Коаліція можливостей: яку допомогу пообіцяли Україні на “Рамштайні-15” — обговорюємо з експертами

Міністр оборони США Ллойд Остін і міністр оборони України Рустем Умєров на авіабазі Рамштайн. Фото: gettyimages.com

19 вересня на військовій авіабазі “Рамштайн” у Німеччині відбулося 15-е засідання Контактної групи з питань оборони України, у якій взяли участь керівники оборонних відомств понад 50 країн Європи та світу.

Обговорювалася підтримка українського визвольного наступу, посилення протиповітряної оборони для захисту цивільної інфраструктури, можливості захисту від інформаційних атак з боку РФ — створення ІТ-коаліції та повоєнні перспективи України — коаліція можливостей.

Допомога від союзників

Україну на зустрічі у форматі “Рамштайн” вперше замість Олексія Резнікова, який пішов у відставку, представляв міністр оборони Рустем Умєров.

Новий міністр оборони України поінформував представників інших країн про останні зміни ситуації на полі бою і наголосив на найнеобхіднішому до кінця року, в контексті активної підготовки до зими.

Глава оборонного відомства США Ллойд Остін, який очолює групу з надання допомоги Україні, наголосив на успіхах України зі звільнення своєї території.

“Контрнаступ України продовжує впевнено просуватися вперед. І відважні українські війська прориваються через сильно укріплені рубежі російської агресивної армії. У цій війні час не на боці [президента РФ Володимира] Путіна. Час ніколи не на боці диктатора, який розпочинає імперську війну за власним бажанням”, — зазначив Остін.

Підсумком зустрічі став суттєвий пакет допомоги Україні.

“Ми провели продуктивну зустріч та анонсували нову допомогу від наших партнерів із різних країн: танки, ракети, амуніція, обладнання для розмінування. Ми будемо зосереджені на бойових літаках, тренуваннях персоналу F-16, допомоги у будівництві інфраструктури. Ми анонсували IT-коаліцію, ми провели стартову зустріч і підписали декларацію про наміри з Естонією та Люксембургом та іншими країнами. Мета IT-коаліції — забезпечити безпеку та стійкість для Сил оборони”, — сказав Рустем Умєров.

Також міністр оборони України розповів про ініціативу створення коаліції можливостей, яку учасники “Рамштайн” теж обговорили.

“Основною метою цієї коаліції буде підготовка Сил оборони України до повоєнного функціонування. Для цього Міністерство оборони виділило 5 кластерів, які потребують першочергової уваги — ППО, артилерія, авіація, ВМС та бронетехніка”, — зазначив Рустем Умєров.

https://youtu.be/4XCCpt_F-fw

У форматі зустрічі Остін повідомив, що танки M1 Abrams, які раніше надали США, незабаром будуть в Україні. Докладніше про поставки Abrams розповів представник Командування армії США в Європі та Африці Мартін О’Доннелл.

“Abrams, принаймні частина з них, потенційно прибудуть до України найближчими днями. Усі танки не прибудуть миттєво, це буде поступово. Ми думаємо, що найближчими тижнями 31 танк буде в Україні. Від України залежить, де і як їх використовувати, у контрнаступі чи іншій ділянці”, — сказав Мартін О’Доннелл.

На полях зустрічі Чехія, Нідерланди та Данія підписали угоду про спільні закупівлі зброї для України. Йдеться про підготовку, ремонт та постачання бронетехніки. У рамках цієї угоди у найкоротші терміни буде поставлено 15 танків Т-72.

США та інші союзники вже надали Україні допомогу для оборони на суму понад 76 млрд дол.

Читайте також: Озброєння, ІТ-коаліція та коаліція можливостей: міністр оборони України підбив підсумки “Рамштайн-15”

Оцінка експертів

Детальніше про те, що принесла зустріч у форматі “Рамштайн” Україні та яких видів озброєння очікувати найближчим часом, — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олександр Мережко, голова Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Формат “Рамштайн” може розширюватися з урахуванням гібридних загроз з боку РФ

— Російські пропагандисти та сам кремлівський диктатор неодноразово заявляли про те, що Росія веде війну проти країн НАТО.

Насправді, Росія веде таку війну хоча б навіть у гібридному форматі. І ми це все бачимо. Гібридна війна передбачає використання різного роду зброї — не лише класичної зброї, а й інформаційної. Є питання, пов’язані з використанням комп’ютерної техніки тощо.

Формат “Рамштайн” може розширюватися з урахуванням гібридних загроз та тієї зброї, яку використовує держава-агресор не лише проти України, а й інших держав Європи та світу.

Потреби України в галузі озброєння, військово-технічної допомоги добре відомі, давно озвучувалися. Насамперед нам необхідна далекобійна артилерія, зокрема ракети системи ATACMS.

З урахуванням наближення зими і того, що Росія, скоріше всього, повторить спробу руйнування української енергетичної інфраструктури, Україні необхідно добре закріпити ешелоновану систему протиповітряної оборони. Потрібні відповідні системи ППО.

Україні необхідно закріпити перевагу у повітрі — це важлива складова нашої військової перемоги над агресором. Постачання винищувачів F-16 є важливими.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Знаковим є створення IT-коаліції

— Коаліція можливостей працюватиме по п’яти темах: системи протиповітряної оборони, розвиток артилерійських та авіаційних систем, військово-морських сил та бронетехніки.

Партнери у рамках засідання Контактної групи працюють не лише над поточними питаннями, а й над далекою перспективою. Основний напрямок — це підготувати Сили оборони України до повоєнного функціонування. Тут “Рамштайн” не став таким, що змінило його суть.

Ця коаліція можливостей націлена на те, щоб готувати Збройні сили України до їх подальшого функціонування, більш раціонального і такого, яке спиралося б як на підтримку партнерів, так і на власні можливості.

Знаковим є створення ІТ-коаліції. Ця коаліція може мати величезне значення саме у питанні підготовки подальшої більш тісної взаємодії України вже з партнерами, зокрема, як країни, яка претендує на повноцінне членство в НАТО.

15-е засідання Контактної групи з питань оборони України підтвердило повну рішучість усіх партнерів у підтримці країни.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Антипутинська коаліція “Рамштайн” відбулася

— Щодо танків Abrams, треба розуміти, що ці танки вже давно готувалися, і ми очікуємо на їхнє прибуття в Україну буквально днями. Як вони і в якій якості будуть застосовуватися і коли — рішення прийматиме військове керівництво України.

Використовувати їх на полі бою потрібно у певний момент певною кількістю. Тобто тоді, коли створяться передумови для справді оперативного успіху. Після прориву оборони супротивника з’явиться можливість здійснювати масштабні маневри. Тільки в цьому випадку потрібно кидати танки проти окопів та укріплених позицій.

На сьогодні в умовах операції, яку ведуть Сили оборони України, кидати Abrams безглуздо.

У тому, що це засідання “Рамштайн” — 15-е, є дуже позитивний момент. Тому що ми говоримо про коаліцію країн, які повністю підтримують Україну в її діях, і таким чином розширюють співпрацю з Україною та розширюють спектр постачання озброєнь, бойової техніки.

Є робочі моменти і є необхідність уточнити деякі позиції, є різночитання щодо отримання далекобійних ракет. Але якщо ми говоримо саме про зміну концепції бою, то нам знадобляться далекобійні ракети.

Всі прекрасно розуміють необхідність постачання боєприпасів для України, особливо артилерійських мінометних та боєприпасів для зенітно-ракетних комплексів, що насамперед забезпечує потреби оборони України.

Також є розуміння, що Україні потрібно постачати засоби протиповітряного захисту, розмінування.

Співпраця продовжується, розширюється, і ми вже можемо тепер говорити про антипутинську коаліцію “Рамштайн” як про таку коаліцію, яка відбулася і дозволяє нам упевнено планувати наші бойові дії.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Тиждень із величезним знаком плюс для нас

— Це оцінка того, що було зроблено, аудиту того, що вдалося зробити, що можливо ще не вдалося поставити, що необхідно прискорити з поставками. Я маю на увазі снаряди, боєприпаси та всі необхідні озброєння.

Питання протиповітряної оборони та її посилення не втрачає своєї актуальності. Ще на “Рамштайні” в жовтні минулого року було обіцяно, що країни-партнери допоможуть створити Україні потужну систему ППО. Ця робота продовжується.

Україні для того, щоб підтримувати контрнаступ, стримувати будь-які атаки Росії з повітря, потрібні компоненти, снаряди, боєприпаси та системи озброєнь.

Фактично це вже підготовка до зимової та весняної кампанії ЗСУ. Зараз закладаються певні елементи та певна стратегія.

Плюс, я думаю, що варто очікувати на хороші новини з Нью-Йорка, де проходить Генасамблея ООН. І надалі ми очікуємо на зустріч президента України Володимира Зеленського та президента США Джо Байдена, де обговорюватимуться питання надання додаткової допомоги. Все це буде синхронізовано в один процес.

Загалом цей тиждень, якщо ми візьмемо за озброєннями та підтримкою України, я думаю, пройде з величезним знаком плюс для нас.

https://www.youtube.com/watch?v=WdeoqeyDwQQ

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Нам потрібно все

— Потрібно все. Але, звичайно ж, медійну популярність набувають, насамперед, досить серйозні зразки озброєння, як, наприклад, винищувачі F-16.

Всі говорять про танки, ракети ATАCMS. Але з іншого боку, нам однаково необхідно пропорційно забезпечення патронами, пострілами для підствольних гранатометів, шоломи, бронежилети … Здавалося б, такі звичайні речі, але це теж входить у загальну кількість засобів ураження, як і спорядження, техніка, обладнання, яке нам потрібно.

Ми воюємо із ворогом, у якого цього багато. І частину цього він може стабільно виробляти.

У свою чергу, ми користуємося підтримкою наших міжнародних партнерів, і, відповідно, постачання має бути так, щоб по більшості позицій ми виходили як мінімум у паритет.

Читайте також: Бронетехніка та Abrams для України: підсумки “Рамштайн-15” (ВІДЕО)

Прямий ефір