Календарний план руху і не тільки: ключові цілі України на саміті НАТО назвав Подоляк

Михайло Подоляк. Фото: president.gov.ua

Радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився очікуваннями від майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі, а також назвав головні цілі, яких планує досягти Київ. 

Він вважає, що до питання членства України в Альянсі потрібно підходити прагматично і реально оцінювати нинішню ситуацію. Тільки Українська держава буде доводити війну до справедливого фіналу на полі бою, вважає він.

“Ніхто не буде на такому ж рівні брати участь у війні, окрім як Україна. Є зафіксована стаття номер п’ять, яка передбачає більш інтенсивну участь у тих чи інших воєнних конфліктах країн Альянсу, якщо іншій країні НАТО загрожують тощо. Ніхто не братиме участь у цьому. Тобто Україна вестиме цю війну до справедливого фіналу наодинці на полі бою. Давайте це приймемо як належне. Жодних ілюзій щодо цього не треба мати”, — резюмував Подоляк.

Водночас він зауважив, що Україна досі прагне почути від партнерів запрошення до Північноатлантичного альянсу. 

“Було б важливо сказати Україні насамперед, і можна своїм спільнотам (країн-учасниць блоку, — ред.), заради чого все робиться. Україні можна було б сказати, мовляв, дивіться, ми поміняли концепцію, яка гарно звучала раніше: двері в блок відчинені для всіх, на іншу концепцію — двері для України відчинені. А ось — календарний план руху крізь ці двері. Тобто, грубо кажучи, як це швидко буде зроблено, коли буде зроблено, чому буде зроблено тощо”, — сказав спікер.

Також Подоляк зазначив, що від заходу у Вільнюсі очікується, що постачання зброї для ЗСУ значно пришвидшиться. Необхідна їхня пріоритезація. 

“Що таке пріоритет? На мій погляд, це дуже чітке розуміння пришвидшеної процедури постачання. А це означає, що потрібно буде позбутися дуже дивної бюрократії, яка супроводжує весь час постачання зброї, коли сьогодні обговорили, підписали, домовилися, а постачання буде через два-чотири місяці. Пріоритезація має позбавити нас цієї надмірної бюрократизації”, — акцентував Подоляк.

Потрібно ще раз перелічити, що Україні потрібно для того, щоб ефективно просуватися вперед на фронті з урахуванням математичного аналізу, каже він.  

Також радник глави ОПУ вважає, що просто зараз, без членства України в НАТО, важливо чітко зафіксувати глибшу юридичну і взаємну інтеграцію з Альянсом.  

“Ми сьогодні використовуємо натовські стандарти зброї, стандарти навчання, тренінгу, управління. Відповідно, потрібно ще раз упорядкувати або, вірніше, синхронізувати юридичні стандарти для того, аби було точно зрозуміло, що ми й НАТО — це одне ціле. Так, поки що без членства”, — наголосив він.

Якщо все це в сумі буде досягнуто на літньому саміті НАТО, каже Подоляк, це не розчарує Україну.

“Тоді ми розумітимемо логіку того, що робимо, логіку того, що ми можемо очікувати від наших партнерів, логіку повоєнного часу та логіку перебудови або трансформації глобальної загальноєвропейської безпеки загалом”, — резюмував гість ефіру.

Прямий ефір