Головування Польщі в Раді ЄС буде сприятливим для самого Євросоюзу та для України, — Желіховський

Головування Польщі в Раді ЄС. Фото: consilium.europa.eu

Польща починає головувати в Раді Європейського Союзу. Є багато сигналів від Варшави про те, що вона підтримуватиме Україну на шляху до Євросоюзу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

“На мою думку, варто очікувати сприятливого головування Польщі в Раді Європейського Союзу, плідного для самого ЄС і для України як держави, яка прагне стати невіддільною частиною Євросоюзу. Є дуже багато позитивних меседжів, багато позитивних сигналів від наших польських партнерів у тому сенсі, що Польща підтримуватиме Україну під час російської агресії, а також чинитиме тиск на Росію, щоб можна було посилювати санкції проти цієї держави. Також Варшава всіляко сприятиме тому, щоб Україна далі просувалася своїм євроінтеграційним шляхом”, — вважає він.

Желіховський наголосив, що не все залежить тільки від Варшави, потрібен консенсус усіх країн Європейського Союзу. Але з огляду на те, що Польща має чималу вагу в Європейському Союзі та чималу вагу в західному світі загалом, експерт висловив сподівання на те, що керівництво Польщі зможе достукатися до тих країн, які можуть мати якісь питання і щодо допомоги Україні, і щодо санкційного тиску на Росію, і щодо просування України в бік ЄС.

“Я думаю, буде знайдено спільну мову, тим паче з огляду на те, що Польща ратує за те, щоб Європейський Союз мав поліпшення в різних важливих напрямках, зокрема щодо добробуту, безпеки та обороноздатності. Якраз таки обороноздатність і безпека є головною темою головування Польщі в Раді Європейського Союзу. І тут варто згадати насамперед військову, економічну, енергетичну, інформаційну, продовольчу та правоохоронну сфери безпеки”, — сказав він.

Політолог звернув увагу, що в Польщі в травні відбудуться вибори президента, а значить, можуть бути виклики як для самої Польщі, так і для України.

“Але, судячи з того, як українська влада та українська дипломатія починають активно працювати в тому напрямку, щоб не було гострих кутів, я думаю, можна буде подолати ті труднощі, які можуть виникати впродовж найближчих кількох місяців”, — додав Желіховський.

За його словами, Польща може ініціювати ті чи інші ідеї, які могли б сприяти розвитку Європейського Союзу.

“Також Польща може координувати роботу ЄС, спрямовувати тощо. Але загалом будь-яка держава, яка бере на себе зобов’язання з приводу головування, має певну вагу в Європейському Союзі. Для України важливо було б, щоб польське головування було набагато ефективнішим, ніж це було тоді, коли Угорщина головувала в Раді ЄС. Ми розуміємо, що для нас воно не було результативним. А от польське може таким бути, враховуючи й рівень партнерських відносин між Києвом і Варшавою, і те, що Варшава прекрасно розуміє, що таке агресія, що таке ті виклики, які йдуть від РФ, і що таке перебувати, скажімо так, на вістрі атаки. З огляду на те, що Польща сама є неодноразово жертвою гібридної агресії з боку Кремля”, — висловив думку експерт.

Читайте також: Партнерство України та ЄС вийшло на новий рівень — підсумки року в огляді FREEДОМ (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський привітав Польщу з початком головування в Раді ЄС.

Прямий ефір