Іран не готовий заходити так далеко, як Північна Корея: угоду Тегерана та Москви розібрав Семиволос

Ігор Семиволос. Скріншот: uatv.ua

Підписана між Іраном та Росією угода про стратегічне партнерство хоча й символізує зміцнення зв’язків між Москвою та Тегераном, але в короткостроковій перспективі не містить загроз для України. На відміну від Північної Кореї (КНДР, Корейської Народно-Демократичної Республіки), яка раніше уклала подібну угоду з РФ, Іран не піде на відправлення своїх військових контингентів на допомогу Росії. Про це в ефірі FREEДОМ сказав директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

“Іран розраховує на відновлення переговорів зі Сполученими Штатами Америки, принаймні [президент Ірану Масуд] Пезешкіан про це чітко заявляв протягом тривалого часу, і навряд чи вони готові змінити свою позицію. Другий момент. Зверніть увагу, що в цьому договорі немає гарантій безпеки країн, тобто Росія не готова гарантувати безпеку Ірану, й, відповідно, Іран не бере на себе зобов’язання захищати Росію… І власне те, що Іран не визнає окупованих територій [України] російськими та про це публічно заявляє, це теж певний сигнал про те, що Іран не готовий заходити так далеко, як зайшла, наприклад, та сама Північна Корея”, — прокоментував гість ефіру.

На його думку, ключовим в угоді є економічний аспект, а саме маршрут “Південь — Північ — Південь”, який у разі остаточної реалізації дозволить Росії “вийти” на узбережжя Індійського океану без проходження товарів “недружніми” територіями. Семиволос вважає: це — головне завдання Москви в контексті угоди, причому завдання, яке Росія намагається розв’язати останні 5 років.

“І зараз здійснюється певна частина постачань з Ірану та в Іран через Каспійське море. Там створено нову інфраструктуру, особливо в іранських портах Каспійського моря, але ключовою є, звичайно, залізниця. Цією залізницею поки що нічого не йде, бо там не вистачає ділянки до Азербайджану… Єдине, що в цьому контексті може запропонувати Росія, — це, звичайно, інвестиції. А Азербайджан досить важко йде на ці переговори. З одного боку, він, звичайно ж, зацікавлений у тому, щоб створити транспортний хаб, а з іншого — у Баку розуміють ризики, пов’язані з посиленням взаємодії між Тегераном та Москвою, зокрема, по азербайджанській території. Тому мені здається, що угода (між Іраном і РФ — ред.), звичайно, з одного боку, символізує зміцнення зв’язків між Москвою та Тегераном, а з іншого боку, у ній немає, скажімо, небезпечних для нас моментів, які могли б негайно негативно вплинути на ситуацію на українському фронті” — підсумував Ігор Семиволос.

Читайте також: Зруйнувати альянс Росії, Ірану та КНДР можна тільки через крах РФ — думка

Нагадаємо, під час візиту до Москви 17 січня президент Ірану Масуд Пезешкіан підписав із Путіним договір “про всеосяжне стратегічне партнерство” на найближчі 20 років. Напередодні в Кремлі заявили, що угода охоплюватиме всі сфери співпраці: від військово-політичної до культурно-гуманітарної.

Прямий ефір