Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розпочав друге турне країнами Африки. Це перший двосторонній візит глави МЗС із часу встановлення дипломатичних відносин між країнами, повідомляє пресслужба МЗС. У жовтні 2022 року відбулося перше в історії турне африканськими країнами. Тоді міністр відвідав Сенегал, Кот-д’Івуар, Гану та Кенію. Зараз географія розширилася, поїздку країнами Африки міністр почав з Марокко, передає FREEДОМ.
“На початку другого турне країнами Африки марокканські партнери запросили відвідати прекрасну мечеть Хасана II у Касабланці — найбільшу мечеть в Африці. Це справжній витвір мистецтва, над яким протягом семи років працювали понад 10 тисяч марокканських художників та ремісників. І головне — двері цієї мечеті вилиті з українського титану. Такого ж міцного, як українські воїни, які нині захищають нашу Україну від ворога”, — написав Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, на своїй сторінці в Instagram.
У планах візиту, крім Марокко, — поїздки до Кенії, Нігерії, Ефіопії, Танзанії. Держави вибиралися невипадково: Марокко стала першою країною континенту, яка почала постачати зброю Україні. Більшість же країн хоч і підтримують Україну у своїй риториці, але продовжують залишатися під впливом Росії.
“Ми зараз фокусуємось на Субсахарській Африці, якою в Україні ніхто не займався і в якій зараз сильні позиції Росії. Донедавна вся наша співпраця з цими країнами зводилася до спорадичних контактів, одномоментних візитів або телефонних розмов. В результаті, якщо на території Африки Україна має десять посольств, з яких п’ять розташовані у Північній Африці та п’ять — у Субсахарській, Росія має на континенті понад 40 посольств”, — розповів Максим Субх, спецпредставник України у країнах Близького Сходу та Африки, в інтерв’ю “Дзеркало тижня”.
При цьому країни Африки, за словами Дмитра Кулеби, важливий гравець у світовій геополітиці. Континент населяє понад мільярд людей, економіка Африки зростає. Крім цього, на материку понад 50 країн-членів ООН, які голосують за світові рішення та намагаються бути частиною світової політичної структури.
“Нарощування дипломатичних зусиль на африканському напрямі несе низку переваг. Подальша консолідація світу довкола перемоги України. Зміцнення стратегічних позицій держави на міжнародній арені. Багатомільйонні контракти та безпрецедентні можливості для українського бізнесу. Підтримка української воєнної економіки. Знищення останніх лазівок для російських терористів. Світова ізоляція Москви”, — сказав Кулеба.
У червні делегація із шести африканських президентів планує відвідати Україну та Росію, щоб “ініціювати мирний процес”, але також порушити складне питання про те, як Росії, яка перебуває під жорсткими санкціями, можна заплатити за експорт добрив.
“Нам потрібно буде мати вікно, через яке SWIFT буде уповноважений для цього конкретного пункту… Це буде на столі переговорів, і ми сподіваємося, що в такому разі ми отримаємо підтримку росіян щодо зерна з України, і ми отримаємо підтримку українців, щоб знайти можливості для платежів та постачань російських добрив”, — заявив Жан-Ів Олів’є, міжнародний учасник переговорів в інтерв’ю Associated Press.
За словами Олів’є, переговори схвалено Сполученими Штатами, Європейським союзом, ООН, Африканським союзом та Китаєм.
Читайте також: “Мирний план” для України від Африки: що стоїть за ініціативою та як її сприйняв Київ (ВІДЕО)