREEДОМ.
Росія йде з космосу?
Ще з часів СРСР росіяни звикли вважати себе першими в підкоренні космосу. Ролики про це громадянам РФ показують і зараз. Перший штучний супутник, а Білка і Стрілка — перші живі істоти на орбіті. І, звичайно ж, Гагарін – перша людина в космосі. Ось тільки зараз усе як у відомому вірші: “Мы первые во всем. Першими колись у космос вийшли. Першими з космосу підемо”.
Глава Роскосмосу Юрій Борисов ще влітку 2022 року відзвітував Путіну про те, що РФ йде з проєкту Міжнародної космічної станції. Росіян там більше не буде. Покинути МКС влада Росії вирішила у відповідь на санкції, які були накладені на РФ через розв’язану проти України війну.
У Кремлі були впевнені — західний світ злякається. Мовляв, без росіян Міжнародна космічна станція не зможе працювати і завалиться на Землю в буквальному сенсі цього слова. Адже саме двигуни російських вантажних кораблів коригують орбіту МКС.
“Хто врятує МКС від некерованого сходження з орбіти і падіння на територію США або Європи?” — написав колишній глава Роскосмосу Дмитро Рогозін.
На це запитання одразу ж відповів Ілон Маск лише однією картинкою в соціальній мережі: “Врятує компанія Space X”. Вона без проблем зможе замінити росіян у коригуванні орбіти МКС. Без Росії можуть обійтися. А ось для РФ вихід із МКС стане катастрофою. Рядові співробітники “Роскосмосу” схопилися за голови, почувши заяви свого керівництва. Але відкрито говорити, чим це загрожує, можуть тільки росіяни, які втекли з РФ за кордон.
“Може виникнути пауза, коли просто нашим космонавтам не буде куди літати. І ось ця пауза дуже небезпечна, вона може затягнутися”, — каже російський популяризатор космонавтики Віталій Єгоров.
Затягнутися може на багато років. За цей час російські космонавти просто розучаться літати в космос. Весь величезний персонал, який підтримує їхні польоти, розбіжиться. Росія назавжди втратить пілотовану космонавтику.
“Президент Путін, нинішній глава Роскосмосу і всі, хто там навколо, здатні ухвалювати абсолютно нелогічні та необачні рішення. І після того, що вони наворотили і продовжують творити щодня, починаючи з 24 лютого, можна зробити висновок, що пілотованою космонавтикою вони спокійно пожертвують, якщо вже вони пожертвували спокоєм, безпекою і благополуччям усіх росіян”, — сказав Віталій Єгоров.
Росія потребує МКС набагато більше, ніж МКС потребує Росії. І для міжнародних партнерів це стає дедалі очевиднішим. Ось і в Кремлі зрозуміли, що з шантажем пора закінчувати. Ніхто на нього не піддається, так ще й справді доведеться піти з Міжнародної космічної станції. А тоді постраждає найголовніше для російської влади — пропаганда.
“Вийдемо з МКС до 2024 року” — так Путіну рапортував глава “Роскосмосу” Юрій Борисов. 2024 рік настав, але Росія так і не вийшла. Ніби ніяких гучних заяв і не було. “Роскосмос” дав задню і тепер посилає на Міжнародну космічну станцію свого космонавта. І буде він там від Росії тільки один.
Летить російський космонавт не на російському, а на американському кораблі “Crew Dragon”. Це раніше росіяни пишалися, що доставляють американських астронавтів на МКС на своїх кораблях “Союз”. “Роскосмос” брав за це величезні гроші — 90 млн. доларів за одне місце.
“Після того, як американці пересіли на свої космічні кораблі, Росія теж втратила і цей шматок доходів, який у них значно підтримував їхню пілотовану космонавтику”, — каже експерт у сфері космонавтики Андрій Колесник.
“Співробітники Роскосмосу, менеджери, генеральні конструктори визнають, що на МКС російський космонавт займається тільки тим, що підтримує роботу російських модулів. Ніякою наукою там уже давно ніхто не займається. Вони літають туди просто заради того, щоб туди злітати”, — каже старший науковий співробітник Jamestown Foundation Павло Лузін.
Проблем російські модулі часто створюють більше, ніж користі. Наприклад, на корпусі російського корабля “Союз”, який пристикований до МКС, стався витік охолоджувальної рідини. Ось що вдалося дізнатися російській пресі від співробітників “Роскосмосу”.
“Брак був допущений під час конструювання корабля в РКК “Енергія”. Передбачається, що співробітник, усвідомивши помилку, заклав тріщину спеціальним клеєм, що дало змогу не виявити отвір в обшивці під час перевірки на герметичність. Однак надалі клей підсох і був видавлений, відкривши отвір”, — пише Газета.Ru.
Низькі зарплати, плинність кадрів створюють ось такі проблеми. Авось, і так зійде. Ну, заклеїмо. Питання в тому, що, може, завжди так клеїли. “Просто колись воно протікало, колись — ні. Система не здатна себе відтворювати вже навіть суто на матеріально-технічному рівні. І їй буде гірше і гірше з кожним днем”, — уточнює старший науковий співробітник Jamestown Foundation Павло Лузін.
РОСС замість МКС?
Російська влада робить вигляд, що все добре. Глава “Роскосмосу” Борисов уже розповідає Путіну, що можна побудувати власну орбітальну станцію замість МКС. Назвати її РОСС. Але проблема в тому, що це буде дуже дорого коштувати.
Понад третину всього бюджету Росії у 2024 році спрямовано на оборонний комплекс, тобто на війну в Україні. Урізають витрати на медицину, освіту, ремонти теплотрас. Вже точно зараз не до орбітальної станції. Дратують питання про неї і міністра фінансів. У підсумку, грошей дали дуже мало. Їх вистачить на те, щоб розробити проект і намалювати красиві картинки майбутньої станції. Але навіть вони не йдуть ні в яке порівняння з МКС.
“Вкрай скромна і невелика космічна лабораторія, що складається з трьох модулів. МКС має на даний момент 6-7 осіб екіпажу, який працює там постійно. Тут ми говоримо про двох членів екіпажу, які періодично, можливо, 2-3 рази на рік відвідуватимуть цю невелику станцію”, — коментує проєкт РОСС російський популяризатор космонавтики Анатолій Зак.
Але головне питання — чи побудують цю станцію взагалі? Адже планується вона на базі модуля, розробленого для МКС. Але без співпраці із західними країнами, для яких Росія тепер ізгой, це неможливо, на думку експертів.
Падіння на Місяць
Яскравим прикладом наслідків західних санкцій став крах місії “Луна-25”. “Ми перші в усьому” — говорив Путін росіянам. У 2022 році вже після повномасштабного вторгнення в Україну господар Кремля запевняв, що росіяни першими висадять свій космічний модуль на південному полюсі Місяця навіть під тиском санкцій. Із проєкту “Луна-25” вийшли західні країни і забрали своє обладнання. Зокрема — спеціальний радар, який давав змогу розрахувати точну посадку на поверхню Місяця.
“Росія зіткнулася з тим, що потрібно це обладнання замінювати вітчизняними розробками. І ось цей замісний прилад російського виробництва був дуже сирий і не до кінця відпрацьований”, — каже Андрій Колесник.
Співробітники “Роскосмосу” наперед знали, що місія приречена на провал. Але Путін вимагав, тому що йому потрібно було довести росіянам, що і без Заходу можна обійтися. Пропаганді потрібна перемога. І ось 11 серпня 2023 року довгоочікуваний запуск. На російському ТБ з цього приводу влаштували цілий концерт із прославлянням успіхів влади РФ і заодно війни в Україні. А трохи більше ніж за тиждень російський автоматичний модуль наблизився до своєї мети, але вийшов на нерозраховану орбіту і розбився об поверхню Місяця.
“Причина в недостатній точності посадкового радара, зробленого з імпортозамінних компонентів. А чому не виходило робити з іноземних компонентів? Тому що санкції”, — коментує Віталій Єгоров.
Замість тріумфу — гора металу. Досягненням путінського режиму став новий невеликий кратер на Місяці від падіння російського апарату. Новий мем, популярний у самій Росії, про те, що “Луна-25” — “облунилася”. А витрачено 12,5 млрд рублів і роки роботи сотень фахівців. Але для Путіна це не біда. Тепер Путін на камери обіцяє, що будуть наступні місії “Луна-26”, “Луна-27”, та ще й із космонавтами.
“Майбутнім місіям просто нізвідки взятися. Коли в “Луна-25″ намагалися робити імпортозаміщення, вона поважчала на 150 кілограмів. Російські компоненти мають низьку якість і більш важку вагу”, — каже старший науковий співробітник Jamestown Foundation Павло Лузін.
На південний полюс Місяця, куди збиралися росіяни, вже успішно здійснив посадку індійський посадковий модуль “Вікрам” із місяцеходом. А американська НАСА 2026 року збирається доставити на Місяць житловий модуль, а потім — астронавтів.
Для Росії закриті інші планети Сонячної системи
Попрощатися росіянам доведеться і з мрією про освоєння Марса. Хоча були вони до цього дуже близькі. “Роскосмос” співпрацював з Європейським космічним агентством у проєкті “Екзо-Марс” і мав надати свою ракету “Протон-М” для запуску. А також свій посадковий апарат “Казачок”. Європейське космічне агентство ж розробляло марсохід і перелітний модуль. Але після повномасштабного вторгнення РФ в Україну європейці від співпраці з Росією відмовилися.
“Було ухвалено рішення, що запуск місії неможливий за нинішніх обставин, особливо у світлі санкцій, прийнятих країнами-членами агентства”, — повідомив генеральний директор Європейського космічного агентства Йозеф Ашбахер.
Старт, запланований на вересень 2022 року з космодрому “Байконур”, скасували. Тепер замість росіян європейці співпрацюють з американським агентством НАСА. А обіцянки Путіна так і залишаться порожніми словами.
“Для Росії це нездоланне технічне завдання, на даний момент, без участі Європи і Сполучених Штатів. З розривом цих зв’язків Росія втратила єдиний шанс в осяжному історичному майбутньому посадити автоматичний апарат на поверхню Марса”, — каже російський популяризатор космонавтики Анатолій Зак.
Це ж стосується й освоєння Венери. Росіяни мали співпрацювати в цьому з НАСА. Але й ці зв’язки повністю обірвані. РФ більше фактично не займається вивченням Сонячної системи. Наразі в науковому плані Росії нічого робити в космосі.
Провал у запуску іноземних супутників
Через вторгнення Росії в Україну співпрацю з Роскосмосом згорнула і британська телекомунікаційна компанія “OneWeb”. Зараз вона будує на орбіті угруповання приблизно з 600 супутників, що має забезпечити високошвидкісний доступ до Інтернету в будь-якому куточку Землі. Спочатку запускати на орбіту супутники компанії “OneWeb” мали російські ракети “Союз”. Перші запуски провели. Але потім почалося повномасштабне вторгнення. Колишній глава “Роскосмосу” оголосив британців ворогами і скасував усі запуски.
“Підготовку до старту припинити, ракету зняти зі стартового комплексу і повернути в технічний комплекс. Космічні апарати розмістити в монтажно-випробувальному корпусі на консервацію”, — заявив Дмитро Рогозін.
А супутники британської компанії “OneWeb”, які перебували на космодромі “Байконур”, так там і залишилися. По суті, “Роскосмос” просто вкрав 36 супутників вартістю 500 млн. доларів. Чим остаточно поставив хрест на своїй міжнародній репутації.
Компанія “OneWeb”, хоч і зазнала збитків, але знайшла інших партнерів для запуску супутників. А про Росію забула, як про страшний сон. “Роскосмос” же позбувся величезного контракту на запуск десятків ракет. Відмовилася від запуску своїх супутників російськими ракетами і Південна Корея — розірвала два великих контракти відразу після початку повномасштабного вторгнення.
Після втрати всіх цих контрактів “Роскосмос” позбувся 180 млрд рублів, а це річний бюджет усієї космічної галузі Росії. І тепер ця галузь повністю на державному фінансуванні.
Якщо до повномасштабного вторгнення в Україну “Роскосмос” запускав 300 комерційних супутників на рік і заробляв на цьому великі гроші, то після вторгнення було запущено лише один комерційний супутник для Анголи. Це держава на півдні Африки. “Роскосмос” подає це як велику перемогу.
Негативний це успіх чи позитивний — питання навіть не в цьому. Важливим є те, що і тут “Роскосмос” не договорює всього росіянам. Насправді контракт про супутник для Анголи був підписаний 10 років тому. А сам супутник Росія запустила ще кілька років тому.
“Цей супутник так і не запрацював. І тоді власним коштом Росія змушена була вкласти майже 320 млн. доларів, щоб зробити другий супутник, запустити його і передати Анголі”, — каже експерт у сфері космонавтики Андрій Колесник.
Цей другий супутник, фактично компенсація для Анголи, і є той єдиний комерційний супутник, який Росія запустила за останні 2 роки. Провал космічного масштабу подають як перемогу. Навіть Ангола вважає Росію ненадійним партнером. Але Борисов рапортує Путіну про те, що налагоджується співпраця з африканськими країнами — підписано договір із Зімбабве.
Втративши таких замовників як США і Євросоюз, “Роскосмос” втратив усю валютну виручку, доступ до західної електроніки та комплектуючих. Тому не здатний вкладати гроші в розвиток. Через що відбуваються провали у виробництві нових ракет.
Невдалі космічні плани Росії
Перший запуск ракети “Ангара” відбувся 6 років тому, але досі в серійне виробництво вона так і не надійшла. Для Росії тепер це дорого – одна ракета коштує 4 млрд рублів. А гроші потрібно витрачати на війну. Фактично припинив своє існування і ще один проект — ракета “Протон”. Вона пережила кілька болючих для репутації аварій.
Потім ракету “Протон” почала витісняти з ринку компанія Space X з її більш надійними і не настільки дорогими ракетами “Falcon 9”. І повністю добили ракету “Протон” запроваджені після повномасштабного вторгнення Росії в Україну санкції. Уже припинено виробництво двигунів для “Протона”. Фактично, ця ракета відходить в історію. У пріоритеті інші — не космічні, а крилаті, якими обстрілюють українські міста.
“Роскосмос” збирався створити нову версію ракети — “Союз-5”. Але з цього проекту теж нічого не вийшло. “Союз-5” мав стати заміною та “імпортозаміщенням” української ракети “Зеніт”. А без українських інженерів, розробок і виробничих потужностей це виявилося неможливим.
“Роскосмос” “доїдає” спадщину Радянського союзу, а сам запропонувати нічого нового не може. На конференціях обіцяють створити нову повністю багаторазову ракету “Корона”. Щоб вона доставляла в космос вантажі, а потім сама приземлилася на землю.
“Цю ракету намалювали на папері 25 років тому. Люди, які її малювали, вже напевно пішли на пенсію. Немає фінансування, немає матеріальної бази”, — каже російський популяризатор космонавтики Анатолій Зак.
Росія безнадійно відстає від інших космічних держав. Зокрема, і за кількістю супутників на орбіті. У США їх зараз понад 4,5 тис., у Китаю – 600, а у РФ — лише 200. До війни в Україні у “Роскосмосу” були грандіозні плани. Обіцяли запускати безліч супутників для зйомки Землі і для зв’язку. Цей проект назвали “Сфера”.
Але це виявилися чергові намальовані картинки. Спочатку хотіли запустити 640 супутників до 2028 року, але тепер уже планують хоча б 162 супутники і аж до 2030 року.
З початком повномасштабної війни космічна галузь дедалі більше деградує. Зарплати співробітникам “Роскосмосу” урізають і Путіну вже говорять про це прямим текстом.
Саме в пропаганду, а не в космонавтику, Кремль зараз вкладає десятки мільярдів рублів. Ну і сотні мільярдів йдуть на війну в Україні. Деградація науки і космічної галузі неминуча. Невдалі пуски ракет, фіаско місії “Луна-25” — це лише вершина айсберга. Насправді, розбився не тільки апарат, який летів на Місяць, — розбилися надії росіян жити в космічній державі і пишатися досягненнями своєї науки.
Читайте також: Країна катастроф: чому техногенні аварії, пожежі та вибухи стали нормою для Росії