Україна, Росія і США практично одночасно висловили бажання провести переговори з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Водночас низка світових ЗМІ повідомляє, що глава КНР вже найближчого тижня може відвідати Москву, інформує FREEДОМ.
Глава Китаю зараз буквально нарозхват. Світові лідери відкрито говорять, що хотіли б зустрітися з Сі. Однак сам президент КНР зберігає мовчання — всі анонси можливих майбутніх візитів і дзвінків Сі Цзіньпіна виходять із преси. На думку експертів, однією з причин такої гри Пекіна стала Україна. Передбачалося, що країна повністю відкине мирний план Китаю, натомість офіційні особи в Києві заявили, що це — поле для дискусій. Тепер міжнародні партнери Китаю схиляють його до продовження цього курсу.
“Заявили мирний план — давайте, будьте посередниками. Відповідно, не тільки з Путіним спілкуватися, але й із Зеленським. “Поговори, Сі Цзіньпін, із Зеленським. Зеленський чекає вашого дзвінка”, — це зараз ключовий наратив, який просуватимуть західні країни. Плюс він частково ламає і другий етап китайської гри. Адже постачати зброю Росії — це фактично виступити проти свого ж мирного плану. Відповідно, і тут іде не за планом. Тому ми й бачимо зараз доволі невиразну інформацію щодо того, їде Сі Цзіньпін чи не їде до Москви”, — зазначив політолог Олег Саакян.
Одна з бажаних дипломатичних цілей України — провести переговори з Сі до візиту до Москви, таким чином Київ заволодіє ініціативою в цьому процесі. Але якщо поїздка таки відбудеться, її результат наразі складно передбачити. Серед експертів є дві думки. Одні вважають, що Сі везе Путіну договір про військову підтримку. На думку інших, усе це — спроба підняти ставки, щоб отримати від Заходу низку преференцій. На реальний військовий союз із Москвою Пекін не піде через занадто високі економічні наслідки.
“Єдине, що перекриває собою цілу низку цих ризиків — це можливість отримання вигоди на тайванському напрямку. Тому вся ця гра Китаю зараз — суто навколо Тайваню. Росія — це об’єкт інтересів Китаю. Це актив для того, щоб насамперед вибити поступки від Заходу в напрямку Тайваню. І тут Байден стимулюватиме зараз Сі Цзіньпіна поговорити, розводячи ці шахові дошки. Таким чином, Китай стає в більш вразливе і слабке становище в цих переговорах. І вже Сполучені Штати можуть окреслити певні червоні лінії щодо Тайваню, за які Китаю краще не заходити”, — вважає Олег Саакян.
Наразі Китай перебуває у складному дипломатичному становищі, адже він не хоче допустити поразки Росії, так само як і не може втрутитися у війну. Водночас амбіції його лідера не дозволяють стояти осторонь. Для одного з головних геополітичних гравців це питання іміджу.
“Китай хоче, щоб його руки були розв’язані в майбутньому. Вони вірять, що XXI століття буде століттям Китаю. І саме тому вони не хочуть, щоб їх зв’язував молодший і слабший партнер. Росія перебуває в такому слабкому становищі після року інтенсивної війни з Україною, що може впасти. І не в інтересах Китаю, щоб вона розвалилася. Саме тому їм потрібно підтримувати якось росіян, але так, щоб не розлютити Захід і не допустити запровадження Заходом санкцій проти Китаю, якщо буде пряма участь і постачання зброї”, — пояснив дипломат, експерт з питань зовнішньої політики та безпеки Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
За повідомленнями закордонних ЗМІ, Сі Цзіньпін може відвідати Москву 21 березня. Приблизно на цю ж дату видання прогнозують і онлайн-переговори з президентом України Володимиром Зеленським.
Читайте також: Здійснюючи візит до Москви під час війни Росії проти України, Сі Цзіньпін певною мірою бере на себе відповідальність, — експерт