“Іноагентів” планують позбавити можливості заробітку в Росії — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Депутати Державної думи РФ пропонують позбавити так званих “іноземних агентів” можливості заробляти в Росії. Голова Держдуми В’ячеслав Володін розповів про розробку законопроєкту, який заборонить громадянам і компаніям розміщувати рекламу в “іноагентів”. Наявність у них заробітку, за словами Володіна, обурює росіян, інформує FREEДОМ.

Російський реєстр так званих “іноагентів” знову поповнився. Мін’юст Росії вніс до списку компанію “Елкин картон”, засновану карикатуристом Сергієм Йолкіним. Його самого “іноагентом” визнали ще у квітні 2022 року. 

Йолкін малює політичні карикатури для багатьох популярних видань. А після початку повномасштабної війни Росії проти України — опублікував низку антивоєнних карикатур, зокрема, з жорсткою критикою президента Володимира Путіна. І змушений був виїхати з країни.

“Все ж таки я виїхав із Росії. Прикордонник-митник не хотіли відпускати мене, як Лао Цзи. Але я тепер у Болгарії. Майбутнє туманне”, — повідомив карикатурист. 

Єдиний реєстр Мін’юсту “іноагентів” у Росії запрацював 1 грудня 2022 року. Щоб отримати статус “іноагента” в країні, тепер навіть не обов’язково отримувати гроші з-за кордону, кажуть юристи. Достатньо, щоб людину запідозрили в отриманні так званої “іноземної підтримки”. Усе це в Росії називають захистом національних інтересів від зовнішнього впливу.

“Росія впродовж багатьох років послідовно вигадувала все нові й нові види іноагентів, унаслідок чого кількість законів стала впевнено превалювати над їхньою якістю, ясністю та зручністю застосування. Головне принципове нововведення — це поява ширшого визначення іноземного агента. Воно настільки широке, що законодавець просто позначив перелік осіб, які іноземним агентом бути визнані не можуть”, — наголосив медіаюрист Сергій Марков.

Депутат Держдуми Андрій Луговий назвав письменників зі списку “іноагентів” — зрадниками і спонсорами Збройних сил України (ЗСУ).  І закликав перевірити магазини, де продаються книжки цих авторів, щоб вилучити з продажу їхні твори і, таким чином, показати “як можна і потрібно купірувати цей фінансовий хвіст”. 

Держдума вже розробляє законопроєкт, який заборонить громадянам і компаніям розміщувати рекламу у так званих “іноземних агентів”. За попередніми даними Роскомнагляду, за підсумками 2023 року бюджети на рекламу у так званих “іноагентів” перевищили 130 млн рублів. 

У них замовляють рекламу у сфері додаткової освіти, отримання віз, оформлення громадянства інших країн і купівлі іноземних активів, зокрема нерухомості.  

“Депутати вважають за необхідне позбавити іноземних агентів усіх джерел доходів у нашій країні. А для тих, хто порушуватиме заборону, передбачити суворі заходи відповідальності”, — заявив голова Держдуми РФ В’ячеслав Володін.

Статус “іноагента” в Росії найчастіше присвоюють письменникам, артистам, журналістам, правозахисникам і опозиційним політикам. 

Організації та люди з таким статусом зобов’язані у всіх публікаціях вказувати, що вони є нібито іноземними агентами. 

За несвоєчасне надання даних або їх спотворення передбачено штраф до 300 тис. рублів.

Читайте також: У Держдумі запропонували позбавити “іноагентів” джерел доходів у РФ — розбір Курносової

Прямий ефір