Кінець кремлівської ейфорії: як діятиме Путін після дозволу Байдена бити по тилах Росії

Запуск ракети ATACMS. Фото: ap.org

Адміністрація президента США Джозефа Байдена дозволила Україні використовувати зброю на відстань до 300 км вглиб російської території. Цю інформацію підтвердив Верховний представник Європейського союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель під час брифінгу 18 листопада.

Напередодні низка зарубіжних ЗМІ видала цю новину з посиланням на свої джерела, однак офіційного підтвердження від Білого дому поки що не було.

Що відомо про рішення Білого дому

Президент США Джозеф Байден за два місяці до закінчення свого президентського терміну вперше дозволив українським військовим використовувати ATACMS для захисту своїх військ у Курській області РФ. Як пише видання New York Times, це відповідь Білого дому на рішення РФ ввести в бій північнокорейські війська.

“Рішення Байдена є серйозною зміною в політиці США. Цей вибір розділив його радників, і його зміна відбулася за два місяці до вступу на посаду обраного президента Дональда Дж. Трампа, який пообіцяв обмежити подальшу підтримку України”, — пише видання.

Агентство Reuters підтвердило цю інформацію з посиланням на три джерела, знайомих із ситуацією.

“Україна планує провести свої перші далекі атаки найближчими днями, повідомили джерела, не розкриваючи подробиць через проблеми оперативної безпеки”, — пише видання.

При цьому акцентується, що Білий дім відмовився від коментарів.

Президент США Джо Байден 18 листопада закликав країни G20 на саміті, який проходить у Бразилії, підтримати суверенітет і територіальну цілісність України.

Під час першого пленарного засідання саміту G20 у Ріо-де-Жанейро він наголосив, що агресивне вторгнення Росії в Україну призвело до найвищого рівня продовольчої кризи за всю історію людства.

“Ми всі повинні працювати над тим, щоб покласти край конфліктам і кризам, які підривають прогрес у сфері продовольчої безпеки в усьому світі”, — зазначив Байден.

У Білому домі поки що утримуються від коментарів.

“Я не підтверджую жодних рішень, які були або не були ухвалені щодо допомоги США, коли йдеться про ці оперативні питання”, — сказав заступник радника президента США з нацбезпеки Джон Файнер каналу ABC News.

Водночас Жозеп Боррель розкрив деякі деталі.

“Адміністрація Байдена дозволила використання зброї на відстань до 300 км у глибину російської території. Тобто йдеться про радіус у 300 кілометрів. Це не так багато, якщо говорити про відстань — це не дуже велика відстань, вона не йде далеко вглиб країни. Але це рішення адміністрації Байдена. Чому вони ухвалили це рішення зараз, а не до виборів? Я не знаю, — сказав Боррель.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі 18 листопада глави європейських відомств обговорювали це питання. Однак спільного рішення про скасування обмежень на удари по цілях у РФ не ухвалили.

“Кожна країна робить, що вважає за потрібне. Американська адміністрація довгий час говорила ні, і цього разу вона сказала так”, — сказав Боррель.

Він також заявив, що нещодавні обстріли цивільної інфраструктури України та її енергосистеми говорять про те, що Росія не хоче миру. Йдеться про Суми, Одесу, Запоріжжя, Харків, Київ та інші українські міста, які Росія масовано обстрілює вже кілька днів поспіль.

Читайте також: “Це було справжнє пекло”: про наслідки ракетного удару по Одесі розповіли городяни (ВІДЕО) 

Неясно, чи скасує новообраний президент США Дональд Трамп рішення Байдена, коли вступить на посаду, але деякі конгресмени-республіканці закликали Байдена пом’якшити правила використання Україною зброї, наданої США.

Україна й раніше могла застосовувати зброю для ударів по території РФ, проте тільки по прикордонних районах. Це рішення ухвалили західні партнери після того, як у травні РФ почала наступ у напрямку Харкова. Зокрема силам оборони України дозволили бути ракетними системами HIMARS.

Видання New York Times зазначає, що британські та французькі військові вже надали українцям обмежену кількість ракет Storm Shadow і SCALP, вони не хотіли дозволяти українцям почати використовувати свої ракети на російській території, якщо Байден не погодиться дозволити українцям зробити те ж саме з ATACMS.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі відмовився коментувати інформацію.

“Це загрожує оперативній безпеці, і єдина людина, яка виграє від публічних дебатів – це президент Путін”, — заявив Гілі в Палаті громад.

Водночас Франція, яка надала Україні ракети великої дальності, 18 листопада дала зрозуміти, що все ще розглядає питання дозволу Києву завдавати ударів по військових цілях на території Росії.

“Ми відкрито заявили, що це варіант, який ми розглянемо, якщо він дасть змогу завдати удару по цілях у місцях, з яких Росія зараз атакує українську територію. Так що нічого нового з іншого боку”, — повідомив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро перед зустріччю міністрів ЄС у Брюсселі.

Дозвіл Вашингтона використовувати американську зброю для ударів углиб Росії вітає Польща та Німеччина. Президент Польщі Анджей Дуда наголосив, що такий крок був необхідний, адже він показує, що Україна користується сильною підтримкою, а позиція Заходу є непохитною та рішучою.

Німеччина зі свого боку заявила про намір передати Україні партію з 4 тис. дронів, які оснащені штучним інтелектом і можуть ефективно вражати цілі на значній відстані.

Думки експертів

Чому про довгоочікуване для України рішення на Заході заговорили зараз? Як розвиватимуться події в разі, якщо інформація про рішення Байдена підтвердиться? Як реагуватиме Кремль? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Тарас Жовтенко, експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Путін грає з вогнем

— Коли обговорювалася тема, чи дасть Байден дозвіл на удари західною далекобійною зброєю по території Російської Федерації, я припускав, що відповідь може бути або точковою, зокрема по місцях концентрації північнокорейських військовослужбовців, або це буде відповідь на удари Російської Федерації по енергетичній інфраструктурі України. Оскільки відбулася масована ракетна атака, ми бачимо відповідь. І, в принципі, це логічно.

Я думаю, що з боку Сполучених Штатів були попередження на адресу Російської Федерації про те, що якщо вони не завдаватимуть ударів по критично важливій енергетичній інфраструктурі України, то США не будуть давати дозвіл на використання своєї далекобійної зброї і західної загалом для ударів по території Російської Федерації.

У підсумку неформальні, неофіційні, взаємні попередження були порушені Російською Федерацією. Я думаю, що Росія це зробила навмисно відразу після розмови Путіна з Шольцем.

Путін підвищує ставки, це його стиль, стиль агресії, стиль демонстрації сили і переваги. Ось це треба врешті-решт зрозуміти західним політикам. Коли вони намагаються домовлятися з Путіним, вони тим самим демонструють свою слабкість.

Саме так Путін це розуміє. І він відповідає тільки посиленням агресії. Ось його намагалися вмовляти не починати війну проти України, хоча треба було демонструвати силу Путіну. У підсумку вмовляння нічим закінчилися. Путін пішов війною, повномасштабною війною проти України у 2022 році.

Зараз — схожа історія. Перший хід з ескалації знову робить Путін. Але зараз уже Байдену нічого втрачати, і треба врешті-решт підтримувати авторитет Сполучених Штатів. Тому ось цей дозвіл логічний. Це треба було зробити давно. Але це зараз відповідь, звісно, і на участь військ Північної Кореї у війні проти України, і відповідь на масовану ракетну атаку Росії по Україні, зокрема по енергетичних об’єктах України. Тому ситуація цілком логічна, прогнозована.

Насправді дозвіл на удари по території Російської Федерації потрібно було ухвалити раніше.

Росія може спробувати робити кроки у відповідь. Хоча тут ми бачимо ланцюгову реакцію. Тут швидше Росія є ініціатором агресивних дій. А Захід, на жаль, тільки відповідає, замість того, щоб робити превентивні дії.

Що може зробити Росія? По-перше, найімовірніше, у Кремлі можуть спробувати давати зброю, наприклад, хуситам, які несуть загрозу, зокрема коаліціям західних країн. Вони намагаються обстрілювати торгові кораблі насамперед, але тепер уже й західні військові кораблі, які перебувають у Червоному морі та в Єменській протоці. Ця тема теж обговорювалася вже кілька місяців. І, найімовірніше, такі попередження на адресу США від Росії були.

Можуть бути й інші провокації. Можуть бути порушення, наприклад, угоди про випробування ядерної зброї. Цей варіант теж обговорювався. Тому тут річ не у тому, що зробить Росія. Тут інша проблема. Росія ж спробувала скористатися перехідним періодом — передання влади у США.

У Москві вирішили, це “прекрасний” момент для того, щоб посилити свою агресію. Тому завдають масованих атак саме зараз по Україні. Але росіяни все-таки забули, що йдеться про США. І коли виникають виклики для авторитету Сполучених Штатів, виникає консенсус. Треба демонструвати силу, треба демонструвати рішучість. Ось це ми зараз бачимо з боку Сполучених Штатів.

Путін грає з вогнем.Вона хоче домовлятися з Трампом, але в підсумку може зіпсувати відносини з ним ще до того, як той стане президентом. Але в будь-якому разі події прискорюються.Захід не заплющуватиме очі на злочинні та агресивні дії Путіна і путінської Росії.

ТАРАС ЖОВТЕНКО: Російське керівництво перебуває в ейфорії і його застали зненацька

— У Кремля поки що немає чіткого розуміння, як діяти далі і що відповісти на такий хід західних союзників України.

Найімовірніше, в Кремлі були захоплені зненацька, тому що російське військово-політичне керівництво зараз перебуває в якійсь ейфорії, особливо після оголошення результатів президентських виборів у США. А також від того, що російській арії допомагають північнокорейські війська. На окремих ділянках Східного фронту російські війська намагаються продавлювати оборону ЗСУ. У Трампа постійно говорять про те, що всіх посадять за стіл переговорів і, власне кажучи. Була навіть інформація про те, що Путін особисто дав чергове розпорядження, поставив черговий дедлайн зі звільнення Курської області до дня інавгурації Трампа.

Західні союзники прекрасно розуміють, що це питання часу — коли північнокорейські військові опиняться на території України і краще не чекати цього конкретного моменту.

Наші американські партнери спіймали Путіна за довгий пропагандистський язик, який постійно говорить, що всі майбутні переговори мають враховувати насамперед “ситуацію на землі”. У Кремлі забувають про те, що ЗСУ контролюють близько 700 квадратних кілометрів російської території.

Перебуваючи в ейфорії, російське військово-політичне керівництво вперше за кілька місяців розпорядилося вдарити по українській енергетичній інфраструктурі.

Захід дочекався, поки всі козирі будуть у нього на руках, щоб наших союзників потім не звинувачували не ззовні, не зсередини в тому, що ось їхні кроки призводять до того, що Росія піднімає градус цієї війни. Захід дочекався, поки і північнокорейці прийдуть не просто на територію Російської Федерації, а безпосередньо на фронт у Курській області. Знову почалися удари по цивільній енергетичній інфраструктурі на території України.

Подальші кроки Заходу щодо посилення військово-політичного тиску на Кремль залежатимуть від того, що собі дозволить РФ.

ІГОР РОМАНЕНКО: Можливо, ракети застосують тільки по Курській області, де знаходяться північнокорейські війська

— Це дуже важливо. Я б сказав, це знаковий момент, за який ми боролися. З військового погляду це пов’язано з тим, що ми зможемо зменшувати потенціал застосування супротивником керованих авіаційних бомб, які десь років півтора є дуже серйозною і великою проблемою. І загалом покращити непросту, я сказав би, важку ситуацію, яка в нас є на фронтах, особливо на східному фронті. Але не тільки там. І на Курщині теж досить складно, тому що росіяни зібрали угруповання понад 55 тис., контратакують із півночі, заходу, південного сходу.

Поки що немає підтвердження масової участі північнокорейських військ, однак це серйозний потенціал на потужну дивізію чи дві бригади, наприклад.

Для України ATACMS, Storm Shadow/SCALP дуже важливі й потрібні, бо є можливість впливати на цілі в оперативній дальності. А це означає зменшити російський потенціал, покращувати спроможності й надалі зупинити наступальні дії Російської Федерації по всіх фронтах.

Можливо, далекобійні ракети будуть застосовані насамперед на Курщині, де росіяни з північнокорейцями порушили відповідні міжнародні домовленості та правила ведення війни, міжнародне законодавство щодо ведення війни. [Ще одна разом із РФ] ядерна держава вступила в цю війну. І для того, щоб адекватно на це відповідати, ухвалено такі рішення.

Є реакція від керівництва країни-агресора. Там кажуть, що ми наблизилися до Третьої світової війни.

Путін розуміє тільки силу, тому треба цю силу накопичувати і застосовувати до країни-агресора.

Читайте також: Чим Байден може допомогти Україні наприкінці свого президентського терміну — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Прямий ефір