Російська пропаганда активно використовує різні конспірологічні теорії для формування потрібної владі РФ громадської думки та маніпулювання свідомістю росіян, повідомляє FREEДОМ.
Фейки та конспірологія — для Кремля така сама зброя, як танки чи ракети. Щодня в ефірах пропагандистських телеканалів розповідають про міфічні біолабораторії, де вирощують птахів-убивць, та про війська НАТО в Україні.
“Цілей у цієї пропаганди може бути кілька. Перша — виправдати ті втрати, яких зазнають російські війська на території України, і тут вони вдало використовують для внутрішнього споживача кейс “НАТО в Україні”. Метою пропаганди може бути мотивація російських громадян йти на війну в Україні. Їм треба пояснити громадянам Росії, для чого вони мають воювати”, — сказав кандидат політичних наук Станіслав Желіховський.
Для представників “русского мира” в Міноборони Росії підготували такі собі “кишенькові довідники конспірології”. Цей “Кодекс російського офіцера” виявили ще в березні: тут і про протистояння сатанинському світопорядку, і про привілей померти безіменним в ім’я Кремля.
“Росія і російська армія — це останній рубіж, що “утримує” від настання сатанинського “нового світового порядку”… Російський офіцер згоден жити й померти без імені, завжди пам’ятаючи про головне: аби залишилося у святості ім’я Батьківщини”, — йдеться в “Кодексі честі сучасного російського офіцера”.
Але часто російські фейкомети дають осічку. Як ось з історією про нібито доноси на батьків в Україні. “Розпові вчительке” — так пропагандисти назвали список причин донести на батьків вчителям. Спалилися фейкороби на правописі.
Щоб уникнути подібних самовикриттів з новими вкиданнями, пропагандисти вирішили обмежитися чутками, які самі ж і створили, нібито про конфлікт між президентом України Володимиром Зеленським та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним.
“Є стара радянська методичка, яка розроблена ще в давні часи і яка працює з метою роз’єднання військово-політичного керівництва ворога. У радянські часи ворогом були США та інші країни. Часи минули, люди залишилися, методички ті самі. Ворогом тепер є ми, і для російських спецслужб завданням розповсюдження таких фейків є внесення розколу до військово-політичного керівництва країни, щоб вони займалися з’ясуванням своїх відносин, а не розв’язували головні завдання”, — зазначив керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей.
Подібними фейками Кремль намагається тримати росіян у передчутті швидкої перемоги, щоб запобігти всенародному невдоволенню. Мовляв, українська влада, як і народ, роз’єднані та скоро протистояти російським загарбникам не буде кому.
“У Росії був дуже популярний наратив про те, що Україну можна захопити за лічені дні, за лічені години. Звичайно, там ішлося не лише про те, що українська армія слабка й українці не захочуть воювати. Там все зводилося до того, що українці — народ, який має внутрішні розколи. Це вже давній наратив Кремля”, — пояснив Желіховський.
Втім, такі фейки навіть не вимагають спростування. Успіх української армії по всій лінії фронту і, як наслідок, втеча і масова здача в полон російських солдатів, сотні одиниць покинутої техніки — найкращий доказ єдності й у владі, і в суспільстві.
“Збройні сили щодня своїм прикладом показують, наскільки всі — і президент, і головнокомандувач, і командири, нижчі за рангом, — спільно, як єдина команда, працюють для звільнення української території”, — наголосив Соловей.
У прагненні оббрехати весь світ у павутині брехні заплуталися самі путінські поплічники. У спробі виправдати поразки на фронті кремлівські пропагандисти та оточення Путіна шукають та призначають винних. Головне – відбілити репутацію Путіна в очах росіян. Адже поразки на фронті, невдоволення у регіонах та тиск західних санкцій неможливо перебити новими фейками.
Читайте також: “Путін вищий за відповідальність”: експерт розповів про три завдання пропаганди в РФ у зв’язку з мобілізацією