Коаліція з повернення викрадених Росією українських дітей — роль і вплив Канади роз’яснив Попов

Ігор Попов. Фото: Facebook/Igor Popov

Канада працює за всіма пунктами формули миру президента України Володимира Зеленського. Канадські представники на високому рівні беруть участь скрізь, і щобільше, є конкретні кроки. Тепер Канада буде залучена і до питання повернення викрадених Росією українських дітей. Про це сьогодні, 2 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

“Є один із пунктів формули миру, де Канада є співголовою. Взагалі у формулі миру структура така, що всі країни за все не можуть узятися, вони можуть брати участь, обирають лідерів у якихось напрямках. І Канада є співголовою групи з повернення військовополонених. Дуже важливий напрям. І ми бачимо успіхи, і канадські перемовники в цьому беруть участь. І розширення цього напряму — сьогодні теж Мелані Жолі дуже багато про це говорила — оголошено ініціативу про коаліцію щодо повернення українських дітей. Це питання мега важливе”, — сказав він.

За словами експерта, те, що до Росії незаконно вивозять українських дітей, — це питання, в якому взагалі жодна країна не може нічого проти сказати, тому що це дуже людський і гуманний фактор. І тому Канада буде набагато активніше долучатися до цього процесу і координувати його.

“А робота з повернення українських дітей системна. Наприклад, 10 днів тому проходила зимова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи. І одна з трьох резолюції, яка стосується України, ухвалених на ПАРЄ, була про повернення українських дітей. Перша леді Олена Зеленська особисто виступала на цій сесії, закликала ухвалити резолюцію. І резолюція дуже чітка і конкретна, яка закликає Росію все-таки займатися поверненням. І ми бачимо вже результати, тому що перші обміни, перші повернуті діти вже були. Але, звичайно, це ще дуже довга і важка робота, і ми раді, що всі партнери нам допомагають у цьому”, — уточнив Попов.

Він зазначив, що це буде дуже тривала дипломатична робота, складання списків, візити делегацій, які перевірятимуть, у яких умовах утримують дітей.

“Але те, що був ордер Міжнародного кримінального суду, — це дуже серйозно, тому що саме завдяки цьому ордеру були величезні дебати, чи можна Путіну їхати до Південної Африки? Чи можна Путіну їхати до Індії? Тобто цей ордер дуже серйозно був сприйнятий багатьма країнами. Дійсно, його розглядали як перешкоду для того, щоб пропускати борт з російським президентом на свою територію. Справу не закрито, справа триває. І та інформація, ті документи, які збиратимуть, зокрема коаліція, теж стануть підставою для судового розгляду в МКС у Гаазі. Тому за цим епізодом є велика юридична перспектива”, — каже експерт.

У коаліції з повернення викрадених Росією українських дітей Канада буде координатором.

“Канада має хороші відносини з Британською співдружністю. Канада входить до об’єднання франкомовних країн Франкофонія. І якраз пані Жолі відповідала за франкофонський напрямок перед тим, як була призначена міністеркою закордонних справ. І тому тут навіть вона особисто має досвід і зв’язки”, — пояснив Попов.

Але не лише ці країни будуть залучатися. Зокрема, до коаліції активно долучатиметься Бразилія.

“В України з Бразилією щодо формули миру, щодо мирного врегулювання, щодо сценарію закінчення війни багато протиріч. І якраз бразильські представники на самітах формули миру або онлайн виступають, або надсилають письмові зауваження. У них дуже особлива позиція. І тому втягнути Бразилію якраз у ці процеси на темі, яка ні в кого не викликає заперечень, це дуже правильний дипломатичний хід. Нехай Бразилія займається дійсно тим, із чим вона згодна. А паралельно, поступово вона залучається і в інші пункти формули миру”, — резюмував Ігор Попов.

Читайте також: Україна та Канада започатковують коаліцію для повернення викрадених Росією дітей — що відомо (ВІДЕО)

Нагадаємо, міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі сьогодні, 2 лютого, прибула до Києва. На спільному брифінгу з главою МЗС України Дмитром Кулебою вона анонсувала створення коаліції для повернення українських дітей. Серед країн, які у ній працюватимуть, — Бразилія, Південна Африка і Катар. Пізніше відбулася зустріч із президентом України Володимиром Зеленським.

Також повернення викрадених Росією дітей обговорили президент України Володимир Зеленський і голова ОБСЄ, міністр закордонних та європейських справ і торгівлі Мальти Ієн Борг. Як наголосив глава Української держави, для Києва важливо, щоб ОБСЄ зосередила увагу на цій проблемі та допомогла повернути незаконно депортованих маленьких українців додому.


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір