Немає жодного зв’язку між зволіканнями з конфіскацією російського майна на Заході на користь України з тим, що Росія аналогічно намагається експропріювати європейське майно на території РФ. Таку думку сьогодні, 28 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив економічний аналітик, фахівець із нафтогазового ринку, історик Михайло Крутіхін.
“Найбільша складність у використанні російських державних фондів, що залишилися за кордоном, це приблизно 3 млрд дол. у США і 280-290 млрд дол. у різних європейських клірингових центрах. Їх теоретично можна забрати або хоча б використати банківські відсотки, які йдуть на зберігання цих коштів, щоб фінансувати допомогу Україні”, — сказав він.
Однак, за словами аналітика, тут постає велика проблема — банки, клірингові центри остерігаються таких рішень, тому що вони тримають не тільки російські фонди, але й фонди численних міжнародних корпорацій, компаній, держав.
“І держави, які зберігають свої гроші в таких центрах, можуть перестати це робити, сказавши: “Вибачте, ви більше ненадійні з політичних причин, і ви здатні накласти арешт на наші кошти”. І банки, які залежать від волі таких клієнтів, категорично проти будь-якої конфіскації та подібних заходів. Тому це найголовніша причина. А те, що Росія каже, що в неї там багато різних активів іноземних компаній, які вона теж може заарештувати, так вона вже це робить. Як показав досвід із нафтовими компаніями, які втратили свої активи в Росії, з компанією Fortum”, — каже Крутіхін.
Він уточнив, що Fortum одна з перших подала до суду за те, що абсолютно свавільно російський уряд привласнив собі активи цієї компанії: електростанції, частки в російських корпораціях тощо.
“Тому Росія якраз уже не зупиняється перед тим, щоб експропріювати таку власність. І зв’язку з тим, що планують щодо цих фондів на Заході, немає жодного”, — резюмував Михайло Крутіхін.
Зазначимо, що у Великій Британії, зокрема в Лондоні, розглядають можливість конфіскації нерухомого майна російських олігархів. У Європі заарештовано майно на майже 300 млрд. Довго і давно говорять, як це все забрати на відшкодування втрат, яких зазнає Україна, але цього не роблять. За однією з версій, проблема не в тому, що це складно бюрократично, а що Росія фактично взяла в заручники європейське майно також на десятки мільярдів доларів на території РФ. Приклад — фінська енергетична компанія Fortum звернулася до суду з вимогою до Росії відшкодувати втрати за “віджате” фінське майно в розмірі 2 млрд євро.
Читайте також: Перший випадок передання конфіскованих російських активів на потреби України — подробиці про 500 тис. дол. зі США (ВІДЕО)
Нагадаємо, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сьогодні, 28 лютого, в Європарламенті заявила, що відсотки від заморожених російських активів необхідно спрямувати на закупівлі зброї для України.