Російські окупанти продовжують спроби наступати на кількох напрямках у Донецькій, Луганській та Харківській областях. Десь окупанти йдуть штурмом, десь — провокують Сили оборони України. Однак, як повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, даремно.
Активні бойові дії тривають на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Бахмут також миготить у зведеннях Міноборони, але вже не так активно, як раніше. Але Бахмутський плацдарм був і залишається найгарячішим напрямком у Донецькій області.
Бойова обстановка на сході країни
На початку серпня українські сили просунулися на три квадратні кілометри в Бахмутському напрямку і звільнили 40 квадратних кілометрів усього з початку наступальних дій ЗСУ на цьому напрямку.
Обстановка навколо цього міста була вкрай загострена і напружена близько року — стільки знадобилося російським окупантам, щоб захопити Бахмут. При цьому колись спокійне місто перетворено на руїни.
Уже за десяток кілометрів від цього району чути звуки бойових дій.
“Бахмутський район, у принципі, залишається критичним напрямком, ідуть важкі бої, кожен метр дається важко, артилерія працює, піхота теж працює, кожен метр дається кров’ю, потом і втратами”, — каже військовослужбовець 80-ї ОДШБр Олександр.
Нині, просуваючись замінованими територіями, українські війська продовжують звільняти раніше захоплені землі на Бахмутському напрямку. Не обходиться на цій ділянці фронту і без спроб російських військ повернути втрачені позиції. Штурми, прямі зіткнення та артилерійські дуелі постійно відбуваються на цьому напрямку.
Артилерія 30-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) імені князя Костянтина Острозького поблизу міста Бахмут Донецької області працює менш ніж за 3 км від позицій противника, під постійною загрозою з боку російських безпілотних літальних апаратів (БпЛА). Бойові завдання українські гранатометники та мінометники виконують цілодобово.
“Літає дуже багато їхніх БпЛА, коптери літають, зависали неодноразово. І бачили, і стріляли. Усе небо вночі горить. Пролітали “мопеди” (іранські ударні дрони Shahed, — ред.). Їх чули, але не бачили”, — розповідає військовослужбовець 30-ї ОМБр імені князя Костянтина Острозького з позивним “Дементор”.
За словами бійців, у противника снарядів вистачає. Дії на цьому фланзі як з українського, так і російського боку однаково активні. Свого ворога захисники вже добре вивчили.
“Ми знаємо, яка бригада, — це бригада, яка була в Бучі, вона зробила все те, що бачили. Можу порівняти її тільки з “вагнерівцями”. Ці ПДВ (повітряно-десантні війська, — ред.), які зараз навпроти нас стоять, відрізняються тим, що у “Вагнера” був постійний наступальний потенціал, його було багато, зараз же противник активних штурмових дій не проводить, більше уваги приділяє будівництву оборони”, — коментує військовослужбовець 30-ї ОМБр імені князя Костянтина Острозького Андрій.
Українські оборонні позиції на Бахмутському напрямку прикривають досвідчені бійці.
Також російські війська активно взялися за Куп’янський напрямок у Харківській області. Експерти вказують, що вони це роблять для відволікання уваги ЗСУ від півдня України, а також для стовідсоткового захоплення Донецької області в перспективі.
“На Куп’янському напрямку противник штурмує та здійснює обстріли. Наші війська відбивають атаки, тримають кордон і не дають ворогу просуватися. Зокрема, силами оборони відбито атаки противника в районах Первомайське, Сеньківки, Петропавлівки Харківської області. На Лиманському напрямку противник вів марні наступальні дії з метою витіснення наших військ у районах Серебрянського лісництва, у районі Кремінної та Білогорівки Луганської області”, — повідомила Ганна Маляр вранці 21 серпня.
За її словами, українські війська на Лиманському та Куп’янському напрямках завдали російським військам значних втрат.
“Наразі ворог змушений перегруповуватися та відновлюватися, але від своїх планів не відступає. Тривають бої”, — повідомила заступниця міністра.
На Авдіївському та Мар’їнському напрямках окупанти також продовжують наступати, але без успіху. За словами Маляр, противнику просунутися не вдається. Зокрема, вони намагаються відновити свої положення у визволених районах Урожайного та Старомайорського Донецької області.
Аналіз ситуації від експертів
Детально обстановку на Бахмутському напрямку в ефірі FREEДОМ обговорили:
- Сергій Череватий, заступник командувача Східного угруповання військ зі стратегічних комунікацій;
- Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці;
- Олександр Кравцов, офіцер ЗСУ;
- Миколай Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).
СЕРГІЙ ЧЕРЕВАТИЙ: У російських військ успіхи під Бахмутом — тільки в пропаганді
— На Бахмутському напрямку щодня йде просування наших військ. Але воно поступальне, дуже вивірене і абсолютно не авральне, не лобове.
Ми розуміємо паритет у силах, і не можемо собі дозволити лобові атаки, інакше ми будемо знищувати наш особовий склад. Ми бережемо людей і техніку.
За день ЗСУ проходять сотні метрів, за тиждень — кілометри. Тому всі заяви про успіхи РФ на Бахмутському напрямку — дезінформація. Усе йде з точністю до навпаки. Але ми, на відміну від ворога, не приписуємо собі лжеметри чи лжекілометри.
ІГОР РОМАНЕНКО: Найактивніші бої — в районі трьох сіл
— Противник готувався і сформував на окупованій частині сходу України ударне наступальне угруповання близько 110 тисяч. Уже третій тиждень російські війська намагаються просунутися, наступати на різних напрямках.
Найбільш активно це угруповання саме на півночі — це Куп’янський напрямок.
До Бахмута росіяни теж перекинули резерви, завдяки чому їм вдалося зупинити наше просування на північному фланзі в районі Бехтерьовки та Ягідного. Тривають дуже важкі бої на півдні в районі сіл Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки.
Чого ж досягли російські війська за весь час війни? Із захоплених Соледара і Бахмута вони роблять рекламу своїх збройних сил. І коли Бахмут буде звільнений, для них це буде провалом у політичному сенсі. Тому там теж докладаються великі зусилля для того, щоб не здати ці позиції і при цьому наступати.
ОЛЕКСАНДР КРАВЦОВ: Слабкі російські сили ховаються за багатоповерхівками Бахмута
— Бахмут перестав з’являтися на передовицях. Але, перебуваючи між двома осередками бойових дій — Куп’янський і Південний напрямок, — він дає змогу кільком потужним бригадам, що його пройшли пів року тому, рухатися вперед, посуваючи противника. Наші хлопці зараз на околицях Андріївки. Я сподіваюся, що в найближчому майбутньому ми почуємо про звільнення Кліщіївки.
Кожен метр землі — це важка робота. На Бахмутському напрямку — це подвійна робота. Ми дуже довго оборонялися, втрачали населені пункти під тиском полчищ “вагнерівців” і тепер удвічі складніше розвернутися і піти назад.
У Бахмуті за висотками, за архітектурою міста російські війська ховають слабші сили. А фланги передали кадровому складу, мобілізованим військовослужбовцям. Тобто на півночі та півдні, де ведуться найактивніші бої, перебувають регулярні війська, а в центрі — жалюгідна копія тероборони.
Звичайно, вони бачать, як сильно просідає їхній південний фланг під тиском максимально ефективних українських бригад. Якщо заховати людей у посадках, у лісах, вони не можуть зупинити наступ. І паралельно вони дражнять та імітують контратаки на півночі області, щоб не дати нашим силам розгорнути всі резерви в одному напрямку.
МИКОЛАЙ МАЛОМУЖ: Позиції українських і російських військових постійно в русі
— Куп’янський напрямок став для військ РФ альтернативою Бахмутському. Вони хочуть демонструвати наступальні операції. Це, з одного боку, захоплення нових територій. А з іншого боку, дуже потужне відтягування наших військ від Бахмута, який має особисто для Путіна дуже велике символічне значення.
З точки зору тактики для нього Бахмут неважливий. Це буде військово-політичним провалом, адже за нього билися цілий рік. Тому куп’янський варіант зараз найжорсткіший — туди кинули 110 тисяч російських військових.
Російські війська просуваються на 800 метрів — 1 кілометр, потім ЗСУ їх відбивають на вихідні позиції. За низкою напрямків ми просуваємося на кілька сотень метрів або кілометри, і вони відходять далі. Тобто йдуть не постійні переміщення.
Але найголовніше, ми зараз створили дуже хорошу лінію оборони. Ми тримаємо ініціативу навіть під час маневрування військами.
Рух у межах 1-1,5 кілометра в різних напрямках туди і назад або по флангах — нічого не значать на полі бою. Тому там, я думаю, буде дуже потужний бій. Але ми не дамо російським військам можливість просуватися.
Читайте також: Досягнення є щодня: українські мінометники показали, як працюють по ворожих цілях на Бахмутському напрямку (ВІДЕО)