Компанія “Роснано” була “годівницею” для Чубайса — про корупцію в РФ говоримо з Русланом Шаведдіновим

Руслан Шаведдинов. Фото: instagram.com / rshaveddinov

Колишній глава російської державної корпорації “Роснано” та колишній віце-прем’єр РФ Анатолій Чубайс потрапив до реанімації наприкінці липня. Його здоров’я погіршилося після того, як він виїхав з Росії, залишивши посаду спеціального представника президента з питань сталого розвитку та зв’язків із міжнародними організаціями. За даними іноземних ЗМІ, Чубайс виїхав з країни, не погодившись із діями Володимира Путіна, який виступив війною проти України.

Тепер екс-главу “Роснано” в його рідній країні підозрюють у корупції. Наприклад, Слідчий комітет РФ вже попросив про арешт колишнього інвестиційного директора “Роснано” та за сумісництвом члена ради директорів дочірньої компанії — Наїля Губаєва.

Корпорація “Роснано” займається створенням комерційних нанотехнологічних розробок.

Анатолія Чубайса називають однією із ключових постатей приватизації російських підприємств на початку 90-х років минулого століття, а також найближчим соратником Володимира Путіна. Чи змінилося його становище тепер, після від’їзду з Росії, говоримо в ефірі телеканалу FREEДОМ із співробітником Фонду боротьби з корупцією Русланом Шаведдіновим.

— Розкажіть коротко, що таке корпорація “Роснано” для людей на кшталт Чубайса?

— Багато років “Роснано” розповідав про те, що створить аналог айфону, аналог айпада та інших гаджетів. Насправді все закінчувалося просто витратою грошей і банкрутом на виході. Взагалі створення “Роснано” — це така почесна пенсія для Чубайса. Це особистість, яка відіграла дуже важливу роль у житті Володимира Путіна. До вторгнення в Україну він був людиною, яка продовжувала отримувати преференції з цього режиму. Людина, яка, зокрема, була творцем того Путіна, який зараз править Росією. І “Роснано” — годівниця, віддана на відкуп, з якої він міг брати все, що завгодно і скільки завгодно. І все його оточення цим самим займалося.

— А чи боролися з корупцією у “Роснано” під керівництвом Чубайса?

— У Росії чиновники розуміють, що вимоги боротьби з корупцією — одна з головних і ключових у країні, бо невдоволення корупцією в країні є дуже високим. Але це просто статті на сайті, нічого спільного з реальністю вони не мають. Ми бачимо, що “Роснано” поряд з іншими російськими держкорпораціями є можливістю збагатитися для людей, які були поставлені на ключові пости в цих держкорпораціях.

Куди не плюнь у будь-якій галузі від військово-промислового комплексу до підприємства, пов’язаного із сучасними технологіями — скрізь стоять наближені, так чи інакше, до Володимира Путіна або його оточення. Це годівниці для путінської еліти, людей, які збагачуються з допомогою державних коштів. І жодної протидії корупції немає. Там щороку виникають якісь кримінальні справи на менеджерів середньої руки і все це закінчується якимись кримінальними термінами, обуреннями в пресі. Але покарання не доходить до керівників, які створюють цю корупційну систему.

Читайте також: Кремль готує росіян до тривалої війни проти України — як змінилася риторика (ВІДЕО)

— ЗМІ пишуть, що до Анатолія Чубайса підбирається слідство за корупційні схеми під час його управління корпорацією. Як би ви оцінили те, що відбувається?

— Безумовно, Анатолій Чубайс, незважаючи на те, що є дуже важливою людиною для Володимира Путіна та для його особистої кар’єри, також є подразником, зокрема для багатьох силовиків, які не дуже люблять системних лібералів. Є міф про те, що всередині російської еліти борються силовики та системні ліберали. Насправді це надто перебільшено. Але, звісно, ​​є якісь непорозуміння між ними. І Чубайс, лідер цих системних лібералів, людей, які займаються так само, як і силовики корупцією.

Анатолій Чубайс — це людина, яку ненавидять у російському суспільстві ще за 90-ті роки, за ті махінації, які відбувалися з приватизацією та за ті дії, які він чинив, перебуваючи у владі. Тому дуже часто Володимир Путін навіть на своїх прес-конференціях жартував, відповідаючи на запитання, а коли ж посадять Чубайса? Але їм Анатолій Борисович дуже вигідний тим, що на нього можна всіх собак спустити. Тому можна розцінювати це і як черговий струс повітря, щоб сказати, що в Росії розслідуватимуть корупцію, знаючи, яке ставлення в суспільстві, і яка ненависть до Чубайса. Він навіть перебуваючи за кордоном, залишається важливим елементом путінської системи.

Я нагадаю, що Чубайс, незважаючи на те, що звільнився і залишив усі свої пости, поїхав із Росії, але публічно не засудив війну, не сказав, що це злочин, не сказав, хто за це має відповідати. Тобто за великим рахунком відмовчується всередині Євросоюзу. Просто таким чином, можливо, силовики вирішили зжерти його. Ми не знаємо, напевно.

Ми точно знаємо, що є невдоволення фігурою Чубайса у верхах російських силових відомств, про що вони самі заявляли у своїх прес-релізах. Побачимо, чим це закінчиться. Анатолій Чубайс, безумовно, корупціонер вищої ліги, який має перебувати на лаві підсудних. Нині одні негідники намагаються знищити іншого. Нехай вони всі якнайшвидше перегризуться, швидше все закінчиться: і війна в Україні, і диктаура в Росії.

— Нагадаю, що Чубайс після того, як залишив Росію, серйозно захворів. ЗМІ пишуть, що Чубайс уражений синдромом Гієна-Барре — це дуже рідкісний та серйозний стан, який може бути небезпечним для життя, — вражає нерви стоп, рук та кінцівок.

— Зверніть увагу, як Анатолій Борисович, людина, яка знає, як усе влаштовано в Росії, навіть незважаючи на те, що його було паралізовано, він кілька днів перебував при смерті, сказав, це не отруєння, а хвороба. Він розуміє, звичайно, що зрікся путінської влади, не публічно, але кинув їх у їхньому розумінні. Тому, звісно, ​​він для них ворог. Ніхто не вірить у жодні збіги. Перебуваючи в оточенні Путіна, він мав приголомшливу роль. І тільки-но він поїхав раптово його схопив параліч.

— Чи не здається вам показовим те, що історія з Чубайсом перекреслює припущення деяких політиків, журналістів та аналітиків, що найближче оточення Путіна може якимось чином посунути його з посади президента РФ?

— Але це все одно буде схожим на те, що ми займаємося спекуляціями. Ми не знаємо напевно, скинуть вони його чи ні. Але ми достеменно знаємо, що люди з його оточення, які звикли вести розкішний спосіб життя на Заході, зараз цього позбавлені. Коли ламається їхнє звичне життя, побудоване протягом понад 20 років, це як мінімум протверезно б’є по голові.

У будь-якому випадку велика ймовірність того, що вони проявлятимуть своє невдоволення якимось чином, не просто сидячи на кухнях. Можливо, вони будуватимуть якісь змови, інтриги та підкилимну боротьбу. Це потрібно провокувати і персональними санкціями, і антикорупційними розслідуваннями.

Я вважаю, що у будь-якому випадку потрібно викликати конфлікт еліт. Володимир Путін є арбітром, який скріплює всю цю неоднорідну масу людей, що несправедливо отримали в Росії владу. Тому, пробивати моноліт, намагаючись посіяти якийсь сумнів, набагато краще, ніж просто сидіти і сподіватися, що йому на голову впаде якась цегла.

Звичайно, олігархи в Росії — досить боягузливі істоти. Вони знають, що вони лише власники грошей, що нічого самі не заробили, і весь їхній стан — статки Володимира Путіна.

Набагато важливіше, звичайно, розкол усередині силового блоку. Це люди, які будуть із Путіним до кінця. Вони будуть, швидше за все, тими, кого теж виноситимуть ногами вперед разом з російським президентом у разі чого. Але потрібно на нижчому рівні викликати недовіру та якимось чином працювати з цими людьми, переконувати їх. Тому що головна опора путінського режиму нині це вже не олігархи та не пропагандисти. Це люди з палицями і автоматами, які готові за його палаци вбивати своїх співгромадян.

Читайте також: Путін сам дав “зелене світло” Шойгу на розкрадання мільярдів: про стан армії РФ говоримо з Олександром Коваленком

Прямий ефір