Хочеш миру — готуйся до війни: можливість нападу Росії на країни Європи обговорили експерти 

Військовий НАТО. Фото: nato.int

Міністри оборони Естонії, Латвії та Литви схвалили концепцію будівництва оборонних споруд на кордонах із Росією та Білоруссю. Угоду було підписано в Ризі (Латвія). 

Відповідно до угоди, країни Балтії найближчими роками побудують на кордонах протимобільні оборонні споруди для стримування і, за необхідності, захисту від військових загроз.

Європа на порозі великої війни? 

Як повідомляє естонський телерадіомовник ERR, сили оборони країн готують більш точні плани з визначенням, скільки оборонних об’єктів буде в кожній країні. Однак передбачається, що в прикордонних районах Естонії буде до 600 бункерів, кожен з яких зможе вмістити близько 10 солдатів на площі 35 кв. м. Встановлення бункерів розпочнеться на початку 2025-го після узгодження із землевласниками.

“Будівництво протимобільних оборонних споруд — це ретельно продуманий проєкт, необхідність якого випливає з ситуації, що склалася з безпекою. Війна Росії в Україні показала, що, крім техніки, боєприпасів і живої сили, об’єкти фізичної оборони на кордоні також необхідні для захисту Естонії з першого метра”, — заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

Як зазначив Певкур, метою оборонних споруд є запобігання військовому конфлікту.

“Ми робимо ці зусилля для того, щоб народ Естонії міг почуватися в безпеці, але якщо виникне найменший ризик, ми будемо готові до різних подій швидше”, — зазначив міністр оборони Естонії.

Тим часом, у тому, що Європа має готуватися до довгострокової конфронтації з Росією, упевнений міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрем. А глава МЗС Італії Антоніо Таяні вважає, що Євросоюзу потрібна об’єднана армія. На його думку, Європі необхідні спільні миротворчі сили, які могли б брати участь у запобіганні та врегулюванні можливих конфліктів. 

Питання європейського оборонного співробітництва набуло особливої актуальності після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. У новій Стратегічній концепції НАТО Росію називають найсерйознішою загрозою безпеці для миру та стабільності в євроатлантичному просторі. Тепер Європейський Союз має сформувати власну об’єднану армію, вважає глава італійського МЗС.

“Якщо ми хочемо бути миротворцями у світі, нам потрібна європейська армія. І це фундаментальна передумова для того, щоб мати ефективну європейську зовнішню політику… У світі з такими потужними гравцями, як США, Китай, Індія, Росія, з кризами від Близького Сходу до Індо-Тихоокеанського регіону, громадяни Італії, Німеччини, Франції або Словенії можуть бути захищені тим, що вже існує, а саме Європейським Союзом”, — заявив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні в інтерв’ю виданню La Stampa.

У минулому столітті з ідеєю об’єднаної армії активно виступала Франція, яка прагнула посилити свій вплив у Європі. Пізніше це питання активно обговорювали Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди та Люксембург. Хоча сама по собі ідея створення об’єднаної європейської армії не нова, війна Росії проти України стала для Європи серйозним викликом і поставила європейських політиків перед необхідністю гарантувати безпеку громадян країн ЄС.

Росія шукатиме цілі для своєї агресії, навіть якщо Україна переможе і вийде на кордони 1991 року, вважає глава МЗС Латвії. І такими цілями для Москви можуть стати країни Балтії.

“Росія не зупиниться, Росію можна тільки зупинити. Зупинка Росії в Україні не означає, що це кінець. Це просто означає, що нам доведеться продовжувати. Це те, що важливо для НАТО: нам доведеться працювати над довгостроковою стратегією стримування Росії”, — заявив міністр закордонних справ Латвії Крішьяніс Каріньш в інтерв’ю Financial Times.

Водночас верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що наразі немає необхідності об’єднувати в одну армію потенціал усіх 27 країн-членів Євросоюзу. Слід більше інвестувати в оборону держав ЄС і у військову підтримку України, кажуть союзники.

“Якщо скласти економіки Італії та Франції, і Британії, і Німеччини, і Америки, і всіх країн, які підтримують Україну, ми перевершуємо Росію у співвідношенні 25 до 1. Нам просто потрібно зробити так, щоб ця економічна міць окупилася. Якщо нам це вдасться, ми зможемо домогтися, щоб Путін програв”, — заявив міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон.

Думки експертів

Чи справді над Європою нависла загроза великої війни? Чи може Росія вторгнутися на територію держав-членів НАТО? Як країни Балтії готуються до можливої загрози з боку РФ і Білорусі? На ці запитання в в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Айнарс Латковскіс, екс-депутат Сейму Латвії, голова комісії Сейму з нацбезпеки; 
  • Андреас Умланд, аналітик Стокгольмського центру Східноєвропейських досліджень;
  • Вітіс Юрконіс, політолог, керівник литовського офісу Freedom House, викладач Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету;
  • Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, директор Агентства реформування сектору безпеки;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик; 
  • Дмитро Левусь, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”.  

АЙНАРС ЛАТКОВСЬКІС: Країни Балтії вивчили уроки війни в Україні

— Ми дуже ретельно стежили й аналізували перші дні повномасштабного російського вторгнення в Україну. Тому ми в країнах Балтії розуміємо, що потрібно діяти. 

Угода Литви, Латвії та Естонії — це ті уроки війни в Україні, які ми вивчили. Теоретично ми говоримо про стримування противника. Фізично на кордоні будуть бар’єрні конструкції, які не дадуть Росії вторгнутися в наші країни. 

Країни Балтії — невеликі, тому нам потрібно думати про спільну безпеку. 

Росія використовує нелегальну міграцію як елемент гібридної війни проти країн Балтії. На кордоні з Росією, по суті, відбувається мілітаризація бар’єрів. 

Наші військові експерти аналізують можливий план Росії і скоро він буде представлений парламенту. Звичайно, це все буде обговорюватися, поки що в нас є час, тому що Росія загрузла в Україні. 

Зараз український народ для всього світу тримає оборону проти імперії зла. Тому у країн Балтії є час на те, щоб вибудувати рубежі оборони. 

Для країн Балтії дуже важливими є навчання НАТО, які розпочнуться в лютому 2024-го і будуть найбільшими з часів “холодної війни”. Раніше під час таких навчань вигаданим противником була неназвана країна. Зараз уже всі розуміють, що єдина загроза демократії в Європі — це Росія. Для балтійських країн найголовніший військовий партнер — це США. 

Раніше в статуті НАТО було прописано, що союзним військам у разі агресії дають місяць на розгортання і подальшу деокупацію території, на яку вторгся противник. Зараз цю норму змінили, вона засекречена. Але там радикальні зміни плану і він на нашому боці. 

У Литві, Латвії та Естонії перебуває контингент натовських військ. Основний кістяк — це канадські військові, але загалом там зосереджені представники 11 держав-членів НАТО. Є конкретне розуміння того, як використовувати 4-ту і 5-ту статті статуту НАТО. 

АНДРЕАС УМЛАНД: Росія навряд чи нападе на країни Альянсу

— Такого роду документи, які підписали країни Балтії, написані експертами в галузі безпеки, а вони зобов’язані виходити з найгіршого сценарію. Політика безпеки визначається такими сценаріями. 

Я скоріше думаю, що Росія дотримуватиметься кордону НАТО, і під загрозою, звичайно, залишається Україна. Крім неї можуть бути під загрозою Грузія, Молдова та інші країни, які не є членами НАТО. Члени Альянсу навряд чи будуть частиною цієї війни. Розширювати війну, яка ведеться на території України, на країни-члени НАТО — не в інтересах Росії. 

Країни Балтії під прицілом, але не звичайної військової загрози. Вони під прицілом гібридних методів ведення війни. Росія може проводити акції у сфері кібербезпеки, громадянського суспільства та економіки. 

Я не думаю, що може бути пряма військова загроза з боку РФ для Латвії, Естонії та Литви. Ці країни надають велику військову підтримку Україні, віддають свою зброю, тому що розуміють — ворог у всіх один. 

На Заході навпаки є іноді таке мислення, що є дві Росії: одна — воює з Україною, а якась друга Росія загрожує безпеці Заходу. І тому якась стриманість західних країн щодо допомоги Україні. Вони думають, що їм потрібно свою зброю тримати в себе, тому що в майбутньому Росія може напасти. 

ВІТІС ЮРКОНІС: Потрібно допомагати Україні і самим готуватися до можливої загрози

— Ми чули про амбіції за три дні взяти Київ і ми бачимо, яку відсіч дав український народ.

Росія нарощує свою військову міць, але в Кремлі розуміють, що країни Балтії — члени НАТО. І до Альянсу зараз приєднуються Фінляндія і Швеція. 

На національному рівні країни Балтії готуються — там є контингент британців і канадців, більше грошей витрачається на оборону. На російську загрозу дивляться, як на реальну. 

Росія вже багато років проводить гібридну війну проти країн Балтії — це і дезінформація, і кібератаки, і вплив на громадянське суспільство. 

Рішучість країн Балтії проявляється не тільки на національному рівні, а й на євроатлантичному. Тому що загроза реальна і для Лісабона, і для Берліна. Але зараз, насамперед, потрібно допомагати Україні. 

Звісно, у нас є НАТО, гарантії безпеки і контингент інших країн у Європі. Є можливість допомагати Україні. 

Кремль просуває питання сумніву в ефективності НАТО, що нібито Альянс кине союзників у біді. Але НАТО показує свою рішучість у Європі, щоб не сіяти паніку серед мирного населення. 

Україні потрібно допомагати тут і зараз, але й самим треба готуватися до можливої загрози. 

Потрібно посилити оборону на кордоні з Росією та Білоруссю. Але це не має бути сигналом для партнерів по НАТО, що країни Балтії сумніваються в їхній підтримці. Просто Литва, Латвія та Естонія беруть на себе відповідальність за свою безпеку. 

Те, що Росія заявила, що передала Білорусі тактичну ядерну зброю — це елемент тиску на Польщу і країни Балтії. 

ВІКТОР ЯГУН: Росія може спровокувати конфлікт у країнах Балтії

— Про загрозу з боку Росії говорять насамперед політики Східної Європи, тому що вони пам’ятають, чим закінчилася окупація їхніх країн. Ще таке розуміння є у Великобританії, Німеччини, Норвегії, Франції. Проте існує і консервативний підхід, коли деякі політики думають, що можна ще поговорити з Кремлем. 

Деякі політики ще не до кінця зрозуміли, що настала нова реальність і з монстром вести переговори не можна. 

Є країни, які всі останні роки активно готувалися до війни. Це, наприклад, Південна Корея — там знають, що живуть поруч із монстром, якого треба зупинити і тому готуються. Там є заводи, які виробляють ту кількість озброєння і ту номенклатуру, які потрібні і Південній Кореї, і решті світу. Японія теж починає активно включатися. У Європі, на жаль, поки що такого не видно. 

У Європі Швеція прийняла дуже серйозне для себе рішення — приєднатися до НАТО. Тому що там є розуміння того, наскільки страшною є загроза з боку Росії, незважаючи на те, що Швеція не має спільного кордону з нею.  

Найстрашніша дата, яку можна собі уявити — період після виборів президента США і його інавгурації, тобто кінець 2024-го — початок 2025 року. Буде незрозуміла ситуація у Штатах. 

Мені здається, що Росія може спровокувати конфлікт у країнах Балтії. Насамперед, в Естонії, тому що вона на кордоні з Ленінградською областю. Також може щось статися в Сувалкському коридорі, який з’єднує Білорусь і Калінінградську область. 

У Сувалкському коридорі навпроти Калінінградської області має бути розміщена повноцінна німецька бригада. Литва пішла на цей безпрецедентний крок у контексті політики стримування. 

Сподіваюся, що буде ухвалено концепцію превентивного удару. Якщо буде видно, що Росія готується до нападу, то може бути завдано превентивного удару по тих частинах, які там стоятимуть. 

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Росія може напасти на країни НАТО в будь-який момент

— Країни Балтії хочуть створити лінію з щонайменше 600 бункерів і укріплених, довготривалих вогневих позицій для того, щоб у разі нападу можна було активно стримувати армію противника. 

Спочатку була розмова про 3-4 роки, потім збільшили до 5-7 років термін можливого нападу з боку Росії. Тепер у Європі говорять про 20 років. Але наші партнери знову надягають рожеві окуляри. 

Річ у тім, що Росія може напасти просто зараз. Вона до цього готова. Завдання Кремля — не відкинути НАТО від своїх кордонів, а змінити світовий порядок. І початок покладено в Україні. 

Створено вісь зла — Північна Корея, Іран, Росія, Китай. І ця ситуація розвиватиметься в гірший бік. Рано чи пізно Європі доведеться брати участь у бойових діях проти Росії. І це буде не через 20 років. 

Нашим європейським партнерам потрібно більш швидко зрозуміти, що над ними нависла серйозна загроза. Що швидше почнемо готуватися, перебудовувати свою економіку на військові рейки, збільшувати витрати на військово-промисловий комплекс, виробляти зброю, тим в більшій безпеці буде Європа. 

Україні потрібно допомагати зброєю, інакше скоро війна перейде на територію Європейського Союзу. 

Росія переводить свою економіку на військові рейки і виробляє багато зброї. Беруть не якістю, а кількістю. Я б сказав, що будь-яка країна Європи навряд чи б витримала російську атаку з тим рівнем підготовки, який у них є зараз. 

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: У Європі можуть виробити спільну стратегію для військової протидії РФ

— Напевно весь світ сумнівався в тому, що в Європі можлива велика війна глобального значення буквально з геноцидом. Але це сталося. Виявилося, що у світі немає нічого неможливого і жодні запобіжні механізми не працюють. 

Тож краще сприймати Росію як екзистенційну загрозу. У Європі 10 років ніхто до війни практично не готувався. У певному сенсі відбулася деградація структур безпеки і збройних сил, деградація військової промисловості. 

Найголовніше — 10 років не було психологічного розуміння, що велика війна в Європі можлива. Зараз ми бачимо, що це усвідомлення поступово приходить. 

Про можливу війну говорять у Швеції, у Великій Британії, у країнах Балтії. Країни “старої Європи”, які активно допомагають Україні, вже прийняли це як доконаний факт. 

Як сказав президент Зеленський: якщо настане день після України, то тоді настане день після Польщі і день після Молдови. Після війни з Україною Росії знадобиться 5 років на підготовку. 

Навіть якщо в Україні у РФ не буде виходити, вона може напасти на країну НАТО просто, щоб змішати фігури на шахівниці і подивитися на реакцію з боку Альянсу. 

Росія може почати військові дії в Молдові, щоб створити напругу на південному фланзі НАТО. 

Різні країни Європи і НАТО по-різному оцінюють загрозу з боку Росії. Дехто боїться поразки Росії, бо вбачає в цьому якийсь виклик. Все таки це ядерна держава. 

Я думаю, буде вироблена якась спільна стратегія. Війна в Україні трансформувала європейську бюрократію — тепер багато рішень ухвалюються набагато швидше. Але, на мою думку, це все питання середньострокової перспективи. 

У Європі вже була ідея створення власних військ, незалежних від НАТО. Це може стати реакцією не тільки на російську загрозу, а й на можливу кризу всередині НАТО, якщо президентом США стане Дональд Трамп. Але навряд чи європейські об’єднані сили можуть бути конкурентом для Альянсу. 

Читайте також: До країн Європи прийшло розуміння, що потрібно готуватися до відбиття загрози — з Путіним домовитися не вийде, — Ступак 

Прямий ефір