24 травня російська армія провела навчання з безпеки навколо так званого Керченського (Кримського) мосту на території тимчасово окупованого Криму.
Під час навчань окупанти використовували димову завісу для маскування своїх дій.
Багато експертів вважають, що деокупація Кримського півострова почнеться саме зі знищення цього інфраструктурного об’єкта, а удар по цьому мосту політологи називають справою часу.
Перспективи Кримського мосту
Навчання російських військ у тимчасово окупованому Криму ретельно зафіксувала британська розвідка. За даними Міноборони Великої Британії, у навчаннях могли брати участь військовослужбовці 28 бригади військ ядерного, біологічного та хімічного захисту Російської Федерації.
“24 травня 2023 року Росія провела “безпекові навчання” навколо Кримського мосту. Навчання включали створення димової завіси, яка частково маскувала міст”, — ідеться в повідомленні британської розвідки.
У Міноборони Великої Британії зазначають, що саме задимлення створювали за допомогою вантажних автомобілів із ТДА-3 — це димова машина, призначена для переведення в аерозольний стан димових сумішей і порошкового складу інфрачервоного маскування.
Раніше окупанти двічі — 10 і 6 травня — перекривали рух Кримським мостом через ракетну небезпеку. Військові експерти стверджують, що знищення Кримського мосту має бути пріоритетним для України насамперед із військових причин. Зокрема, для того, щоб російські війська не перекидали через нього озброєння та особовий склад.
Як зазначив політтехнолог Борис Тизенхаузен, Кримський міст буде рано чи пізно зруйновано.
“Але знищувати його зараз, витративши дорогоцінні Storm Shadow (ракета спільної розробки Великої Британії та Франції, дальність польоту якої становить понад 300 км, — ред.) немає сенсу, тому що росіяни його відновлять. Тому сьогодні в цьому немає особливого сенсу. Хоча я можу помилятися”, — сказав експерт.
Водночас так званий “глава республіки Крим” Сергій Аксьонов заявив про те, що Кримський міст нібито “готовий до зростання пасажиропотоку майбутнім літом”.
За його словами, зараз у середньому до Криму і назад проїжджає нібито до 7 тисяч автомобілів на добу. Час очікування під час виїзду з Криму становить близько 15 хвилин, а під час в’їзду на півострів із Краснодарського краю — до 25 хвилин.
Він додав, що “процедура огляду транспорту на мосту повністю налагоджена”, а ризиків виникнення черг у районі мосту нібито немає.
Читайте також: “Черги через Керченський міст і в об’їзд”: про масштаб виїзду росіян з окупованого Криму розповіла Гуменюк
Огляд думок експертів
Чи зможе Україна знищити Кримський міст, і коли ЗСУ зможуть звільнити тимчасово окупований Крим — про це в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
- Денис Чистиков, заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим;
- Владислав Селезньов, військовий експерт, ексглава пресслужби Генерального штабу Збройних Сил України;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Денис Попович, військовий оглядач.
РЕФАТ ЧУБАРОВ: Знищення Кримського мосту означатиме звільнення тимчасово окупованого Криму
— Об’єкти, які мають виняткове значення для російських окупантів у Криму, — це насамперед міст через Керченську протоку, а також військові об’єкти Чорноморського флоту Росії – просто чекають своєї черги.
Але той момент, коли по Кримському мосту буде завдано нищівних ударів, і його буде зруйновано, буде вже означати звільнення Криму. У цьому немає жодних сумнівів.
Тому я думаю, що ми повинні просто в цьому випадку набратися терпіння, і в силу своїх можливостей максимально допомагати нашим збройним силам. Що ми й намагаємося робити за своїми напрямками.
І лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, і Рустем Умеров (голова Фонду держмайна України, – ред.) разом із президентом України перебували в Саудівській Аравії, і дійсно виконували одну з важливих місій. І мені видається, що для України зараз найважливіше — зміцнення цієї підтримки. І тут усе йде, загалом, дуже позитивно.
ДЕНИС ЧИСТИКОВ: Окупаційна влада розуміє, що нинішній сезон у Криму буде “гарячим”
— На території так званого Кримського мосту нещодавно проводилися військові навчання. Це було зроблено, щоб продемонструвати, що він нібито захищений. Але ми розуміємо, що на його безпеку це ніяк не вплинуло, і її не покращило.
Просто був інформаційний привід про те, що окупаційна влада нібито піклується про Кримський міст і проводить деякі кроки щодо його захисту.
Усі керівники так званого “уряду” і так званого “парламенту” Криму розуміють неминучий факт швидкого визволення півострова, як і те, що сезон цього року в Криму буде “гарячий”.
Збройні сили України не заходитимуть одразу на територію тимчасово окупованого Криму, а буде знищення військових об’єктів. А відновлення запасів буде дуже складним і не швидким, тому що єдиний шлях — тільки Кримський міст.
Що стосується майбутніх навчань у місті Саках, то це також один із кроків демонстрації того, що окупаційна влада готова до будь-якого розвитку подій. З іншого боку, це говорить про те, що події в Криму розвиватимуться більш радикально. І активні військові дії в тимчасово окупованому Криму триватимуть.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Кримський міст потрібно знищити насамперед
— Російська пропаганда розповідає про те, що ППО на території Криму і безпосередньо Севастополя як головної бази Чорноморського флоту РФ є фактично непробивною. Але події останніх кількох місяців стверджують абсолютно протилежне.
Очевидно, що українська армія проводитиме заходи з деокупації Криму. Очевидно, що добровільно росіяни з Криму не поїдуть, тому що Крим для росіян — сакральне місце, причому навіть не стільки для росіян, а скоріше для їхнього лідера Володимира Путіна.
Це означає, що будуть бойові дії. І не просто так президент України, звертаючись до жителів Криму, щоразу каже: “Тримайтеся далі від військових об’єктів, розташованих на території Криму”.
Ще раз: 223 об’єкти — це ті військові об’єкти на території Криму і Севастополя, які знайшли журналісти-розслідувачі. Це всі об’єкти? Не впевнений. Але я впевнений у тому, що українська армія діятиме абсолютно раціонально.
І цю раціональність певною мірою підкреслює американський генерал Бен Ходжес.
Він говорить буквально таке: “Після деокупації півдня Запорізької області підтягування відповідних артилерійських підрозділів дасть змогу українським силам оборони наносити точкові артилерійські удари по всіх об’єктах військової інфраструктури на території Криму і Севастополя”.
Безумовно, насамперед необхідно буде знищити Кримський міст, порушивши стабільну логістику в Криму.
Адже нинішня війна це не тільки війна артилерії. Нинішня війна – це війна ресурсів і, відповідно, росіяни матимуть серйозні проблеми зі своєчасним постачанням усього необхідного для потреб контингенту РФ у Криму і Севастополі.
Відповідно, вони будуть дедалі частіше і дедалі раціональніше, швидше мислити саме в контексті того, що треба збирати свої речі і валити в бік Кримського мосту або його залишків, і шукати будь-які можливості покинути територію тимчасово окупованого Криму.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Кримський міст вважається надбанням Путіна
— Що стосується випадку на Кримському мосту, то росіяни розглядали той інцидент саме як теракт. Вони розповідали про те, що був вибух машини з паливом на поверхні мосту, який міг призвести до обвалення його конструкції.
Чому вони це робили? Тому що потрібно було якось прикрити той факт, що цей міст зруйнувався, тому що він вважався надбанням президента Володимира Путіна.
І за деякими даними, він був вельми розлючений тим фактом, що трапилася така історія з цим мостом через Керченську протоку.
Багато разів говорилося, що він захищений і з точки зору антитерористичної загрози, і з точки зору прикриття з повітря. І в цей час якась така ситуація з ним сталася.
Його було підірвано, і версію теракту розглядали як паралельну для того, щоб якимось чином виправдати ось цю ось історію з Кримським мостом.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Якщо окупанти не втечуть із півострова, Кримський міст можна знищувати
— Щоб знищити таке угруповання сил і засобів, необхідне досить довге відпрацювання відповідними засобами вогневого ураження. Це займе дуже багато часу, і це потребуватиме дуже багато ресурсів.
У принципі, це здійсненно. Але є й інший вибір. Вони просто можуть покинути півострів Крим. Поки у них є така можливість — Кримський міст.
А якщо не скористаються пропозицією, тоді можна вже починати знищувати сам міст. Але, з іншого боку, у цього сценарію є серйозний мінус.
Якщо буде виголошено такий ультиматум, то за цей самий період часу, який буде надано для того, щоб залишити півострів окупантам, вони можуть посилити протиповітряну оборону моста, максимально наситити ешелонованою ППО дану місцевість, і тоді, в принципі, буде складніше його вразити. Тому тут є свої плюси і свої мінуси.
Якщо Збройні сили України виходять на адміністративний кордон із Кримом, то ми його просто ізолюємо. Ось і все. Це просто ізоляція, знищення незаконної забудови у вигляді Кримського мосту і методично знищення того угруповання, яке перебуває на півострові.
Читайте також: Чи легко буде знищити Кримський міст — прогноз