До вступу у НАТО Україна може отримати гарантії безпеки за прикладом тих, які отримує Ізраїль. На цьому наголосив президент США Джо Байден в інтерв’ю CNN.
Згідно з інформацією німецької газети FAZ, відповідна рамкова угода із США, Німеччиною, Францією та Великобританією вже майже готова.
Це багатостороння система гарантій на перехідний період до бажаного вступу України до НАТО після закінчення війни. Йдеться про зброю, гроші, військову допомогу та навчання. Це має дозволити Києву захистити себе без прямого втручання країн-гарантів.
Що відомо
Ізраїльська модель безпеки заснована на безлічі міжурядових угод про військово-технічне співробітництво щодо постачання зброї та передових технологій, а також фінансування ізраїльських проєктів щодо створення нових видів озброєння.
Меморандум про військову допомогу Ізраїлю на 2019–2028 роки Вашингтон та Тель-Авів підписали у 2016 році. У рамках Меморандуму США виділили ізраїльтянам 38 млрд доларів.
У рамках програм військових поставок США надали Ізраїлю 502 млн дол. на створення “Залізного купола”.
Програма передачі надлишкової військової техніки передбачає безоплатну передачу Ізраїлю або продаж за суттєво заниженою ціною (на 50-80%) застарілих та надлишкових озброєнь.
На території Ізраїлю, відповідно до домовленостей, розміщено склади з американською зброєю. У разі потреби Ізраїль, з дозволу США, може отримати доступ до нього.
“Сполучені Штати будуть готові забезпечити, поки йде цей процес (вступ до НАТО — ред.) — а це займе певний час, — безпека на кшталт тієї, яку ми забезпечуємо Ізраїлю, надаючи зброю та здатність захищати себе”, — пояснив Джо Байден.
Wall Street Journal заявляє, що концепцію ізраїльської моделі для Києва розробили ще у 2022 році за участю керівника Офісу президента Андрія Єрмака та колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фоґ Расмуссена.
Документ враховує негативний досвід Будапештського меморандуму та прописує чіткий план забезпечення безпеки на території України за допомогою західних країн. За словами експертів, єдиний ризик цієї угоди в тому, що ним можуть спробувати замінити повноцінне членство України в НАТО.
Ще наприкінці червня радник керівника ОП Михайло Подоляк висловив нерозуміння “ізраїльської системи безпеки” для України.
“Це означає, що десять років йтиме війна, тобто перебуватиме в замороженому стані? Бо тільки за війни тобі потрібні гарантії, що відповідають ізраїльській концепції. Тобто першочергове пріоритетне отримання тієї чи іншої зброї, відсутність кількості обмежень тощо”, — зазначив він.
Те, що країни-члени НАТО працюють над моделлю безпеки для України за ізраїльським зразком, підтвердив також президент Польщі Анджей Дуда. За його словами, Україна не зможе увійти до НАТО до закінчення бойових дій на своїй території, тому союзники розробляють альтернативний план стратегічної підтримки.
Втім, ізраїльська модель безпеки — це не єдиний варіант для України.
“У що я вірю, то це в те, що Україна стане членом цього альянсу, і що її законне місце — в НАТО. Вирішувати, коли настане час, мають союзники. Порівняно з 2008 роком Україна зараз набагато ближче до НАТО. Звичайно, на столі знаходяться різні ідеї, різні пропозиції, як це завжди буває при обговоренні важливих питань. Я абсолютно впевнений, що ми закінчимо чимось, що об’єднає союзників і надішле чіткий сигнал”, — заявив FT генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг.
Те, що робота над гарантіями безпеки ведеться, підтверджує і президент України Володимир Зеленський.
“Ми працюємо з партнерами над гарантіями безпеки, працюємо над тим, щоб допомогти партнерам зробити певні висновки напередодні саміту НАТО. І ми хотіли б, щоб усі рішення були прийняті протягом саміту. У цьому випадку очевидно, що я буду там, і я буду робити все, щоб прискорити це рішення, щоб мати домовленість із нашими партнерами. Я не хочу їхати до Вільнюсу заради розваги”, — зазначив він в інтерв’ю ABC News.
Читайте також: Що передбачає ізраїльська модель безпеки для України — плюси та ризики (ВІДЕО)
Розбір “ізраїльської моделі” з експертами
Про те, чи підходять Україні гарантії, які має Ізраїль, і чому — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорювали:
- Єгор Чернєв, заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, голова постійної делегації України у парламентській асамблеї НАТО;
- Володимир Хандогій, колишній посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики”;
- Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього, президент аналітичного центру “Політика”;
- Ігор Рейтерович, політолог;
- Ігор Айзенберг, професор Нью-Йоркського університету;
- Джон Гербст, директор Євразійського центру Атлантичної ради, посол США в Україні (2003–2006 рр.).
ЄГОР ЧЕРНЄВ: Гарантії за ізраїльською моделлю можуть бути як тимчасове рішення
— Для нас неприйнятні будь-які напівзаходи. Ми не міняємо членство в НАТО на гарантії безпеки, якими б вони не були.
Гарантії за ізраїльською моделлю обмежуються доступом до військових технологій, прямої фінансової підтримки військового бюджету Ізраїлю на рівні 3,6 млрд дол. (це закріплено у річному бюджеті США).
На період між закінченням війни та вступом України до НАТО — це може бути, але точно не заміна.
Ми очікуємо на політичне запрошення України до НАТО. Це не зобов’язує наших партнерів завтра приймати рішення про наше членство, але це дає конкретні чіткі сигнали і Україні, і Російській Федерації, якій не вдалося вплинути на рішення наших партнерів.
Росія не має права вето у цьому політичному альянсі. Тому саме ми й розраховуємо на те, що буде розроблено наступні кроки для інтеграції України до НАТО. Ось те, що ми хотіли б почути у фінальній резолюції саміту НАТО у Вільнюсі.
ВОЛОДИМИР ХАНДОГІЙ: Гарантії, які має Ізраїль, перенести на Україну неможливо
— Ізраїль, як ми розуміємо, не планує вступати до НАТО, тому для нього ці гарантії є головним елементом та головним механізмом забезпечення їхньої національної безпеки.
Я думаю, що в чистому вигляді перенести гарантії, які має Ізраїль, на Україну просто неможливо на сьогоднішній день через різні причини: ні технічно, ні політично.
Переконаний, що Україні будуть надані конкретні гарантії, які йдуть набагато далі, ніж гарантії Будапештського меморандуму чи інші зобов’язання окремих країн щодо безпеки України.
Та заява, яку Ердоган зробив щодо можливості України стати членом НАТО, підтримка такої можливості — це серйозна і дуже важлива подія, яку ми маємо гідно оцінити.
Нам потрібно чітко переслідувати мету, що жодні комісії, жодні двосторонні, тристоронні, багатосторонні гарантії не є альтернативою заміні членства України в НАТО.
ІГОР ПОПОВ: Україна хоче стати повноправним членом НАТО
— США готові до договору по ізраїльському зразку. Але для нас більш прийнятний договір за південнокорейським зразком.
У Південній Кореї понад 27 тисяч військовослужбовців США, 60 пускових установок Patriot (Петріот), військово-морська база, кілька ескадрил ВПС США. Це більш суттєві гарантії, але все ж таки предмет переговорів.
Але ми хочемо більшого. В Україні повний консенсус між владою та опозицією, громадянським суспільством у тому, що ми хочемо стати членом НАТО.
На жаль, низка країн-членів НАТО не готова до цього.
Джо Байден припускав варіант ПДЧ (План дій щодо членства в НАТО, — ред.) для України. Цей варіант також обговорюється.
З одного боку, хай через ПДЧ це довше, бо треба виконувати його умови. Але, з іншого боку, це дуже цікавий документ, тому що якщо Україна зі свого боку підписує зобов’язання виконати ПДЧ, НАТО зі свого боку підписує зобов’язання після виконання всіх цих умов надати запрошення до членства.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Договір із США — гарантія підтримки України на довгі роки
— Ми чули заяву не лише від представників США, про це говорили і представники Німеччини, представники Франції, що незалежно від того, які рішення будуть ухвалені на саміті у Вільнюсі, вони так чи інакше стосуватимуться інтеграції України до Альянсу.
Цей процес не буде дуже швидким і не буде одномоментним. І ось на той період, коли він відбуватиметься, виконуватимуться певні умови, буде закінчено війну в Україні, Україна має отримувати достатню підтримку.
Ця підтримка має бути дуже деталізована та чітко розписана.
Коли ми говоримо про такі країни, як Сполучені Штати, вона має ще мати відображення у двосторонніх договорах, оскільки ми розуміємо, що внутрішньополітична ситуація певною мірою може змінюватися.
Підписання подібних договорів зараз не дозволить гіпотетично якійсь наступній адміністрації США, якщо вона матиме інші погляди на взаємини з Україною та Російською Федерацією, цю підтримку змінити.
Договори, які підписані США з Ізраїлем або, наприклад, з тим же Тайванем, розраховані на дуже довгий термін. І вони в принципі підтримують ці країни незалежно від того, хто на сьогоднішній день перебуває в Білому домі при владі.
ІГОР АЙЗЕНБЕРГ: Єдина реальна гарантія — членство України в НАТО
— Я не можу погодитися, що укладання договорів України зі Сполученими Штатами, наприклад, могло б якимось чином вирішити проблему.
Проблема тут набагато глобальніша, ніж підтримка США Ізраїлю.
Україна протистоїть Росії, яка є ядерною державою, яка прагне знищення України як такої. Тому питання безпеки України не може бути вирішене ні постачанням скільки завгодно великої кількості озброєнь, ні укладенням будь-яких двосторонніх договорів.
Жодна країна НАТО не може укласти жодного двостороннього договору, який накладав би на неї зобов’язання, через які такі ж зобов’язання накладалися б на інші країни НАТО.
Можна наситити територію України протиракетною обороною, але це означає, що Україна житиме багато років під такою загрозою.
Ізраїльська модель безпеки для України не працюватиме, тому що якщо навіть ЗСУ звільнять всі окуповані території і вийдуть на міжнародно-визнані кордони України 1991 року, Путіна це все одно не зупинить.
Вважаю, що єдиною реальною гарантією того, що Росія змушена буде припинити агресію, — вступ України до НАТО. До війни з НАТО, на мою думку, Росія не готова. І Путін це розуміє принаймні на сьогодні. І він просто змушений буде в такому разі зупинитися
ДЖОН ГЕРБСТ: Сили, з якими стикається Ізраїль, не такі потужні, як Росія
— Про ізраїльську модель багато розмов, але набагато менше розуміння.
Ключовим елементом, чому на це звертають увагу, є те, що Сполучені Штати протягом десятиліть проводять політику підтримки якісної військової переваги Ізраїлю. Це означає, що ми впевнені в тому, що збройні сили Ізраїлю переважають всіх своїх можливих супротивників.
Не думаю, що люди, які говорять про ізраїльську модель, мають на увазі забезпечення переваги військового потенціалу України над Росією. Думаю, вони мають на увазі так звану “стратегію дикобраза” — надання суттєвої військової допомоги Україні, щоб Москва розуміла, що завдання військового удару по Україні буде вкрай болючим для неї. І це нормально, це крок у правильному напрямку.
Я працював в Ізраїлі, працював на Близькому Сході. Наша політика (політика США — ред.) полягає не тільки в тому, що Ізраїль має якісну військову перевагу. Але й у тому, що сили, з якими стикається Ізраїль, навіть колективно не такі сильні, як Росія. Хоча б тому, що Росія має ядерну зброю. І, звичайно ж, Ізраїль теж має ядерну зброю, від якої відмовилася Україна. Але при цьому Росія друга у світі з ядерного потенціалу.
В ізраїльській концепції багато невідповідностей, але як частина рішення вона має місце.
Без підтримки США та інших партнерів Ізраїлю було б дуже важко воювати зі своїми ворогами у війнах. Але там була інша ситуація, аніж зараз в Україні.
Ідея значного збільшення боєздатності Збройних сил України є частиною вирішення проблеми безпеки України, але не гадаю, що це повне рішення.
Читайте також: У НАТО обговорюють ізраїльську модель безпеки України — що вона має на увазі (ВІДЕО)