Росія планує диверсії в Європі — про це спецслужби країн Євросоюзу попередили свої уряди. За їхніми даними, Москва почала активну підготовку до вибухів, підпалів і кібератак на території Європи.
Тим часом Міністерство закордонних справ Німеччини викликало тимчасового повіреного посольства Росії у відповідь на атаку хакерів на Соціал-демократичну партію. Розслідування показало, що відповідальність за кібератаку несе підрозділ російської військової розвідки. У НАТО попередили, що наступними цілями атаки можуть стати національні урядові організації та оператори критичної інфраструктури Литви, Польщі, Словаччини та Швеції.
Діяльність російських агентів у Європі
Росія постійно веде шпигунську діяльність у Німеччині, упевнений глава Федерального відомства з охорони конституції Томас Гальденванг. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ситуація, за його словами, нагадувала фазу холодної війни. Але після, через позицію Берліна та його підтримку Києва, російські агенти активізувалися. Часто вони працюють під прикриттям і приїжджають до Німеччини як бізнесмени, журналісти чи науковці. Крім того, тепер Москва застосовує повний спектр диверсійних дій.
“Зрозуміло, у російському арсеналі є і диверсійна діяльність. Москва може бути життєво зацікавлена в тому, щоб перешкоджати або ускладнювати постачання зброї в Україну. А країна, яка готова вести війну найжорстокішими методами, не цуратиметься диверсій”, — заявив глава Федерального відомства з охорони Конституції Німеччини Томас Хальденванг в інтерв’ю виданню Deutsche Welle.
Financial Times із посиланням на джерела в розвідці європейських країн повідомляє, що останнім часом діяльність російських спецслужб стала агресивнішою і скоординованішою. Кремль почав активніше готувати диверсії, не надто переймаючись можливими жертвами серед цивільного населення. Експерти вважають, що така активність пов’язана з підготовкою низки міжнародних заходів.
“По-перше, це вибори до Європейського парламенту. По-друге — Глобальний саміт миру, який відбудеться у Швейцарії в червні. По-третє — саміт НАТО. Тобто низка глобальних заходів, які мають таке серйозне міжнародне значення. І російська сторона намагається таким чином дестабілізувати ситуацію в Європі, посіяти якусь паніку, спричинити проблемні моменти серед населення”, — прокоментував співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
Кремль докладає максимум зусиль, щоб відновити свою присутність у Європі. Для цього часто використовує довірених осіб — переважно з російської діаспори. А ще — членів організованих злочинних угруповань, з якими у російських спецслужб давні зв’язки. Активізувалися також кремлівські хакери.
В уряді Франції повідомили — за останні місяці жертвами російських інформаційних атак стали 25 із 27 країн Євросоюзу. Мішенями кібергрупи APT28 стали залізничні компанії в Чехії, Латвії, Литві, Румунії та Естонії, а також акаунти електронної пошти Соціал-демократичної партії Німеччини.
“Європейські лідери неодноразово говорили та підкреслювали, що напередодні виборів до Європарламенту планується активізація російської гібридної агресії. Безумовно, це все зараз у пріоритеті у європейських лідерів і спецслужб. Безумовно, вони працюють, і та діяльність, яка проводиться, не так афішується, щоб про неї публічно і прозоро говорили”, — вважає Михайло Пашков.
Крім операцій за кордоном, найближчим часом російські спецслужби можуть організувати провокації та на території Росії, повідомили агенти партизанського руху “Атеш”. За їхньою інформацією, російські силовики планують масові затримання мусульман. У деяких затриманих нібито знайдуть саморобні вибухові пристрої. Москва хоче вкотре неправдиво звинуватити Україну в підготовці терактів у Росії.
У НАТО мають намір дати скоординовану відповідь спробам Росії дестабілізувати ситуацію в Європі.
“Зловмисна кібердіяльність, націлена на Німеччину і Чехію, підкреслює, що кіберпростір завжди є предметом боротьби. Суб’єкти кіберзагрози наполегливо прагнуть дестабілізувати Альянс. Ми, як і раніше, віддані протидії істотній, постійній і зростальній кіберзагрозі, включно з нашими демократичними системами та нашою критичною інфраструктурою”, — ідеться в спільній заяві Північноатлантичної ради на сайті НАТО.
Кібератаку російської групи APT28, яку курує російська розвідка, засудили та в Європейському Союзі.
“ЄС не терпітиме такої зловмисної поведінки. Особливо діяльність, спрямовану на деградацію нашої критичної інфраструктури, ослаблення суспільної згуртованості та вплив на демократичні процеси, зважаючи на цьогорічні вибори в ЄС і більш ніж у 60 країнах світу. ЄС та його держави-члени продовжуватимуть співпрацювати з нашими міжнародними партнерами з метою сприяння відкритому, вільному, стабільному та безпечному кіберпростору”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
У січні 2023 року російські хакери у відповідь на рішення Німеччини щодо постачання танків в Україну атакували низку німецьких вебсайтів, а в червні використали проблему в безпеці Microsoft для атаки на акаунти електронної пошти Соціал-демократичної партії Німеччини.
“Тепер ми можемо чітко віднести атаку того року до російської групи APT28, яку контролює російська військова розвідка. Іншими словами, російські державні хакери атакували Німеччину в кіберпросторі. Це абсолютно неприпустимо і без наслідків не залишиться”, — акцентувала міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
Росія неодноразово використовувала групу APT28 для кібердіяльності проти Євросоюзу, його держав-членів і міжнародних партнерів, зокрема України. Так, хакери спробували паралізувати європейську залізничну мережу, щоб дестабілізувати ЄС і саботувати його критичну інфраструктуру. У березні 2023 року Агентство Євросоюзу з кібербезпеки повідомило про атаки на залізничні компанії в Чехії, Латвії, Литві, Румунії та Естонії.
Думки експертів
Як Кремль використовує своїх шпигунів у Європі? На що можуть бути спрямовані російські диверсії в західних країнах? Як Європа і НАТО можуть боротися з російською агентурою всередині своїх країн? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.);
- Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ;
- Тимур Олевський, шеф-редактор новин видання The Insider;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”.
ВІКТОР ЯГУН: Європі потрібно серйозно ставитися до загроз з боку РФ
— Спецслужби, насамперед Франції, Німеччини, Великої Британії вже готові до гібридного протистояння з РФ. В Україні після 2014 року вже зрозуміли, що гібридна війна і просто війна — це одне й те саме. І коли Росія проводить реальні диверсійні дії — підриви складів, інформаційні атаки, якісь операції з впровадження в урядові кола своїх агентів — фактично це початок воєнних дій або умова переходу до гарячої фази.
Війна не відкрита, а закрита, але вона тягне за собою не тільки фінансові втрати, а й людські. Візьмемо Чехію, де були підриви складів і загинули люди у 2014 році. Що ще має зробити РФ для того, щоб у Європі усвідомили всю серйозність ситуації? Підірвати комунікації, які з’єднують Європу з Америкою?
Як можна оцінити глушіння сигналу в районі Балтійського моря з боку російських підрозділів радіоелектронної боротьби в Калінінградській області? Я вважаю, що це чистої води війна проти інфраструктур для того, щоб пошкодити систему комунікацій у цьому регіоні.
Де закінчується гібридна війна і починається гаряча фаза — складно визначити, але чим швидше в Європі зрозуміють, що військові дії з Росією вже почалися, тим легше буде нам у майбутньому.
СЕРГІЙ ЖИРНОВ: У Європі зростає шпигунська активність РФ
— Норвегія — це зона постійної шпигунської активності РФ, тому що там є база НАТО і досить значущі військові об’єкти для Альянсу. Норвегія має спільний кордон із РФ — 200 км. Російська Федерація працює на острові Шпіцберген. Там, до речі, існує окрема розвідувальна точка РФ, і за Радянського Союзу вона існувала. Усе, що пов’язано з Норвегією, — це давня історія. Я не відчуваю посилення присутності РФ, просто це стало тепер звучати частіше. І складається таке враження, що Російська Федерація там мало не щодня влаштовує провокації.
Зростання повідомлень про шпигунську активність Росії в Європі свідчить про те, що європейські контррозвідки перебувають у процесі перепрофілювання своєї роботи. Протягом останніх 20 років у Європі контррозвідувальні служби та служби безпеки заснули після розпаду Радянського Союзу.
Вважалося, що РФ стала пристойною країною, яка не займається активно розвідувальною діяльністю на їхній території, як цим займався Радянський Союз. Вони думали, що немає сенсу виділяти на це сили та кошти, тому що є більш пріоритетні напрямки. Пріоритетним напрямком тоді вважалася, звісно, боротьба з ісламським фундаменталізмом та ісламським міжнародним тероризмом.
Після початку повномасштабної агресії Російської Федерації проти України загрозу усвідомили остаточно. Хоча розуміти почали ще 2018 року після історії з отруєнням Скрипалів у Великій Британії та після історії з Литвиненком. Тепер відбувається перепрофілювання контррозвідувальних служб. Тому в нас складається враження, коли ви читаєте щодня такі повідомлення, що йде супершпигунська війна, якої до цього не було. Але вона була і до цього.
РПЦ має відділ зовнішніх відносин, який по суті є спеціальною службою і шпигунською організацією. Патріарх Кирил там працював багато років.
У 24 роки патріарх Кирило поїхав до Женеви перший раз як агент КДБ. Ми навіть знаємо його кличку — агент КДБ “Михайлов”. Він працював із 1972-го до 1974 року в Женеві у Всесвітній раді церков, представляючи РПЦ. Але абсолютно зрозуміло, що він працював на КДБ. Він не був кадровим співробітником, але був завербованим агентом. Потім патріарх займався активною роботою по цій лінії — був заступником начальника відділу зовнішніх відносин, а потім — начальником відділу зовнішніх відносин у статусі митрополита перед тим, як став патріархом у 2009 році.
Усі парафії Російської православної церкви за кордоном використовують як шпигунські гнізда. В Україні це теж так. В Україні особлива ситуація, тому що тут найбільше парафій. РПЦ розглядає Україну як свою канонічну територію.
ТИМУР ОЛЕВСЬКИЙ: Російським агентам досі доволі легко приїжджати в Європу і здійснювати диверсії
— Кремль готує диверсії по всій Європі та для цього в європейських країнах живуть і працюють безліч агентів, які готові виконувати будь-які завдання — від вибухів і підпалів до пошкоджень цивільної інфраструктури. Головне розвідувальне управління Генерального штабу РФ та інші цікаві військові частини, що входять до його складу, здійснюють диверсії по всій Європі щороку.
У Росії досить багато фахівців, які дуже привільно почуваються на території Європи. Присутність російських шпигунів на території Європи цілком очікуване явище, але використання їх для виконання диверсій — це щось нове.
Західні спецслужби припускали, що Росія має право так само як і вони, мати свою шпигунську мережу. Усі країни одна за одною стежать. Але на Заході вважали, що Росія не буде застосовувати цих людей для політичної розвідки або використовувати їх як справжніх диверсантів у “тилу ворога”.
З початком війни в Україні можна припустити, що в Головному розвідувальному управлінні Генштабу готують нових добре навчених бойовиків, які можуть під різними легендами вирушати в Європу. Що найдивовижніше — приїхати в Європу і здійснювати там силові акції цим людям, як і раніше, досить легко.
У Європі відбуватимуться якісь аварії, вибухи та пожежі. Звичайно, не треба забувати, що іноді вони відбуваються без агентурного втручання. Але росіяни теж можуть це зробити. Є хакерські угруповання на службі у ГРУ, які, користуючись уразливістю багатьох європейських і американських об’єктів критичної інфраструктури, примудрилися створити справжні виробничі проблеми.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: РФ може влаштувати диверсії в Європі для зриву постачання військової допомоги Україні
— Головною метою диверсій Росії в Європі можуть стати логістичні маршрути, якими Україні доставляють військову допомогу. Європейським політикам не варто недооцінювати загрози з боку РФ.
Зараз Росія активно працює в країнах НАТО використовуючи диверсійні групи. Вже не раз були випадки, коли росіяни підривали не лише військові, а й гуманітарні склади. Такі випадки були в Польщі, яка є центральним військовим хабом для України. Тоді було виявлено російських агентів, які відстежували рух транспорту і відповідну логістику.
Російські агенти відстежували, якими маршрутами йде техніка і боєприпаси, підривали залізничне полотно, логістичні, вузлові пункти.
Напряму Кремль ніколи не візьме на себе відповідальність за військові диверсійні дії на території держав-членів НАТО. Ніхто не здивований тим, що Росія використовує агентуру для того, щоб порушити постачання військової допомоги для України.
Цього літа відбудуться дві великі спортивні події – це чемпіонат світу з футболу в Німеччині та Олімпійські ігри у Франції. Я не здивуюся, якщо будуть диверсії під так званим “третім прапором” скоординовані спецслужбами РФ.
Можна було б припустити, що НАТО досить жорстко відповість на диверсії в країнах Альянсу з боку Росії. Але з огляду на статут НАТО, не думаю, що ми зможемо побачити цю відповідь. Як НАТО може допомогти європейським країнам? Насамперед — допомогти Україні фінансово та озброєнням.
Сьогодні більшість європейських лідерів розуміють усю складність боротьби з путінським режимом, і вони вже сприймають допомогу Україні як інвестицію у власну безпеку. Тобто допомагаючи сьогодні Україні, вони виграють час для того, щоб переоснастити свій військово-промисловий комплекс, посилити свої армію і правоохоронні органи.
Читайте також: “Червоні лінії” Кремля відсуваються: можливість використання британської зброї для ударів по території РФ обговорили експерти