Індія купує 60% російської нафти. На рахунках російських компаній зосереджені рупії на суму 40 млрд дол. Діти їх реально нікуди. Про це сьогодні, 28 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
“Було звернення російської влади до Індії з проханням вказати товарні позиції, які могли б бути придбані на ці рупії в інтересах РФ. Індія відповіла дуже цікаво — запропонувала вкласти ці рупії в індійську економіку. Високі стосунки, ми бачимо яскравий приклад, як головне — це інтереси, які переслідує конкретно взята країна. Тому ситуація, яка склалася з Індією, більш показова. Вони максимально використовують ті санкційні обмеження, які є щодо РФ”, — сказав він.
Разом із цим, як зазначив Пендзин, індійці не купують російську нафту за ціною, вищою за встановлений прайс-кеп.
“Чітко потрібно розуміти, що є тіньовий танкерний флот, який везе нафту до третіх країн, продає нафту за ціною, вищою за прайс-кеп, і у зв’язку з цим досить жорстко переслідується в багатьох портах світу, то Індія ні на копійку не перевищила встановлений прайс-кеп: 60 доларів — значить 60 доларів. До 60 доларів додається логістика, але остаточна ціна нафти як товару — 60 дол. за барель. Разом із цим розрахунок іде в рупіях”, — каже економіст.
Тому, за словами Пендзина, у цій ситуації Індія є кінцевим бенефіціаром усіх тих процесів, які сьогодні відбуваються на нафтовому ринку.
“Водночас досить великим покупцем нафти є Китай, і там розрахунок іде в юанях, і теж велика проблема, куди ці юані використати. Третім за обсягами закупівлі нафти є Туреччина. Вона розраховується в доларах, але з Туреччиною теж є досить великі проблеми у російських постачальників нафти, тому що турки теж намагаються не переходити прайс-кеп. Тобто загальна кількість нафти, яку на сьогодні продають трьом країнам, становить близько 85-87% від загальної видобутої російської нафти. Так що цей бізнес стає далеко не таким привабливим, як це було до початку активної фази бойових дій”, — резюмував Олег Пендзин.
Читайте також: Росії буде складно замістити індійський ринок нафти, — директор енергетичних програм Центру Разумкова
Як повідомлялося раніше, за словами трейдерів, через санкції Росія зазнає значних труднощів з експортом нафти та нафтопродуктів. Процес став набагато ризикованим, дорогим і трудомістким. Наприклад, тепер нафту до Китаю доправляють за 8-10 тижнів. До введення санкцій дорога займала два тижні. А постачання до Індії взагалі припинилися. Від моменту введення західних санкцій Москва та Нью-Делі стикаються із серйозною проблемою через оплату у валюті, яка відрізняється від долара. Індія наполягає на тому, щоби платити рупіями. Москва із цим не згодна.