Проєкт “Хочу жити” працює в Україні другий рік. Завдяки йому чимало російських військовослужбовців, які не бажають помирати на фронті, здалися в полон. Про особливості процесу здачі в полон сьогодні, 24 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів представник координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк.
За його словами, дуже важливий перший контакт.
“Є кілька варіантів. Найправильніший варіант — це заповнити анкету в певному Telegram-боті. Це первинна верифікація. Після ці дані перевіряються українськими спецслужбами, насамперед спецслужбою, яка відповідає за напрямок розвідки, перевіряється правоохоронними органами. Коли ухвалюється рішення про те, що це не “кріт”, а людина справді виявляє правильне і реальне бажання здатися в полон, опрацьовується певна спецоперація”, — пояснив Таранюк.
Він зазначив, що кожного, хто вирішив здатися, проводять через “нуль”.
“Буває і групова здача, буває і з технікою, і насамперед тут іде перевірка — чи не провокація це. Забезпечується безпека тих військовослужбовців, спецслужб, які будуть здійснювати цю операцію. Далі опрацьовується безпечний маршрут, схема зв’язку з людиною, яку потрібно вивезти. У результаті спецоперації ця людина або група людей виводиться. Після цього проводяться з нею додаткові процедури та перевірки”, — пояснив представник координаційного штабу.
Таранюк наголосив: кожному, хто здався в полон за програмою “Хочу жити”, забезпечується безпека і дотримання всіх вимог Женевської конвенції.
Нагадаємо, дійсна кількість росіян, які добровільно здалися в полон, не розголошується в їхніх інтересах.