Глобальний саміт миру триває у Швейцарії — головне у включенні FREEДОМ з Бюргенштока (ВІДЕО)

Глобальний саміт миру. Фото: president.gov.ua

Глобальний саміт миру продовжує роботу у Швейцарії. Сьогодні, 16 червня, заплановано три робочі сесії за трьома пунктами української формули миру: ядерна та продовольча безпека, повернення українських дітей, полонених та цивільних заручників. Учасники Саміту — понад 90 країн та вісім міжнародних організацій — ухвалять спільне комюніке. Також відбудеться підсумкова пресконференція президентів України та Швейцарії Володимира Зеленського та Віоли Амгерд. Росію на цей саміт не запросили. Причини пояснив український президент, передає кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

“Я радий вітати всіх на першому Саміті миру, який може стати першим кроком до справедливого закінчення війни Росії проти України. Нині тут немає Росії. Чому? Бо якби Росія була зацікавлена ​​у мирі, то не було б цієї війни. Ми повинні разом визначитися, що означає для міжнародної спільноти справедливий мир і як його можна досягти справді надовго. Статут ООН є основою для нас. А потім, коли план дій буде вже на столі, всіма узгоджений і зрозумілий для всіх народів, його буде озвучено й представникам Росії. І щоб на другому саміті миру ми змогли зафіксувати реальне закінчення війни. Зараз ми розпочинаємо цей шлях. Маємо довести всі разом, що об’єднаний світ — це світ миру, це світ, який вміє діяти правильно”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

Як зазначає кореспондент FREEДОМ у Європі, це пояснення було адресовано насамперед країнам глобального Півдня, оскільки Європа й так беззастережно підтримує Україну. Тоді як в інших частинах світу можуть дослухатися до так званих “мирних ініціатив” Москви. Різницю між справедливістю у розумінні України та її союзників й у розумінні Росії пояснив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.

“Яким чином завершити війну Росії проти України та досягти справедливого та тривалого миру? Дозвольте мені поділитись кількома рефлексіями з вами сьогодні. Жодна країна не хоче миру більше за Україну. Але будьмо чесними. Мир — це більше, ніж відсутність війни. І негайне припинення вогню без серйозних переговорів, без дорожньої карти до справедливого та тривалого миру, просто на основі так званих нових реалій — просто легітимізує захоплення Росією української землі та призведе до нового замороженого конфлікту, сценарію, несправедливо небезпечного та нестійкого для України, Європи та міжнародної спільноти загалом”, — заявив Олаф Шольц.

Неприйнятними вважає ініціативи Москви прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, пояснюючи їх панікою Путіна.

“Ми обговорюватимемо такі важливі питання, як продовольча безпека, ядерна безпека, возз’єднання сімей. Усі ці гуманітарні питання. І ми повинні діяти далі. Наша команда збільшилася з 15 до 90 країн. І той факт, що Путін учора [у п’ятницю, 14 червня] виступив зі своїм “мирним договором”, показує, що він явно панікує”, — вважає Марк Рютте.

Як зазначає кореспондент FREEДОМ, саміт у Швейцарії перекреслює спроби Москви змінити настрій світової спільноти щодо російської агресії та показує, що єдність зберігається, попри багатоголосся та дискусію.

“Багато країн по-різному можуть бачити параметри майбутнього миру, параметри переговорів. Але базові засади — це статут ООН, це територіальна цілісність України, це суверенітет — залишаються непорушними. І всі країни, принаймні більшість представлених в Організації Об’єднаних Націй, повністю поділяють ці принципи та чекають, коли Москва їх прийме, нарешті вживе необхідних дій. Тоді можна вести діалог на цій базі. Але поки що Володимир Путін пропонує порушення Статуту, тобто те, що він озвучив”, — коментує Віталій Сизов.

Він наголосив, що три теми нинішнього саміту — продовольча безпека, ядерна безпека, повернення українських дітей, військовополонених та цивільних заручників — база, на якій учасники саміту можуть розпочати діалог із Росією, якщо вона їх виконуватиме. Але поки що цього немає.

“За підсумками саміту буде прийнято документ, в якому всі ці вимоги будуть формалізовані та подані державі-агресору”, — говорить Сизов.

Він також прокоментував присутність на Глобальному саміті миру представників російських інформаційних агентств, зазначивши, що європейські санкції передбачають заборону на роботу російських медіа, але не заборону на роботу журналістів, оскільки це було б порушенням базового принципу щодо права людини збирати та поширювати інформацію.

“Можливо, нам це не подобається як країні, яка потерпає від російської агресії, але загалом вони працюють тут вільно, а не так, як їхні колеги в Москві… Еван Гершкович, журналіст The Wall Street Journal, перебуває у в’язниці за якимись надуманими звинуваченнями. І це демонструє якраз різницю підходів сучасної Москви та сучасної глобальної Європи, назвемо це так”, — наголосив Віталій Сизов.

Читайте також: Саміт миру виправдовує очікування, які з ним пов’язують, — Яковенко

Нагадаємо, 15-16 червня у Швейцарії відбувається перший Глобальний саміт миру, у роботі якого станом на 15 червня бере участь 101 делегація. Станом на 14 червня свою присутність підтверджували 92 країни та 8 міжнародних організацій.

Як повідомлялося раніше, 14 червня, за день до Глобального саміту миру, Путін виступив у МЗС РФ, де озвучив свої “фантазії” щодо встановлення миру. Він заявив, що РФ готова завершити бойові дії та почати переговори за умови, якщо українські війська повністю підуть з територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у межах їхніх адміністративних кордонів. Крім того, Путін хоче, щоб Україна повідомила про відмову від вступу до НАТО.

Читайте також: Повна підтримка України: підсумки першого дня Саміту миру — включення зі Швейцарії (ВІДЕО)

Прямий ефір