“Хаотичні версії та конспірологічні теорії, які подаються в емоційний спосіб”: Романюк — про багаторічну тактику роспропаганди

Ілюстративний колаж: cpd.gov.ua

Російська пропаганда роками формувала конспірологічне мислення у своєї аудиторії. Цьому вдало допомагала емоційна та навіть агресивна подача інформації, оскільки на цьому тлі у більшості людей просто вимикалося критичне мислення. Про це сьогодні, 19 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла заступниця головного редактора проєкту StopFake Вікторія Романюк.

“У 2014 році ми помітили дуже цікаву річ: одними з найпопулярніших тем, які транслювалися на телеканалі “Супутник”, були: НЛО, астрологія, міфологія, якісь привиди тощо. Відсоток такого контенту в російських медіа пропагандистів був величезний. Це говорить, що тактика російської пропаганди — формувати конспірологічне мислення у своєї аудиторії. Під час епохи вірусу COVID-19 ми побачили ці процеси детально й інтенсивно. Насамперед це мислення, в якому відсутня лінійність. Людина втрачає зв’язок між якимись висновками й навіть не намагається шукати факти та підтвердження їм”, — сказала вона. 

Експертка зазначила, що йдеться про тотальне переформатування суспільного світогляду: з критичного мислення у формат нелінійного емоційного, в якому є безліч різних версій, міфів, страхів, переказів, які транслюються хаотично й одночасно.

“Російське телебачення — це тотальне емоційне напруження: крики, агресивна тональність оповіді, екзальтована форма комунікації. Так от, цей колаж із різних точок зору, хаотичних версій і конспірологічних теорій подаються в емоційний спосіб. І це така собі форма “зомбування”, коли людина на цьому агресивному тлі перестає мислити раціонально, критично і починає мислити емоціями, сідає на цю емоційну подачу і просто поглинає фрагменти, уривки фраз, цитат і версій. В такому інформаційному просторі людина перестає мислити”, — пояснила вона.

Крім того, на думку Романюк, після закінчення повномасштабної війни та низки судових рішень над керівництвом країни-агресора, росіяни перестануть перебувати в контексті роспропаганди. Це з часом дасть змогу повернути їм критичне мислення.  

“У російського суспільства, якщо воно матиме можливість охолодитися від цієї агонії, почнеться болісний процес переосмислення того, що відбувається. Тому що зараз відбувається робота пропаганди з психікою, робота з масовою свідомістю російського суспільства”, — підсумувала Вікторія Романюк.

Читайте також: “Пропаганда побудована на міфології”: чому росіяни продовжують вірити у меседжі Кремля, розповів Савва

Прямий ефір