133 людини загинули внаслідок теракту в підмосковному концертному залі “Крокус Сіті Хол” 22 березня. Такі останні дані наводить Слідчий комітет РФ. У списку МОЗ також значаться 154 постраждалих.
Цей теракт став найбільшим у Росії за кількістю загиблих після Беслана 2004 року.
Версії події
22 березня близько 20:00 за московським часом група озброєних чоловіків увірвалася до концертного залу “Крокус Сіті Хол” (Crocus City Hall), розташованого в підмосковному місті Красногорськ. Цього вечора тут мав відбутися концерт гурту “Пікнік”. Усі квитки на концерт було розпродано, за даними російських медіа, у будівлі могло перебувати до 7200 осіб (максимальна кількість місць у концертному залі).
Четверо чоловіків у камуфляжі увійшли через головний вхід, убили охорону і почали стріляти по людях у фоє, а потім пішли до залу для глядачів.
За словами очевидців, стрілки також підпалили будівлю, почалася масштабна пожежа. Деякі виходи з торгового центру були заблоковані. Рятувальники та пожежники не могли потрапити всередину — чекали силовиків. І хоча Спеціальний загін швидкого реагування (рос. СОБР) і Загін мобільний особливого призначення (рос. ОМОН) підняли по тривозі, вони прибули на місце лише через 40 хвилин. За цей час загинули, дістали поранення і травми сотні людей.
За останніми даними, 133 людини загинули (зокрема й діти), 154 постраждали. Причинами загибелі стали вогнепальні поранення та отруєння продуктами горіння.
23 березня голова Федеральної служби безпеки (ФСБ) Олександр Бортніков доповів Путіну про затримання 11 осіб, четверо з яких — бойовики, які стріляли по людях. У ФСБ уточнили, що кількох людей затримали вночі поблизу села Хацунь Брянської області. Повідомляють, що всі затримані — громадяни Росії, але вони раніше прибули з Таджикистану і отримали російське громадянство.
У спецслужбі заявили, що теракт був ретельно спланований, а зброя була заздалегідь захована в схованці. На відео перших допитів, що з’явилися в соцмережі, затримані повідомляли, що їх через соціальну мережу найняв якийсь “помічник проповідника”, імені якого вони не знають. Той запропонував убити людей, за це найманцям обіцяли по 500 тис. рублів, половину з яких вони отримали переказом на банківську карту.
Проте Слідчий комітет Росії стверджує, що підозрювані нібито мали контакти з Україною і збиралися перейти кордон. Через 19 годин мовчання після теракту до росіян все ж вирішив звернутися Путін, який повторив версію Слідкому про “український слід”.
Але заяви російської сторони, що терористи намагалися сховатися в Україні, нівелюють слова посла Білорусі у РФ Дмитра Крутого. Він заявив, що білоруські спецслужби допомогли Росії затримати терористів саме на російсько-білоруському кордоні.
“Фактично основним завданням минулої ночі було не дати терористам пройти через наш спільний кордон, і таке завдання виконано”, — сказав Крутий 23 березня.
Київ також відкидає свою причетність до теракту.
“Ця заява і ця інформація — нісенітниця. Ці заяви ФСБ розраховані або на відвертих невігласів, або на зазомбоване російське населення. Уявити собі, що після більш ніж двох років повномасштабного вторгнення терористи прямують у прикордонні регіони, які є найбільш насиченими зараз силовиками, спецслужбами та власне військовими, я думаю, що тут коментарі зайві”, — пояснив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Андрій Юсов.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк також заявив про непричетність України до подій у “Крокус Сіті Холі”.
“Затримано громадян Російської Федерації, які їхали в напрямку кордону Білорусі, а не України. Громадяни РФ вчинили теракт на території Російської Федерації, виходячи зі своїх релігійних мотивів або ще якихось інших. До України все це не має жодного стосунку. І безглуздість під назвою “правоохоронні органи” Росії ще раз продемонстрували в цьому теракті свою нездатність захистити людей. Перше — півтори години люди вбивали інших людей, по суті, в Москві. Друге — ніхто не займався превенцією цього злочину, ніхто не знав про те, що він буде вчинятися. Україна, наголошую ще раз, не має жодного стосунку до теракту на території РФ. Україна навіть близько не могла б це організовувати, тому що не користується подібними методами”, — акцентував Подоляк.
Багато експертів не виключають, що теракт міг бути організований ФСБ, як не раз це було під час правління Путіна.
“Україна, безсумнівно, не має потреби в таких діях. Події вирішуватимуться в цій війні тільки на лінії фронту. РФ має великий досвід проведення подібних заходів, нагадаю Каширське шосе, Волгодонськ, “Норд-Ост”, після яких Росія починала якісь контртерористичні операції проти етнічних груп або в Дагестані, або в Чечні”, — додав радник керівника Офісу президента України.
У США та Німеччині також заявили про відсутність “українського сліду”.
“Наразі немає жодних ознак того, що Україна або українці були причетні до стрілянини. Ми розбираємося в цьому. Але я б переконав вас зараз у відсутності будь-якого зв’язку з Україною”, — наголосив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
До речі, Білий дім попереджав Кремль про підготовку теракту. Два тижні тому посольства США і Великої Британії у РФ навіть публічно попередили своїх громадян про загрозу атак на масових заходах у Москві. Утім, російський диктатор Путін тоді назвав внформацію про небезпеку шантажем з метою залякати та дестабілізувати суспільство.
Пізніше ісламське терористичне угруповання ІДІЛ взяло відповідальність за те, що сталося в “Крокус Сіті Холі”. Бойовики опублікували відео теракту в підмосковному Красногорську. На відео група людей із вогнепальною зброєю відкриває вогонь на вході в концертний зал. Обличчя нападників розмиті, голоси змінені. Чути, як вони вигукують гасла. Видно тіла загиблих і клуби диму.
Теракти в РФ за часів правління Путіна
За останні 25 років у Росії сталося понад 20 терактів і Кремль неодноразово використовував їх у своїх цілях.
Серпень 1999 року. Російський президент Борис Єльцин призначає керівника ФСБ Володимира Путіна першим заступником і виконувачем обов’язків голови уряду. Через місяць світ дізнався про теракти в Буйнакську, Москві та Волгодонську. Підірвано житлові багатоповерхівки. Загинули 307 осіб, понад 1700 дістали поранення.
У Рязані місцевий житель побачив, як у підвал його будинку підозрілі чоловіки заносили мішки. Міліціонери виявили в них вибухівку та детонатори. Людей евакуювали. У новинах повідомили, що це — гексоген. При цьому незабаром у ФСБ заявили, що в мішках нібито цукор, і що це була не спроба теракту, а навчання спецслужб. Так “рязанський цукор” став мемом.
На думку низки дослідників, а також колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка, кінцевим вигодонабувачем серії терактів був Путін. Після них він домігся підвищення рейтингу і переміг на президентських виборах 2000 року.
Уже на початку правління кремлівського диктатора, 2000 року, стався ще один терористичний акт — у Москві. Прогримів вибух у переході станції метро “Пушкінська”. Загинуло 14 людей, поранення отримали 118.
У 2002 році в Москві на Дубровці терористи захопили театральний центр, де йшов мюзикл “Норд-Ост”. У заручниках опинилося понад 900 осіб. Під час штурму російські силовики вбили 174 заручника (за даними влади, загинуло 130 осіб), ще кілька сотень людей травмовано.
1 вересня 2004 року під час шкільної лінійки в Беслані група терористів захопила в заручники понад 1200 осіб. І знову під час штурму російські силовики вбили 333 людини, більшість — діти. Після цього Путін всерйоз почав вибудовувати свою вертикаль влади. Зокрема, скасував вибори губернаторів.
За два десятки років правління Путіна було чимало воєн, які називали “миротворчими операціями”, терактів і вбивств — опозиціонерів, журналістів, активістів і тих, кого Путін вважав особистими ворогами. Приміром, вбивство Політковської та Литвиненка, які запевняли, що Путіну теракти 1999 року були потрібні, щоб розв’язати війну проти Чечні.
Хто стоїть за терактом — думка експертів
Хто організував теракт у “Крокус Сіті Холі” і кому це вигідно, в ефірі телеканалу FREEДOM міркували представники російської опозиції:
- Геннадій Гудков, опозиційний політик, ексдепутат Державної Думи РФ, полковник ФСБ Росії у відставці;
- Ілля Пономарьов, опозиційний політик, творець YouTube-каналу “Утро Февраля”, ексдепутат Державної Думи РФ;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст, соціолог, ексдепутат Державної Думи РФ;
- Дмитро Єловський, російський політичний коментатор, ведучий YouTube-каналу “Ходорковский Live”;
- Ілля Давлятчин, журналіст російського опозиційного Telegram-каналу “Можем объяснить”;
- Олексій Левченко, російський опозиційний журналіст.
ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: Я не вірю, що найняті по чатах таджики могли мати такий бойовий досвід
— Це найжорстокіший, найбезглуздіший і найдивніший теракт, який я пам’ятаю. Я не знаю, чи були ще за жорстокістю, за безглуздістю такі теракти у світі, коли терористи не висували ні вимог, не заявляли жодних претензій, а просто вбивали людей.
Мене бентежить величезна кількість нестиковок, які викликають у мене дуже великі сумніви в природі цього теракту. Теракт був підготовлений дуже професійно.
Я знаю “Крокус Сіті”, багато разів там бував. Я все життя займався безпекою, і знаю, що з системами безпеки в “Крокусі” було все нормально: там було гарне обладнання, нормальні системи пожежогасіння, системи оповіщення. І вже до пожежі всі ці системи точно були готові. Там є система оповіщення, там працюють камери, там є тривожні кнопки, коли після надходження виклику відразу ж виїжджає група швидкого реагування правоохоронних органів.
“Крокус Сіті” — це ж серйозний центр. А начебто рубильником відразу відключили всі системи безпеки. Отже, злочинці готувалися, у них були покровителі, у них були спільники, у них були серйозні ресурси та можливості.
Вони вивчили всю охорону. Вони не тільки знали всю систему безпеки “Крокуса”, а й також могли її відключити. Я просто переконаний, що вони відключили системи оповіщення та пожежогасіння.
Тобто це серйозна багатомісячна підготовка. Мабуть, інформація якимось чином витекла до американців, і вони попередили про підготовку теракту.
Бойовики були супер підготовленими. Я вивчав оперативну психологію, і можу сказати, що психологічно люди не готові вбивати людей. Це потрібна звичка, це потрібне тренування, вибачте за цинізм. Це потрібна звичка до крові, до смерті, до байдужості. Це випрацьовується кілерами, а також структурами, які займаються вбивством людей, — або армія, або спецназ. Це люди, які спокійно можуть дивитися на чужу смерть. А в “Крокусі” була м’ясорубка, там була бійня, там жах що коїлося.
І я не вірю, що якісь найняті по чатах таджики могли мати такий бойовий досвід. Я в це не вірю.
Тому що виходить, що суперпрофесіонали, підготовлені, кровожерливі кілери після стрілянини в “Крокусі” перетворилися на лохів, які намагалися сховатися на якійсь старій машині, не міняючи навіть номера. І як у підсумку з’ясувалося, їхали вони не на кордон з Україною, а з Білоруссю. І їх затримали на кордоні Росії та Білорусі. І під час їхнього затримання ми чуємо якесь жалюгідне лепетання, а також бачимо і неймовірну жорстокість [силовиків](одному із затриманих відрізали вухо і намагалися його йому згодувати, — ред.). Тобто професіонали перетворюються на жалюгідних дилетантів.
А те, що всюди приплітали Україну, — дуже сильно бентежить. Таке враження, що це (теракт, — ред.) зробили провладні структури.
У мене відчуття повної відомості цього теракту, що виконавців немов вели за ручки та створили їм умови. Дуже нехороші в мене відчуття, чесно кажучи. Гадаю, що ми не дізнаємося правди поки що.
І дуже багато нестикувань. Обман, брехня, нестиковки посипалися як із рогу достатку. Я, як то кажуть, бувалий горобець, і багато чого бачив — і теракт у “Норд-Ості”, і в Беслані, ц в Буйнакську… І просто коробить від того, що сталося в “Крокусі”. Кількість загиблих уже перевершила цифру “Норд-Осту”. Але тоді більшість людей загинула через головотяпство, ідіотизм штабу, який не зумів організувати допомогу людям. А тут це просто влаштована бійня.
Уже розглянули відео цієї бійні. Багато хто звернув увагу, що з автоматів, зі штурмових гвинтівок іде викид вогняних бризок, що буває під час стрільби холостими патронами. Мене теж здивувало, що дуже багато вогню з автомата. Я у своєму житті стріляв з автомата, і тільки вночі видно вогонь. А так цих вогняних бризок не видно.
Потрібно, щоб із цим розбиралися фахівці. Треба уважно розглянути відео, проаналізувати, що це за тип зброї, як вона опинилася в руках цих “лохів”, яких затримали, — і чи взагалі тих людей затримали. Чому вони не взяли з собою в дорогу жодного автомата, розуміючи, що їх намагатимуться затримати? Чому в них виявився тільки один пістолет? Тобто питань маса.
ІЛЛЯ ДАВЛЯТЧИН: “Український слід”, про який кричали пропагандисти, зараз не стоїть на чолі кута
— Ми від самого початку [теракту] зв’язувалися й отримали повідомлення від людей, які перебували в “Крокус Сіті Холі”. Вони розповідали приблизно однакові речі. Що спочатку було незрозуміло, що відбувається. Коли озброєні люди зайшли в зал, стало очевидно, що це теракт, і люди почали розбігатися, почалася паніка. Покинути концертний зал, за словами нашого співрозмовника, було непросто — деякі двері службових приміщень були заблоковані, їх довелося виламувати.
А там же почалася ще й пожежа, дим поширювався дуже швидко. Згідно з відео з камер спостереження, які виходять на “Крокус Сіті Хол”, пожежа починає розпалюватися десь о 20:10 за московським часом, і за дві хвилини охоплений вогнем увесь дах. А при цьому теракт почався близько 20:00. А першу сирену [транспорту силовиків] ми на камерах побачили десь о 20:30. Тобто силовикам знадобилося десь пів години, щоб дістатися до “Крокус Сіті Холу”. А це не так далеко від Москви.
Перші пожежні служби приїхали на місце, як кажуть очевидці, взагалі через 40 хвилин. А “Крокус” — це доволі великий концертний зал, і там не так далеко розташована пожежна частина.
Чому так довго їхали пожежники, чому так довго їхали силовики — це велике питання.
На відео, яке ми отримали з цього концертного залу, ми не почули пожежної сигналізації, не було сирен, екстрених сповіщень про пожежу і якогось [автоматичного] пожежогасіння. Це теж питання.
Район “Крокус Сіті Холу”, я там був неодноразово, усіяний камерами спостереження. Водночас серед “зливів” ми побачили лише одну фотографію машини з бойовиками, у дуже поганій якості, на якій номери ледве зличаються. І все, більше ми нічого не побачили. Як так вийшло — це велика загадка.
Питання до ефіру федеральних телеканалів. Коли в країні відбувається такого роду НП, теракт, стихійні лиха, то телебачення має переходити на моноефір. Скасовується вся сітка мовлення, весь ефір має бути присвячений трагедії та ліквідації її наслідків. Цього не було. 22 березня тільки через дві години з’явилося перше повідомлення на державному телеканалі “Россия-1”. А на “Первом канале” весь цей час тривало шоу “Голос”, і жодного слова про теракт. Тобто поки в Підмосков’ї гинули люди, гинули діти, на “Первом канале” віджигали з піснями. Телеканал “НТВ”, який належить “Газпром медіа”, — у них весь цей час ішов якийсь серіал. І через 2,5 години “НТВ” вийшло в прямий ефір.
Що я ще помітив. Кореспонденти федеральних телеканалів виходили з місця трагедії не в прямому ефірі, а в записі. Тобто вони записували заздалегідь свої стендапи, потім набирали відео і тільки потім випускали свої сюжети. Я так розумію, це щоб, не дай боже, нічого зайвого в ефір не потрапило.
Уся російська система взагалі не створена, щоб захищати людей. Вона може лише затримувати ЛГБТ-активістів, переслідувати антивоєнних активістів, журналістів. А захистити звичайних людей від терористів ця система не може.
І ось, четверо озброєних автоматників просто приїхали в “Крокус Сіті Хол”, просто зайшли та почали розстрілювати людей. Де була охорона, де були спецслужби? У Росії спецслужби наскрізь читають соцмережі, створено автоматичну систему прослуховування — Систему технічних засобів для забезпечення функцій оперативно-розшукових заходів (рос. СОРМ), яка виявляє за ключовими словами в переговорах людей певні мітки. Тобто, якщо ви в переговорах говорите “теракт”, “вибух”, “стрілянина”, ви потрапляєте в цей СОРМ, ви автоматично потрапляєте на олівець до спецслужб. Чому СОРМ не спрацював? Чому не спрацювала автоматична система розпізнавання облич, і не було одразу оголошено план “Перехоплення”? Чому силовики взагалі пропустили підготовку до цього теракту?
Ще один момент. Цього разу в медіа, у соцмережах дуже мало повідомлень від джерел. Раніше під час подібних трагедій на стрічки валилися сотні повідомлень зі зливами, зі словами співрозмовника у спецслужбах. Нині ми знаємо лише, що силовики перевіряють слід із Північного Кавказу, міжнародних терористичних організацій ІДІЛ і “Аль-Каїда”. Причому, “український слід”, про який від самого початку кричали пропагандисти, наскільки ми знаємо, не перевіряється, він не стоїть на чільному місці.
Зараз основними версіями є терористична атака або вихідців із Північного Кавказу, або міжнародний тероризм.
Дмитро Медведєв один із перших почав писати в соцмережі про “український слід”. Але вибачте, Медведєв — заступник голови Ради безпеки Російської Федерації. Якщо ви звинувачуєте “український режим”, як ви кажете, сусідню державу, то де ви були, чому не запобігли? Ваш прямий обов’язок відповідати за безпеку громадян Російської Федерації. Де ви були весь цей час? Де був [секретар Ради безпеки РФ] Патрушев? Він міняв свої ім’я, прізвище в реєстрі ФНС (Федеральна налогова служба) на Євгена Лукова і ховав майно свого сина на Рубльовці вартістю понад мільярд. Ось цим займаються люди, які сидять у Радбезі в Кремлі, й нічого не роблять для того, щоб забезпечити безпеку Російської Федерації.
Тому Дмитро Медведєв за недбалість першим повинен понести відповідальність за те, що сталося в “Крокус Сіті Холі”.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Путін перебуває в інформаційному бункері
— Після теракту з’явилися заяви, що в силових органах будуть кадрові перестановки, що, мовляв, навіть [міністра оборони РФ] Сергія Шойгу відправлять у відставку. Не розумію, звідки це взялося. Путін не здає ніколи своє близьке оточення. Тому мені ця версія здається поки що вкрай непереконливою.
Що стосується самого теракту. Є дві основні версії. Це або спецслужби самі все організували. Або це прорахунок, провал спецслужб. Друга версія здається більш імовірною.
Це провал путінських спецслужб, попри попередження американців про те, що теракти готуються. І, судячи з усього, розвідка США вказала джерело — одну з афганських філій ІДІЛ. Це цілком імовірно. Але на колегії ФСБ Путін назвав ці попередження провокацією. Тобто він перебуває у своєму інформаційному бункері, в якому ніщо, що виходить від США, не може бути корисним.
Тому теракт російські спецслужби проморгали, так само як вони проморгали свого часу теракт на Дубровці. І після цього жодних кадрових рішень не було, а навпаки, російських силовиків навіть нагородили. Як і дали звання Героїв Росії силовикам, які влаштували величезну кількість жертв у Беслані.
Як змінюватиметься режим у РФ після “Крокус Сіті”? Режим змінюватиметься в межах своєї логіки — буде посилення.
Але говорити про те, що серед еліт почнеться якась бійка, хаос у Кремлі, — це повна нісенітниця. Путін повністю контролює свої еліти. Після показової страти Пригожина Путін відновив контроль за власними елітами. І, звісно, він не допустить жодної сварки. Він їх усіх тримає на ланцюгу.
Чому Путін так довго мовчав? Він завжди так робить. Просто він дуже боягузлива людина. І коли виникає така ситуація, то він у перший момент завмирає. Це характерна його реакція на складні подразники. І коли був “Норд-Ост”, він так робив, і коли була загибель підводного човна “Курськ” — він тоді взагалі кілька днів ховався. Ось і зараз він мовчав, мовчав, а потім виступив із версією, що у терористів був підготовлений коридор в Україну.
При цьому навіть якщо подивитися на карту, цих людей затримали в Брянській області. І яким чином із брянських лісів можна пробратися до українського кордону, минаючи російські війська, минаючи спецслужби, які стоять кордоном уздовж кордону? Це все вимовляється для так званого глибинного народу, який вірить у “бойових комарів”, які кусають виключно росіян і не чіпають українців. Це для тих, хто вірить у “розіп’ятих хлопчиків у трусиках” і так далі.
Ця версія про “український слід” розрахована на те, що вдасться мобілізувати кілька сотень тисяч людей на фронт. Ця версія цілком розрахована на подальшу реалізацію воєнних планів.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Вигодонабувачем у кінцевому підсумку виявиться Путін
— Мені здається найбільш імовірною версія з ісламськими фундаменталістами. Але також не можна повністю відкидати версію, що це все підступи ФСБшників.
Путіну і його режиму не вперше використовувати подібні драматичні епізоди, трагедії для отримання політичних очок, для закручування гайок. Ми це знаємо протягом усього періоду Путіна при владі.
Згадаймо підводний човен “Курськ”, який затонув у Баренцевому морі в серпні 2000 року. Путін тоді відпочивав у Сочі, відпустку свою вирішив відразу не переривати. Тоді теж йому хотіли допомогти західники. Європейці говорили, що поруч знаходиться норвезьке судно, можемо допомогти з евакуацією. Росіяни тоді відмахувалися, казали — ні, не треба. І тоді все закінчилося тим, що Путін зустрічався з родичами загиблих моряків “Курська”. Ті плакали, кричали, зустріч була не найприємніша. Але Путін це використав для того, щоб продовжити гоніння на ЗМІ, продавити продаж медіа-активів Березовського, якому тоді належав “Первый канал” (тоді він мовив під назвою “ОРТ”, — ред.). І той телеканал був не рівня нинішньому “Першому каналу”. Він тоді неупереджено все це висвітлював.
І немає сумнівів у тому, що і зараз вигодонабувачем у кінцевому підсумку виявиться Путін.
ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: Пошуки “українського сліду” — це спроба прикрити жахливий провал російських спецслужб
— Протягом останніх 25 років, коли Путін перебуває при владі, теракти, що відбуваються в РФ, ставали приводом для подальших дій силовиків. Це не означає, що влада їх сама організовувала. Хоча такі питання завжди виникали, особливо 1999 року, коли до влади приходив Путін (у серпні 1999 року Єльцин проголосив Путіна своїм наступником, призначив його в.о. глави уряду Російської Федерації, а у вересні в Росії сталася серія вибухів у житлових будинках, — ред.).
Тоді були вибухи будинків у Москві, а також була історія, коли співробітники ФСБ у Рязані попалися на закладенні нібито навчальних мішків із вибухівкою (директор ФСБ Микола Патрушев тоді заявив, що в мішках був “цукор”, — ред.). Це породило відповідні припущення [про причетність до терактів російських спецслужб].
Дійсно, коли відбувалися теракти, Путін часто їх використовував для вирішення якихось внутрішньополітичних завдань. Наприклад, після теракту в Беслані [2004 року] було скасовано губернаторські вибори. Хоча цю ідею Кремль розробляв задовго до теракту, і просто використовував його як привід.
На сьогодні, через 25 років після того, як Путін прийшов до влади, всі гайки, які можна було закрутити, — вже закручені по максимуму. Уже не залишилося ні виборів, ні якоїсь значущої опозиції всередині країни.
І уявити собі, що теракт у “Крокусі” буде ще використано для якогось нового закручування гайок… Ось, у РФ обговорюється повернення смертної кари. І, цілком можливо, що Росія на це піде, тому що Росія більше не член Ради Європи, і смертну кару не прибрано з Кримінального кодексу РФ як покарання — просто діє мораторій. Тим паче, що якось потрібно буде прилюдно карати терористів, які були заарештовані після нападу на “Крокус Сіті Хол”.
А говорити про те, що Кремль використовуватиме теракт для нової мобілізації, поки що передчасно. Хоча ми бачимо, що є спроби пов’язати теракт з Україною навіть там, де абсолютно незрозуміло, як це можна логічно пов’язати. Але те, що це будуть використовувати в пропагандистських цілях, — однозначно.
Раніше в невключеній у під’їзді лампочці були винні американці, Вашингтон, Держдеп США. Зараз Кремлю потрібно виправдовувати свою війну проти України, й ворог номер один для них зараз у Києві. Тому ми чуємо наративи про “український слід” у теракті.
Але ці наративи — лише спроба прикрити жахливий провал російських спецслужб і російських силових органів, які ми побачили в “Крокусі”. Коли за два тижні всі попереджали про те, що такий теракт можливий. І, попри це, запобігти йому ніхто не зміг, попри безпрецедентні абсолютно заходи “цифрового ГУЛАГу”, які існують у російській столиці.
“Крокус Сіті” розташований поруч із МКАДом, у досить урбанізованому місці, де купа камер спостережень, Московська кільцева автомобільна дорога теж уся обвішана камерами. При цьому гігантська кількість жертв, а терористи спокійно йдуть.
Дехто в цьому гігантському провалі силовиків вбачає те, що якась частина з них могла брати участь в організації цього теракту. На мою думку, так вважають люди, які схильні вірити в конспірологічні теорії.
Але загалом уся машина силових органів Росії (яка останнім часом займалася придушенням політичних супротивників, тих, хто виступає проти війни) просто не впоралася там, де вона справді мала б спрацювати.
Хоча, звичайно, російські спецслужби здатні на багато що. Наприклад, у ФСБ існує відділ, який займається отруєннями опозиціонерів. Це доведений факт. І ми в середині лютого ми бачили показову загибель Олексія Навального у в’язниці. Тобто говорити про те, що вони якісь білі й пухнасті, ми, звичайно, не можемо. Але все-таки стверджувати, що теракт у “Крокусі” — це справа рук саме спецслужб, мені здається, це сильне припущення.
Поки що це показує тільки повну нездатність російських силовиків працювати.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЄВ: Путін — професійний терорист
— П’ятий путінський термін починається так само як почався перший — з терористичних акцій. Путін — професійний терорист. Він прийшов до влади як терорист. Він утримує владу як терорист, і він проявляє свою терористичну сутність постійно. І було б правильно, якби Захід це, нарешті, зрозумів.
Цього року 25 років терористичним актам, вибухам будинків у Москві та Волгодонську, невдалому теракту в Рязані, який викрили місцеві жителі, завдяки цьому ми й знаємо, що це була сфальсифікована атака. І я пам’ятаю, як спікер Державної Думи [1999 року] оголосив хвилину мовчання з приводу жертв теракту у Волгодонську ще до того, як цей теракт стався.
Що ми бачимо зараз. По-перше, були дані розвідок іноземних держав, які за два тижні попереджали про підготовку теракту і закликали своїх громадян евакуюватися. І ми чули заяву [прессекретаря Кремля] Пєскова, що вони розкривають у Росії якісь сплячі осередки РДК (“Російський добровольчий корпус” — росіяни, які воюють на боці України, — ред.). Був витік про те, що ухвалено рішення про мобілізацію ще 300 тис. осіб. Усе це, очевидно, ланки одного ланцюга.
Я впевнений, що вони будуть звинувачувати російських добровольців (РДК, легіон “Свобода Росії). Тому що вже не секрет, що російські повстанці існують. І вони всередині країни (з початку березня російські добровольці зайшли в кілька сіл Бєлгородської та Курської областей, — ред.). І влада буде максимально це розкручувати, щоб вбити клин між добровольцями і російським суспільством. Вони розуміють, що ми стаємо силою, розуміють, що до нас можуть приєднуватися люди на російських територіях, які звільняються, що найближчим часом буде проголошено вільну російську республіку із синьо-білим прапором. І, звісно, їм дуже важливо, щоб це не розросталося. Тому вони намагаються в очах населення нас представити виплодком пекла, так само, як вони чинили щодо і чеченців.