Каральна психіатрія — це не якась особлива психіатрія, а один зі способів прибирати інакомислячих у тоталітарних суспільствах. До РФ це явище не повертається, воно існувало завжди. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила докторка психологічних наук, президентка Асоціації політичних психологів України Ірина Губеладзе.
“І це метод, який проявляється в таких жорстких тоталітарних суспільствах, коли не вистачає інших методів для репресій. Я б, напевно, не говорила про те, що до Росії це повернулося, скоріше це і було. Питання в тому, наскільки були представлені ці випадки в медіа і наскільки вони були поширені в інформаційному просторі. Але як інструмент, вона абсолютно використовувалася. Ба більше, вони використовуються не тільки в Росії, а й в інших країнах із тоталітарним режимом”, — сказала вона.
За словами експертки, вирок суду до примусового психіатричного лікування людини — інструмент впливу навіть не стільки на конкретно цю людину, скільки на суспільство загалом.
“Це спосіб залякати населення, щоб люди не виходили, не протестували, не заявляли про свої позиції. І ставлення до психіатрії, люди з певною стигмою і побоюванням говорять про психічні захворювання, і тим паче про те, щоб звернутися до психіатра, коли це справді необхідно. Тому що є цей досвід, не твій безпосередній, а який люди спостерігали довгий час і знають, чим це може закінчуватися. Тобто страх звертатися насправді до лікаря, коли це необхідно”, — пояснила Губеладзе.
Ідея застосовуваного в РФ методу каральної психіатрії, каже докторка психологічних наук, у тому, що всі адекватні, психічно здорові люди підтримують батьківщину, партію, лідера і нічого такого не роблять. Якщо ж вони роблять щось не так, як потрібно, єдине їм виправдання, що вони просто “неадекватні”.
“Інакше в їхній здоровій голові не могла б зародитися така “прекрасна” ідея. А варіант того, що люди можуть мати іншу думку, можуть проявляти своє громадянське право, заявляти про свої протести — у тоталітарних суспільствах це не прийнято, так не повинно бути. Тому повертається, процвітає, продовжує процвітати така каральна психіатрія. І це тільки один з інструментів”, — уточнила Губеладзе.
Крім того, зазначила експертка, тоталітарні суспільства характеризують зв’язки в один ланцюг усіх структур, зокрема силових — спецслужб, поліції — і медиків.
“Єдина система, тому що лікарі в цьому випадку зав’язані в неї чи то через низький рівень правосвідомості, розуміння того, яку відповідальність ти несеш, ухвалюючи рішення, даючи неправдивий діагноз або вводячи неправильні медикаменти, впливаючи на життя людини, не тільки на її здоров’я, а взагалі на її подальшу долю. Це абсолютно низький рівень і правосвідомості, і моральної відповідальності. І знову ж таки, це цілісна система, зав’язана, коли лікар не має права відмовити, він не має права відійти і не ухвалити таке рішення”, — резюмувала докторка психологічних наук.
Читайте також: Каральна психіатрія в Росії — “законне вбивство” громадян, — Мурзагулов
Як повідомлялося раніше, репресії Кремля виходять на новий рівень, а точніше повертаються до радянських витоків. Суди все частіше відправляють незгодних із політикою президента РФ Володимира Путіна громадян на примусове лікування до психіатричних лікарень. За даними правозахисного проєкту “ОВД-Инфо”, за останні 11 років правління Путіна 3 442 росіянина зазнавали або зазнають політично мотивованого кримінального переслідування. На поточний момент у Росії 1 011 політв’язнів. Аналітики прогнозують збільшення їх числа перед так званими виборами президента Росії. Під каток репресій насамперед потраплять ті, хто заважатиме легітимізувати Путіна.