Незалежний експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна прокоментувала в ефірі телемарафону “FreeДОМ” ситуацію навколо Запорізької атомної електростанції. За її словами, ядерний шантаж спрямований на те, щоб змусити Україну до переговорів та змусити українських союзників припинити надавати військову допомогу.
— Росія окупувала Енергодар, захопила Запорізьку атомну електростанцію і тепер скликає Раду Безпеки ООН для того, щоб спробувати звинуватити в обстрілі станції саме Україну. Але яке право взагалі вона має, перебуваючи на нею ж окупованій території, скликати Раду Безпеки ООН?
— Ви абсолютно праві. Весь цей ядерний шантаж спрямований на те, щоб або зафіксувати вже окуповані території та примусити до переговорів, або щоб, звісно, наші партнери не допомагали нам озброєнням. Тому запущено всю цю пропагандистську кампанію з перекладанням провини. І тут із Росією дуже складно цивілізовано якось боротися через міжнародні кримінальні суди. Тут треба накладати економічні санкції на компанію “Росатом”, на всіх співробітників, які були зафіксовані нашими розвідками на Запорізькій АЕС,які перебували там вахтовим методом, на всі дивізіони на всі проєкти Росії, які вона реалізує за кордоном.
— На що тоді розраховує Росія, якщо припускає мінування такого важливого об’єкту, як ЗАЕС? Є інформація про те, що може статися вибух. Росія сама має усвідомлювати, яку небезпеку може створити сама собі.
— Росія завжди підвищує ставки. Але я вважаю, що це все-таки шантаж. Тому що план перепідключення Запорізької АЕС та Каховської ГЕС на Крим було озвучено ще у травні. І, в принципі, Росія — це країна-грабіжник. Вона не лише зерно грабує, вона хоче й об’єкти енергетики вкрасти. Тому я думаю, що вони не мають наміру підривати.
— Що робити зараз із Запорізькою атомною електростанцією?
— Реально це, щоб миротворчі сили ООН зайшли разом із постійною місією МАГАТЕ, деокупували, демілітаризували саму станцію та тридцятикілометрову зону навколо неї. Вони там повинні бути постійно.
— Якщо Росія розраховує залишити за собою окуповану частину, чи, як вони планують, весь південь, звідки буде наповнюватися решта України?
— Навіть якщо росіяни перепідключатимуться, назад можна буде все повернути у разі звільнення цих територій. Але для того, щоб переключити, потрібно зупинити її повністю. Атомна станція не всю електроенергію віддає до загальної системи України, а частину використовує на внутрішні потреби. Тому що електроенергія споживається для роботи насосів, охолодження активної зони, підкачування свіжої води в басейни витримки при кожному блоці, для роботи систем безпеки тощо. На цей період, якщо губиться зовнішнє енергопостачання у разі якихось форс-мажорів, підключаються резервні дизель-генератори, які споживають паливо. За регламентом можна використати запас палива на 10 днів. Скільки реально — складно сказати.
Нагадаємо, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський в ефірі марафону “FREEДОМ” на телеканалі UA роз’яснив, чого очікувати мешканцям країн ЄС через відмову від російських енергоносіїв. Він наголосив, що на всіх нас зараз лежить історична відповідальність за майбутнє Землі та ті кліматичні зміни, які вже відбуваються.
Ядерний тероризм Росії на ЗАЕС — ситуація з безпекою та ключові заяви
Читайте також: У Росії хочуть заборонити “Сохнут”: наслідки обговорюємо з директором Євроазіатського єврейського конгресу