Китай намагається переписати правила глобального порядку в Азії та за її межами. Основне завдання, яке ставить собі нинішній уряд, — повернути території, які Китай вважає своїми. Президент Сі Цзіньпінь заявляв про бажання створити “глобальну спільноту під єдиним небом”. США не приховують, що продовжують розглядати саме Китай як найсерйозніший довгостроковий виклик міжнародному порядку. КНР поділяє проросійську позицію про те, що війна в Україні — це боротьба російських та західних інтересів, інформує UA.
Ще 2018-го року Сі Цзіньпін заявив, що мовляв “ми не можемо втратити жодної п’яді землі, залишеної нашими предками”. І хоч у Китаю достатньо територіальних претензій, за цією ідеєю не стоять завоювання, зазначають експерти.
“Не в концепції Китаю завойовувати якісь території. Що ми бачили в недавній історії? Що Гонконг, наприклад, будучи колишньою колонією Британії, повернувся до Китаю мирним шляхом. І Макао, будучи португальською колонією, так само. Питання, яке зараз дійсно викликає інтерес — це Тайвань. Але тут Китай дійсно готовий застосувати військову силу, в країні цього ніколи не приховували”, — говорить член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль.
Державні китайські ЗМІ та партійних чиновників все частіше ловлять на висловлюваннях про те, що все більш могутній Китай не зможе комфортно жити в системі, яку очолює США.
Раніше президент Сі Цзіньпінь заявляв про бажання створити “глобальну спільноту під єдиним небом”. США не приховують, що продовжують розглядати саме Китай як найсерйозніший довгостроковий виклик міжнародному порядку. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що Китай — єдина держава, яка здатна змінити цей порядок.
Посилення флоту та розміщення військових баз за кордоном підтверджує те, що Китай примножує своє верховенство.
“Схід сходить, і Захід занепадає”, — любить повторювати Сі Цзіньпін. Водночас, пишуть аналітики Foreign Policy, економічне зростання Китаю сповільнилося, а уряд скочується в тоталітаризм, країні загрожує демографічний колапс.
Не останню роль у провалі планів Китаю відіграла і війна Росії проти України, вважає політолог Тарас Загородній.
“Які б наслідки мало б, наприклад, падіння України, як хотів Путін, за два-три тижні. НАТО в кризі, вся світова система руйнується. І тоді Китай може вже, застосувавши силу, завоювати Тайвань. В американському політикумі зійшлися кейси України та Тайваню : ми зможемо захистити Тайвань, захистивши Україну”, — зазначив політолог.
У Сі Цзиньпіна поділяють проросійську позицію про те, що війна в Україні — це боротьба російських і західних інтересів. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що Китай не має допомагати РФ і нехай краще у Пекіні дотримуються нейтралітету.
Проте, глава Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю “Інтерфаксу” сказав, що Україна все ж таки прагне зміцнювати контакти з Китаєм, для досягнення більш проукраїнської позиції Пекіна.
Читайте також: Наразі суттєво пошкодити Кримський міст неможливо: інтерв’ю з генерал-майором СБУ Ягуном