Іран фактично бере участь у війні Росії проти України, надаючи країні-агресору безпілотники та ліцензії на їхнє виробництво. Про це заявив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент України Володимир Зеленський. На думку експертів, після того, як Іран і Російська Федерація уклали договір про всеосяжне стратегічне партнерство, їхня кооперація у військовій сфері може значно посилитися, інформує FREEДОМ.
Росія може отримати від Ірану нові безпілотники, балістичні ракети й кулемети. А Москва в обмін може передати Тегерану винищувачі та системи протиповітряної оборони, вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
“Росія може продати Ірану сучасні винищувачі Су-35С, Су-30СМ та Су-57, а також системи ППО С-300 в обмін на сучасні іранські малопомітні ударні та розвідувальні безпілотники, балістичні ракети Fateh-110 й Zolfaghar, а також далекобійні поворотні кулемети “Мохаррам”, — йдеться у звіті ISW.
17 січня в Москві російський диктатор Володимир Путін і президент Ірану Масуд Пезешкіан підписали договір про всеосяжне стратегічне партнерство. Влітку 2024-го таку угоду Росія уклала з КНДР. У цих двох документах є суттєві відмінності.
Як повідомив посол Ірану в Росії Казем Джалалі, у договорі Росії з Іраном задекларовано двостороннє співробітництво в усіх ключових сферах на найближчі 20 років. За його словами, угода не передбачає приєднання Тегерана до будь-яких альянсів, зокрема військових. І на відміну від договору з Північною Кореєю, Іран та Росія не зобов’язані надавати допомогу союзнику в разі нападу.
“Іран розраховує на відновлення переговорів зі Сполученими Штатами Америки, принаймні Пезешкіан про це чітко заявляв протягом тривалого часу, й навряд чи вони готові змінити свою позицію. Другий момент, у цьому договорі немає гарантій безпеки країн, тобто Росія не готова гарантувати безпеку Ірану, й, відповідно, Іран не бере на себе зобов’язання захищати Росію… І власне те, що Іран не визнає окуповані території російськими, й про це публічно заявляє, це теж певний сигнал про те, що Іран не готовий заходити так далеко, як зайшла, наприклад, та ж Північна Корея”, — сказав директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
За інформацією The Times, перед візитом Пезешкіана до Москви в Росії побував радник верховного лідера Ірану Алі Ларіджані. Експерти припускають, що його метою було обговорити сприяння Росії розвитку іранської ядерної програми та зміцненню протиповітряної оборони.
“Коли була історія, що Росія дуже потребує іранських ракет середньої дальності, в результаті ракети чи то були отримані, чи то ні, ніяких ознак використання їх в Україні, проти України немає. Замість цього з’явилися ракети КНДР (Корейська Народно-Демократична Республіка, Північна Корея). Поки що Іран з’їжджав з будь-яких тем, які виходять за межі тих дронів, які в Росії називаються “Герань”, далі розмов справа не йшла. Росія постійно намагалася заманити в яму, в яку вона падає в цій війні, пропонуючи сучасну зброю й пропонуючи допомогу в ядерній програмі”, — сказав завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
Угода між Росією та Іраном свідчить про слабкість Кремля та небажання Путіна досягти реального миру, вважає прессекретарка Єврокомісії з питань закордонних справ і політики безпеки Аніта Гіппер. Вона впевнена — країна-агресор відчайдушно шукає союзників, щоб продовжувати війну проти України.
Читайте також: За крок від створення ядерної бомби: навіщо Ірану договір про стратегічне партнерство з Росією