Повернути російського кілера й колишнього співробітника розвідки ФСБ Красікова назад у Росію — розпорядження особисто Путіна. Про це пише видання The Wall Street Journal. Причина в тому, що кремлівський диктатор вважає Вадима Красікова, засудженого у ФРН до довічного ув’язнення за вбивство, своїм другом, повідомляє The New York Times із посиланням на спецпредставника Держдепартаменту США Джеймса Рубіна, повідомляє FREEДOM.
Нагадаємо, 1-го серпня Росія, США, Німеччина, Норвегія, Словенія, Білорусь і Польща провели обмін ув’язненими. Загалом звільнено 26 осіб.
Перше серпня. Обмін ув’язненими. Аеропорт “Внуково-2” в Москві. Першим із трапа літака спускається кілер Красіков. Його зустрічає і тисне йому руку особисто Путін.
Родичі вбитого в Берліні колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі звільнення Красікова назвали “руйнівною новиною”.
“З одного боку, ми раді, що чиєсь життя було врятовано. Водночас ми дуже розчаровані тим, що у світі, схоже, немає закону, навіть у тих країнах, де закон є вищою інстанцією”, — цитує видання Deutsche Welle адвоката Інгу Шульц із посиланням на заяву близьких Хангошвілі.
Загалом у Росію повернулося 10 осіб: співробітники спецслужб РФ, кібершахраї, а також двоє неповнолітніх дітей шпигунів Артема та Анни Дульцевих. Однак ключова фігура обміну для Кремля — чинний співробітник ФСБ, який раніше служив у групі спецпідрозділу “Альфа”. Красіков відомий тим, що був виконавцем у низці замовних убивств, зокрема бізнесмена Олександра Козлова в Карелії 2007 року, бізнесмена Альберта Назранова в Москві 2015 року, чеченського біженця Зелімхана Хангошвілі 23 серпня 2019 року. До речі, того ж дня його, з документами на ім’я Вадима Соколова, було затримано. Журналісти німецького видання BILD не виключають, що кілер також міг брати участь у вбивстві мера Петербурга Анатолія Собчака.
“Путін міг побоюватися, що Красіков розкриє важливу інформацію, якщо залишиться в німецькій в’язниці, — з помсти російському режиму, який не робить усе для його звільнення, або щоб укласти угоду з владою Німеччини. Є підозра, що Красіков міг зіграти роль у приході Путіна до влади. Вважається, що в 90-ті роки він працював на Анатолія Собчака та його заступника і вживав заходів проти їхніх політичних опонентів. Однак у лютому 2000 року, через кілька тижнів після вступу Путіна на посаду президента, Собчак раптово помер”, — пише видання BILD.
Ця людина — явний колега Путіна. Це виходець зі спецслужб. І Путін, обіймаючи товариша Красікова, говорить улюблену фразу цих “Z-патріотів”: “своїх не кидаємо”. Власне кажучи, заради цього все і затівалося. Путін хотів отримати Красікова і не хотів віддавати Навального. Ось що і вийшло. Красіков перебуває в Росії. Навальний пів року тому був убитий в російському “ГУЛАЗі”. Це все сталося з волі Путіна. Якби їм не потрібен був Красіков, ніякого обміну не було б. Питання інше: чи є на Заході хтось ще типу Красікова, хто б міг бути частиною майбутнього обміну”, — прокоментував ведучий каналу “Ходорковський live” Дмитро Єловський.
The Wall Street Journal пише, що в 90-ті Красіков міг бути охоронцем Путіна, а у 2014 році — брати участь у спробах придушення протестів на Майдані в Києві. У ФРН Красікова засудили до довічного ув’язнення. Він відбував термін у в’язниці в місті Штраубінг у Нижній Баварії. Німецька влада зазначає: злочинця в рамках обміну не помилували, а депортували.
“Видача Російській Федерації Вадима Красікова, засудженого в Німеччині за вбивство колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі, була непростим рішенням. Правоохоронні відомства ФРН і члени правлячої коаліції ухвалили це рішення після ретельного обговорення, про це також було поінформовано опозицію. Така угода з Кремлем була необхідна, щоб домогтися звільнення російських політв’язнів і громадян ФРН та США, яких утримували у в’язницях РФ і Білорусі”, — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Натомість Росія передала країнам Заходу 16 осіб. Серед них — політв’язні Володимир Кара-Мурза та Ілля Яшин, екскерівники штабів Навального Лілія Чанишева, Ксенія Фадєєва і Вадим Останін, репортер WSJ Еван Гершкович, художниця Саша Скочиленко, правозахисник Олег Орлов, колишній військовослужбовець США Пол Вілан. Також звільнено громадян ФРН: Дітера Вороніна, Патріка Шебеля і 19-річного Кевіна Ліка. Всього в обміні було залучено 26 засуджених із семи держав. Після 13 його учасників повернулися до Німеччини, троє — до США.
“Це дуже хороший день. Ми повертаємо додому Пола, Евана, Алсу, Володимира — трьох американських громадян і одного власника американської грін-карти. Усі четверо були несправедливо ув’язнені в Росії. Їхні жорстокі випробування закінчилися. Вони вільні. Разом із членами їхніх сімей ми вже поговорили з ними телефоном з Овального кабінету. Вони виїхали з Росії. Це неймовірне полегшення для всіх нас, хто зібрався тут, особливо для членів їхніх родин. Це полегшення для друзів і колег по всій країні, які довго молилися про цей день. Угода, яка зробила це можливим, була подвигом дипломатії”, — заявив після обміну президент США Джо Байден.
Це один із найбільших обмінів ув’язненими з часів холодної війни. Оборудка готувалася понад пів року за участю Білого дому, Держдепартаменту США, ЦРУ і трималася у суворій таємниці. Варто зазначити, що в обміні мав брати участь Олексій Навальний, який помер у лютому в колонії за полярним колом, заявив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.
Читайте також: За вбивцю Красікова Путін пішов на безпрецедентну угоду із Заходом — звільнення російських опозиціонерів, — Умланд