“Гарматне м’ясо” Пригожина: як ПВК “Вагнер” відправляє зеків на смерть

Пригожин агітує ув'язнених про вступ до ПВК "Вагнер". Скріншот: uatv.ua

Приватна військова компанія (ПВК) “Вагнер”, засновником якої називають російського бізнесмена Євгена Пригожина, продовжує вербувати до своїх лав чоловіків, які перебувають у місцях позбавлення волі.

Ув’язненим пропонують помилування та вихід на волю в обмін на пів року служби, яка проходитиме на найгарячіших дільницях російсько-української війни. Тільки з серпня до листопада така “амністія” призвела до того, що кількість ув’язнених у російських виправно-трудових колоніях (ВТК) скоротилася більш ніж на 20 тисяч осіб.

Спокутуй провину перед Батьківщиною: вербування ув’язнених на війну з Україною

Активну участь у бойових діях на території України найманці ПВК “Вагнер” почали брати з початком повномасштабної російсько-української війни, яку президент Російської Федерації Володимир Путін розв’язав 24 лютого 2022 року.

До цього “вагнерівці” неодноразово “світилися” на різних ділянках так званої “гібридної війни” на Донбасі. Зокрема, бойовики “Вагнера” ​​брали участь у боях за Луганський аеропорт у травні 2014 року та у битві за Дебальцеве взимку 2015 року.

Служба безпеки України має у своєму розпорядженні відомості, що саме найманці ПВК “Вагнер” причетні до збивання літака Іл-76 під Луганськом. Окрім цього, бойовики неодноразово брали участь у диверсіях та провокаціях проти підрозділів Антитерористичної операції.

Після 24 лютого ПВК “Вагнер” оголосила широкий набір бійців для участі у війні з Україною. З цього часу до лав найманців приймають не лише професійних військових із солідним бойовим досвідом та співробітників спецслужб, які мають специфічні навички. До складу “Вагнера” ​​стали набирати навіть відвертих кримінальних злочинців з місць позбавлення волі (МПВ), з якими керівництво ПВК до цього ніколи б не підписало контракт.

Потенційним “вагнерівцям” керівництво ПВК обіцяє високі виплати та помилування після шести місяців служби (у разі, якщо вони залишаться живими). Тим, хто “гідно виявив себе на полі бою”, навіть вручають ордени. У разі загибелі в’язня його рідним обіцяють перерахувати 5 млн рублів.

Про розміри грошової винагороди за участь у бойових діях проти України розповів колишній російський ув’язнений Євген Нужин, який після відправлення на фронт потрапив у полон до російських військових. Згодом “вагнерівці” стратили Нужина після того, як він в інтерв’ю українським ЗМІ заявив про бажання воювати у складі ЗСУ проти росіян.

“Він (Пригожин, — ред.) всім обіцяв помилування, зарплату 100 тисяч рублів. Якщо тебе вбивають, то 5 мільйонів, чи що, [виплатять] сім’ї. [Говорив, що] батьківщина в небезпеці тощо. 92 людей погодилося. Пройшов десь місяць, може, більше, він знову прилетів. 25 серпня нас, 92 особи, відвезли звідти. Привезли до Луганської області”, — розповів Євген Нужин.

Вербуванням зеків у російських в’язницях і колоніях нерідко займається безпосередньо сам Євген Пригожин, який сам свого часу дев’ять років провів у місцях позбавлення волі. Він відвідує МПВ по всій Росії та закликає ув’язнених підписувати контракти з його приватною армією, щоб “спокутувати провину перед Батьківщиною”. В інтернет потрапило відео про те, як це відбувається.

“Якби я був ув’язненим, я би мріяв влитися в цей дружний колектив, щоб мати можливість не лише спокутувати провину перед Батьківщиною, а й віддати їй належне з лишком. І остання ремарка: ті, хто не хочуть, щоб воювали ПВК, ув’язнені, хто розмірковує на цю тему, хто нічого не хоче робити, і в принципі, кому ця тема не подобається: дітей своїх на фронт відправте. Або ПВК та зеки, або ваші діти. Вирішуйте самі”, — заявив Євген Пригожин.

У своїй промові перед засудженими олігарх наголосив, що назад у зону ніхто із завербованих уже не повернеться.

“Ті, хто пройде співбесіду і потім сумнівається, можуть відмовитись. Нам потрібні ті, хто хоче воювати, кому це подобається. Але якщо ви поїхали з нами, шляху назад немає. На зону не повернеться ніхто”, — попередив Пригожин.

Станом на початок серпня у російських виправно-трудових колоніях (ВТК) було майже 349 тисяч ув’язнених. Проте, за даними Федеральної служби виконання покарань (ФСВП) Росії, на початок листопада їх кількість різко зменшилася: до 325 тисяч. Тобто за два місяці з колоній зникли понад 23 тисячі людей.

Водночас російська журналістка, директор фонду “Русь сидящая” Ольга Романова, повідомила, що ПВК “Вагнер” завербувала вже понад 30 тисяч ув’язнених. Вона вважає, що незабаром мобілізацією в’язнів почне займатися Міністерство оборони РФ.

“Чекаємо цього набору після ухвалення закону Державною думою РФ з приводу мобілізації людей із судимістю, зокрема за тяжкі злочини. До колоній, по яких вже кілька разів пройшовся ПВК “Вагнер”, прийдуть військкоми й заберуть тих, хто залишився. З урахуванням того, що 30 тисяч осіб ПВК “Вагнер” вже забрав, гадаю, ще 250 тисяч набрати зможуть”, — сказала Романова.

За її даними, на момент початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у в’язницях РФ перебували близько пів мільйона людей.

“Мінус жінки — 8%, мінус 30 тисяч вже завербованих, а також мінус старі та інваліди. Все інше можна брати”, — зазначила журналістка.

Як розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ засновник російського руху Gulagu.net Володимир Осєчкін, на “гарячу лінію” цієї організації надходить інформація про те, що Пригожин практично щодня продовжує вербування ув’язнених у ПВК “Вагнер”.

“Приїжджає до різних регіонів, тепер уже до Далекого Сходу дістався, намагається зробити все можливе, щоб наповнити хоча б кимось військові підрозділи, які прямують до України. Плюс вони посилено намагаються рекрутувати та знаходити [потенційних найманців]. Розклеюють всюди оголошення з найму” у так звані ПВК “Вагнер”, ПВК “Редут”, — повідомив Осєчкін.

Крім цього, за його словами, багато російських губернаторів намагаються створити свої власні, так звані ПВК, які є філією Міністерства оборони.

“Тому вони використовують максимальні ресурси й залучають все, що можна прямо зараз. Звичайно, є припущення про те, що найближчим часом вони можуть оголосити загальну мобілізацію, мобілізацію. Але це не може надати якогось великого ефекту, великого значення тут, тому що більшість, кого вони могли, вже знайшли й відправили, а ось далі їм просто залишиться, напевно, дідусів стареньких відправляти жінок”, — зазначив Осєчкін.

Як повідомляє Telegram-канал SOTA, відправлення ув’язнених з колоній на місце несення служби оформлюють як “етапування для провадження слідчих дій” по лінії Слідчого комітету або ФСБ, співробітники яких задіяні на окупованих українських територіях.

У “Русской службе ВВС” вважають, що без тиску з боку “серйозного адміністративного ресурсу” керівництво колоній не змогло б навіть запустити на свою територію представників ПВК, а тим більше дозволити вивезти звідти в’язнів.

Видання “Сибір.Реалії” інформує, що після того, як в інтернеті з’явилося відео зі стратою колишнього в’язня Євгена Нужина, якого вбили кувалдою, кількість завербованих зеків у виправних установах Сибіру та Далекого Сходу збільшилася. Так, з початку листопада ПВК “Вагнер” “мобілізувала” на війну засуджених як мінімум із шести зауральських регіонів: Примор’я, Тюменської, Новосибірської областей, Красноярського краю, Якутії та Кузбасу.

З кожної ВТК у середньому на війну відправили по 150 — 200 осіб. Здебільшого це засуджені до ув’язнення в колонії суворого режиму на строки від 25 до 30 років позбавлення волі.

У “Сибір.Реалії” також зазначають, що у виправних колоніях були факти примусового вербування ув’язнених.

Зокрема, як повідомили видання джерела в одній із ВТК Якутської області, ув’язненим погрожували “додати термін” у разі відмови. Про примусове вербування у ПВК “Вагнер” розповіли також родичі ув’язнених із Кемеровської області: тих, хто відмовлявся, жорстоко били, приковували до батарей та загрожували їм новими справами.

Читайте також: Пригожин узяв під контроль російську армію — думка (ВІДЕО)

Ув’язнені як “гарматне м’ясо” для військових

Відправлення на фронти російсько-української війни вчорашніх в’язнів, більшість з яких не мають ні бойового досвіду, ні належної воєнної підготовки, призвела до того, що багато хто з них загинув у перші дні своєї “мобілізації”.

Так, за даними російського видання “Важливі вісті”, загинули майже всі ув’язнені двох російських колоній, завербовані в серпні рекрутерами ПВК “Вагнер” на війну в Україні. Йдеться про засуджених із ВК-6 “Обухово” (Санкт-Петербург) та ВК-7 “Панківка” (Великий Новгород).

Загалом, за інформацією видання, в Україні “вантажем 200” стали понад 200 завербованих гостей цих двох колоній.

За даними Аналітичного центру вивчення та протидії гібридним загрозам та видання Insider, за два місяці в Україні ліквідовано понад 500 осіб з-поміж колишніх ув’язнених, завербованих ПВК “Вагнер”.

В організації виявили та верифікували понад 200 листів за підписом одного з керівників ПВК “Вагнер” Андрія Трошева, в яких він висловлює співчуття сім’ям “пригожинських” найманців, набраних у російських колоніях.

Разом із листами родичам загиблих зеків відправили посмертні медалі “За відвагу”. Самі документи виявилися акуратно пронумерованими, що говорить про кількість загиблих в’язнів.

При цьому загальні втрати “вагнерівців” фахівці оцінюють у 800 — 1 000 осіб. Таким чином, засуджені становлять значну частину підрозділів “Вагнер” в Україні.

За словами радника міністра внутрішніх справ України, виконавчого директора Українського інституту майбутнього Вадима Денисенка, “зеки-вагнерівці” воюють на дільницях, де йдуть найзапекліші бої.

“Бахмут, Вугледар — там ПВК “Вагнер” просто встеляє трупами поле бою заради того, щоб Пригожин зміг вислужитися перед своїм начальством і сказати, що щось може зробити… Це насамперед зеки, яких ПВК “Вагнер” кидає просто на забій” біля Бахмута та Вугледара, і звичайно ж мобілізовані”, — додав Денисенко.

Військовий експерт Сергій Грабський вважає, що відправлених на війну з Україною новоспечених “вагнерівців” використовують на полі бою як “гарматне м’ясо”, а саму ЧВК Євген Пригожин використовує для покращення власного добробуту.

“ПВК “Вагнер” призначений для збагачення самого Пригожина. Про якість ведення бойових дій тут не йдеться. Дійсно їх використовують як такий професійний прошарок, щоб дати можливість виграти час, підготувати штатні підрозділи, військові частини нової російської армії”, — заявив Грабський.

Правові аспекти вербування ув’язнених

На сьогодні діяльність приватних військових компаній у Російській Федерації заборонена чинним законодавством. Вербування і навчання найманців карається у Росії позбавленням волі терміном до 15 років.

Залучення до участі у бойових діях ув’язнених у РФ взагалі жодного правового механізму немає. За інформацією “Медіазони”, законопроєкт про помилування засуджених, які воювали в Україні у складі ПВК “Вагнер”, наразі не ухвалено. І жодних указів президента РФ Володимира Путіна щодо помилування конкретних ув’язнених не було.

Як повідомляє Deutsche Welle, у вересні поточного року шість членів Ради при президентові РФ з розвитку громадянського суспільства та прав людини звернулися до генпрокурора Росії Ігоря Краснова з вимогою роз’яснити, на якій підставі звільняються та вербуються до ПВК “Вагнер” російські в’язні.

“Немає підстав для того, щоб людей, які перебувають в ув’язненні, звільняти з місць, де вони відбувають свій термін… У РФ існує лише три підстави достроково звільнити людей, які не відбули свій термін. Перша — це помилування президента, яке оформляється відповідним указом. Таких указів не так багато — я нарахувала за останні десять років близько десяти указів, починаючи з Ходорковського, другий варіант — це амністія, коли була чергова ювілейна дата — перемога СРСР над нацистською Німеччиною, члени ради пропонували таку амністію, але нас не підтримали. і останній варіант — умовно-дострокове звільнення. Але тут потрібні рішення судів, яких не було”, — розповіла член Ради та ексдепутат Законодавчих зборів Петербурга Наталія Євдокимова.

Адвокат російського правозахисного проєкту “Перший відділ” Євген Смирнов нагадав, що на сьогодні помилування в Росії мають персональний характер, а указів про це на сайті президента останнім часом не з’являлося.

“В останні 10 років у нас існує практика, коли Путін вносить укази про помилування з грифом секретності. Вони не публікуються і становлять державну таємницю. І кого конкретно Путін помилував? Залишається загадка. Мені невідомо, щоб засуджені, відправлені на війну, отримали укази президента про помилування. Законів про амністію також не ухвалювалося. І рішення про те, щоб їх звідти випускати, теж немає. Коли ми запитуємо таку інформацію в колоніях, нам повідомляють, що ув’язнений вибув з колонії, і подальше його місцеперебування становить державну таємницю. Інформації, де він знаходиться, ми не маємо. Родичі таких людей, звичайно, звертаються, і в першу чергу вони звертаються навіть до того, як людина поїхала на фронт, вони просять допомогти переконати тих засуджених, яких намагаються відправити на війну, відмовитися від цієї. задуми, тому що це дорога на вірну смерть”, — пояснив Смирнов.

Читайте також: Як Пригожин вербує ув’язнених: історія однієї російської родини (ВІДЕО)

Прямий ефір