Колись курортний Старий Салтів на Харківщині оговтується після окупації — як відновлюється селище

Старий Салтів. Скріншот: uatv.ua

Селище в Харківській області Старий Салтів майже два місяці було під окупацією російської армії. На початку травня 2022 року його звільнили українські Сили оборони. Колись велике курортне селище з пляжами та базами відпочинку сильно постраждало від російських обстрілів й перетворилося на зруйнований населений пункт, де зараз тільки починає відновлюватися життя, повідомляє FREEДОМ.

“Старий Салтів — це перлина Слобожанщини. І це насамперед зона рекреації, куди приїжджали не тільки харків’яни, а й з усієї України люди відпочивати”, — каже мешканець Старого Салтова Костянтин Гордієнко.

Він показує, на що російські снаряди перетворили колись райське місце для відпочинку в Харківській області. Тут були бари, магазини, зони відпочинку, але коли сюди увійшли окупанти — селище стало полем бою, навіть церкву вони не пощадили. Щодня були пожежі. Як згорів його будинок, чоловік не бачив, разом із дружиною та трьома дітьми встиг евакуюватися.

Старий Салтів під український прапор повернули в травні 2022 року. Це селище — центр великої громади, куди входить два десятки сіл. Міст через Печенізьке водосховище, який з’єднує дві частини Старого Салтова, був зруйнований у перші дні вторгнення. Відновили його два тижні тому, і то тільки пішохідну частину. До цього 10 місяців мешканці переправлялися з одного берега на інший влітку — на човнах, узимку — пішки по льоду.

“Люди їздять дехто по кілька разів на день, дехто раз на день, тобто вранці та ввечері. І дуже було проблематично, особливо коли погана погода, бувало, що і човни несло туди далі вниз за течією, і деякі човни іноді переверталися, коли великий вітер. Тому що залежить від того, який човен, тобто парусність велика і його перевертає”, — розповів співробітник поліції Алекс.

Ара Карапетян приїхав до мосту зустріти друга. Він із Вовчанська — міста на півночі області, за п’ять кілометрів від кордону з Росією. Нині ситуація там нагадує ту, що була в Старому Салтові влітку минулого року, коли російські війська обстрілювали громаду з усіх видів зброї, щоб помститися за те, що їх вигнали з української землі.

На запитання, чи не має наміру повернутися додому, житель Вовчанська відповідає: “Поки що ні. В армію збираюся”.

“Та куди повертатися, у нас цілодобово стріляють, ніхто не повертається, всі їдуть. Щодня по кілька будинків у Вовчанську вибухають. Мій поки цілий”, — каже Карапетян.

А ось у кумів Романа та Олександра з Бугаївки гарний настрій. Вони їдуть відновлювати село неподалік Харкова. Кажуть, не можуть сидіти без діла, їхні домівки цілі, а там усе зруйновано і потрібні люди.

“Зараз усе добре, у нас там не було обстрілів. Це тут, звичайно, Салтів розбили, там у нас добре. Світло є, продукти є, волонтери допомагають. Це інструмент, відновлювати їдемо далі Україну, Харків! Ми в Циркуни, ось те, що розбито, зараз усе відбудуємо!” — кажуть вони.

Сім’я Наталії Супрун повернулася додому до Старого Салтова у листопаді. Виїжджали в Сумську область. У Наталії четверо дітей, наймолодшій, Вероніці, 2 роки. Жінка згадує, коли зайшли до хати — побачили, що дах повністю зрешечений уламками, його треба міняти, але поки немає будматеріалів.

27 фур із будматеріалами привезли жителям Старого Салтова волонтери, розповідає голова громадської організації “Добрі Дії” Зоя Хабарова. Вона і ще кілька людей під час окупації вирішили надавати допомогу землякам — роздавали борошно, щоб люди могли пекти хліб, складали списки, хто виїхав, і поштою відправляли їм необхідне. Нині ситуація інша — з 8,5 тисяч мешканців громади повернулося додому вже понад 3 тисячі осіб:

“Зараз у нас більш-менш налагоджено все. Продуктові набори ми чітко намагаємося роздавати раз на місяць — достатньо, у людей є запаси — забезпечили від і до. Підвозимо і ковдри, подушки, буржуйки привозили. Будматеріали теж очікуємо ще дві фури — це вже військова адміністрація замовила, Червоний Хрест нам привіз ще багато електроінструменту, який ми поки видаємо в користування”, — розповідає Хабарова.

Половина Старого Салтова поки що залишається без світла, води, опалення та газу — відновлювальні роботи почнуться вже навесні, каже Зоя Хабарова. Мешканці селища мріють, щоб Старий Салтів знову став галасливим, людним, і сподіваються, що зможуть відкрити літній сезон уже цього року.

Читайте також: Навіть попередню суму збитків регіону зможемо назвати лише після нашої перемоги: інтерв’ю з радницею голови Харківської облради

Прямий ефір