“Путін помер”, “Перші деталі смерті російського диктатора”, “Держпереворот у РФ розпочинається” — новини, а точніше, інформаційні вкидання з такими заголовками з’явилися в Тelegram-пабліках і новинних стрічках після 26 жовтня.
Путін Шредінгера
ЗМІ підхопили інформацію про зупинку серця Путіна. Уперше це повідомлення з’явилося також в анонімному Telegram-каналі “Генерал СВР”. Повідомлялося, що Путін нібито “впав у спальні, судорожно вигинався на підлозі, закотивши очі”. Одним із перших цю інформацію почав активно поширювати Валерій Соловей — російський політолог і прихильник конспірологічних ідей.
За час вторгнення РФ в Україну різні гіпотези про хворобу російського президента обговорювалися в десятках публікацій ЗМІ. Така інформація може викликати в росіян сумніви щодо доцільності його переобрання на новий термін. Тому ситуацію навмисне доводять до абсурду.
Очевидно, інформаційні операції триватимуть. Якщо якась новина викликає яскраву емоційну реакцію, то інформацію варто перевірити. Анонімне першоджерело — дуже тривожний дзвіночок. Медіаексперти радять подивитися, що про інформаційний привід пишуть авторитетні медіа: і місцеві, і міжнародні. І тільки потім робити висновки.
Інформаційний вкид про нібито смерть Путіна не тільки нагадав про важливість медіаграмотності, а й віднов дискусію про те, що буде після смерті президента країни-агресора.
Читайте також: Запит “Путін помер” став найпопулярнішим у Google — детальний розбір фейку (ВІДЕО)
Чому Кремлю вигідні чутки про смерть і двійників Путіна та хто може зійти на російський трон після нього — аналізують експерти
Хто і навіщо розпускає чутки про хворобу і смерть Путіна? Чи готові російські еліти до раптового відходу господаря Кремля і хто, якщо не Путін? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олег Лісний, політолог;
- Аббас Галлямов, російський політолог, публіцист;
- Андрій Піонтковський, російський політолог, публіцист;
- Ілля Пономарьов, колишній депутат Держдуми РФ;
- Дмитро Єловський, російський політичний коментатор.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Смерть Путіна не зупинить війну
— Кому можуть бути вигідні подібні вкидання? Професору Валерію Солов’ю вигідно брехати, тому що його Тelegram-канали починають більше читати.
Тут багато цільових аудиторій. Одна з них була озвучена ГУР України: виявити всередині Росії нібито неугодних і покарати. Бо в РФ навіть за “лайки” можна отримати реальний термін. І ще перевіряють, чи з’являться напередодні виборів якісь опоненти. Але обидві ці версії здаються мені сумнівними.
У Путіна немає і не може бути опонентів на цьому етапі. Тож про вибори немає сенсу говорити, тому що в Росії дуже давно немає виборів.
Ось я уявляю, що сидить Путін, до нього заходить голова ФСБ або СЗР і пропонує: “Володимире Володимировичу, а давайте ми всім скажемо, що ви померли? І подивимося, що робитимуть вороги”. І мені цікава його реакція в цей момент. Чи згоден Путін це зробити? Чи це взагалі роблять інші вежі Кремля, щоб вплинути на уми росіян. Таким чином привчити їх до того, що Путін смертний.
Але Путін має розуміти, що всі ці розмови про смерть не роблять його сильнішим.
Тому що він усе життя створював собі образ непереможного мачо. А тут про Путіна говорять як про старезного старого, який періодично лежить у холодильнику, і в якого є двійники.
Якщо карту смерті Путіна розігрують, значить він поступово втрачає контроль над ситуацією. Я розумію, що є група людей, які реально бачать, що з ним відбувається.
Я думаю, про справжню смерть Путіна ми б дізналися від іноземних спецслужб. Вони моніторять і в них є агентура в Кремлі, судячи з того, яку інформацію спецслужби періодично публікують.
Якби Путін реально помер, то ми б швидко помітили, як перебирається влада. Його соратники не залишили б його в холодильнику, вони б усе дуже швидко зробили. Тому що є дуже багато претендентів, яким потрібно швидше за всіх добігти до царського стільця.
Кремль — це велика трилітрова банка, у центрі якої сидить павук, що старіє. Молодші павуки бігають навколо нього й уважно стежать за тим, що відбувається.
Україні важливо відсторонитися від чуток про смерть Путіна. Так, колись він помре і ми будемо радіти. Але ми повинні розуміти, що це не зупинить війну. Росія на нинішньому етапі не зміниться, там править “колективний Путін”.
Україні не можна розслаблятися, потрібно боротися до кінця. Тому що чутки про смерть Путіна можуть використовувати і як метод впливу на українців. Щоб ми заспокоїлися і розслабилися.
АББАС ГАЛЛЯМОВ: Путін дістав усіх росіян
— У Путіна відбувається розбалансування, він почав гірше себе контролювати. Раніше він був дуже зібраним, а тепер — не дуже. Пандемія стала для Путіна приводом, щоб дистанціюватися від людей. Наближається президентська виборча кампанія, тому доведеться більше спілкуватися з людьми. Путіну, напевно, перший заступник керівника адміністрації президента Сергій Кирієнко порадив мінімізувати свою відсутність на публіці, щоб не з’являлися чутки про хворобу і смерть.
Я точно не буду засмучений, якщо чутки про смерть Путіна будуть підтверджені. Але поки що пацієнт живий, а не мертвий. А чутки — це колективне несвідоме, тому що багато хто дуже хоче, щоб він зник.
З одного боку, Путін дістав усіх росіян, а з іншого — вони бачать, як він вчепився у своє президентське крісло і не збирається його залишати. А повалення Путіна — вкрай складне завдання. Тому росіянам хочеться вірити в диво, що він якось сам зникне, пропаде.
Не треба дивитися дані соцопитувань у Росії щодо схвалення діяльності Путіна. Досить подивитися, скільки разів росіяни ввели в Яндексі текст “Путін помер”. Це і є вираз колективного несвідомого.
Путін не готовий брати на себе відповідальність за те, що відбувається в Росії. Це його і погубить. Через це люди менше йому довіряють. Зараз Путін тримається виключно за рахунок багнетів, а колись він був по-справжньому популярним і не потрібно було фальсифікувати вибори, він вигравав абсолютно чесно. А зараз без ЦВК, ФСБ і Росгвардії Путін і тижня не протримається.
АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Я не знаю, який Путін справжній
— Поширення чуток про смерть Путіна спочатку було гарною ідеєю для знущання над ним. Але потім вона захопила розум людей. Я тепер навіть не знаю, чи справжній Путін.
Усі пам’ятають відвідування Маріуполя. Тоді Путін поїхав до непідготовленого натовпу, а він би так не зробив, хоча б із міркувань безпеки. А є двійник, якому він доручає політичні заходи, виголошувати промови. Можливо, там не один двійник, а кілька.
Дикий антисемітизм Путіна в останні тижні — це для нього ніколи не було характерно. Я помітив ще одну серйозну зміну в найкардинальнішому питанні для Путіна, у війні з Україною. Буквально за останні кілька днів я помітив сигнали, що виходять від російської влади, про те, що потрібно припиняти вогонь і почати переговори.
[Самопроголошений президент Білорусі Олександр] Лукашенко після того, як почали з’являтися чутки про смерть Путіна, заявив, що почалася позиційна війна і потрібно домовлятися. Він міг дати цей сигнал тільки на замовлення Кремля.
“Левада-Центр” опублікував результати соцопитування росіян: 70% схвалили б припинення війни. І 30% з них навіть згодні на те, щоб покинути окуповані території. Усі ці сигнали йдуть згори, їм потрібно показати, що підтримка путінської війни в Україні падає.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Після смерті Путіна вибір буде між Мішустіним і Медведєвим
— Кремль робить “вкидання” про двійників і смерть Путіна. Вони цим займаються через політтехнологів, їм це вигідно. Таким чином, вони, по-перше, дають сигнал, що робити замах на Путіна безглуздо. Тому що ви ніколи не дізнаєтеся, а чи на справжнього Путіна скоєно замах? З огляду на всю ризикованість такої кампанії.
По-друге, Кремль хоче “замилити” питання здоров’я Путіна. Він немолода людина і в нього дійсно є проблеми зі здоров’ям, вони мають досить серйозний характер. Але не мають нічого спільного з тим, що розповідають у соціальних мережах.
Коли у Путіна реально виникнуть серйозні проблеми зі здоров’ям, у це вже ніхто не повірить після низки чуток, які не були підтверджені.
Усі розуміють, що коли він буде по-справжньому слабкий, то буде ризик державного перевороту. Якщо він буде фізично лежати в ліжку непритомний — він не зможе в цей момент віддавати накази, він буде беззахисний. Тому важливо, щоб ніхто не повірив, що він справді хворіє і не може виконувати свої обов’язки. Ось для цього поширюються подібні чутки. Це довгостроковий план захисту вождя.
Якщо говорити з оглядкою на ситуацію всередині Росії, то перший претендент на президентський трон після смерті Путіна — це Михайло Мішустін (голова уряду РФ, — ред.). Він влаштовує всі ділові та державні еліти, а також більшу частину силових еліт.
Насправді, з юридичної точки зору, підходить Дмитро Медведєв, тому що він заступник Путіна по Раді безпеки. Є ще, звичайно, революційна опція: прийдуть озброєні люди і все зметуть на своєму шляху. Але це неможливо в нинішньому законодавчому полі.
Якщо в Кремлі дотримуватимуться правил пристойності, то вибір буде між Медведєвим і Мішустіним. В останнього є велика опора, він глава уряду. У Китаї точно розуміють, що вибір буде між Медведєвим і Мішустіним, на них двох і дивляться.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Патрушев-молодший міг би бути після Путіна
— Чутки про смерть Путіна поширюються для російської аудиторії та мешканців Кремля. Щоб перевірити, як народ реагує на такі новини, хто як це коментує, хто поширює інформацію далі. Це як елемент соціологічного опитування, щоб зрозуміти, якою буде реакція.
Не можна казати, що зі смертю Путіна відбудеться поразка Росії у війні й диктатурі настане кінець. Якийсь час вона, хоч і з меншою люттю, триватиме.
Операція “Наступник” триває вже дуже давно. Періодично карти в колоді перетасовують: хтось стає ближче, хтось — далі. Путіну максимально не хочеться готувати росіян до наступника. Він закоханий у владу, багатство і розкіш. Але він розуміє, що доведеться комусь залишати країну.
Для Путіна оптимальним був би варіант спустити владу за лінією престолонаслідування: передати дочкам або іншим родичам. Але російська конституція, хоч і досить гнучка, не дозволяє зробити такий крок. Коли Путін наближає до себе якусь людину, та стає його конкурентом. Адже він і сам був наступником колись.
Будь-яка тоталітарна диктатура — персоналістська. Вона залежить від однієї людини. І людина, яка очолює цю диктатуру, є, грубо кажучи, батьком Росії. Коли вся вертикаль “путінізму” посиплеться — буде гризня, спроби помиритися із Заходом. І тут буде потрібна людина, яка не замазана війною, але яка і в еліти входить.
Дмитро Патрушев (міністр сільського господарства РФ, син секретаря Радбезу РФ Євгена Патрушева, — ред.) — молодий технократ, який не замазаний війною. Але він також вхожий в еліти, з його батьком можна домовлятися. Наскільки я знаю, у нього є зв’язки на Заході та в Китаї, це договороздатна фігура. Мені здається, Патрушев молодший міг би на якийсь час отримати владу.
Представники різних течій російської опозиції зараз активно намагаються зрозуміти: що робити, коли диктатор помре.
Це питання потрібно обговорювати і з російськими громадянами, і з українською владою, і з представниками світової спільноти. Необхідно знайти консенсус, який допоможе після смерті Путіна запустити низку простих механізмів: репарації, контрибуції, відновлення України, демілітаризація Росії та денацифікація умів росіян.
Читайте також: Ймовірні цілі ІПСО про “смерть” Путіна назвав Ступак