Український розвідувальний безпілотний комплекс SHARK (“ШАРК”) не варто порівнювати з російським дроном “Орлан”. Україна інтегрує сучасні розпізнавальні технології у виробництві вітчизняних БпЛА. А завдяки використанню штучного інтелекту в українських дронах російська РЕБ залишається неефективною. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Тому що, як пояснив він, “Орлан” — ефективний розвідувальний дрон, але його специфіка дещо інша.
“Перш за все, він більш ніж на 80% залежний від іноземних комплектувальних. Там практично всі елементи іноземного виробництва. Тобто для Росії, яка перебуває зараз в умовах санкцій, ці дрони випускаються виключно в режимі контрабанди. Є контрабандні постачання — вони їх виробляють, немає контрабандного постачання — ну, що ж, ліпимо корпуси і чекаємо, коли буде саме постачання. Крім того, у них немає можливості розпізнавання техніки. Вони виключно розвідувального типу. Так, вони можуть, наприклад, коригувати вогонь артилерії, можуть відповідним чином наводити на удари артилерію та інші засоби ураження. Але розпізнавання — ця функція відсутня”, — розповів Коваленко.
Своєю чергою, уточнив оглядач, функція розпізнавання цілей уже досить давно була реалізована в західних засобах ураження.
“Той самий боєприпас “Смарт” для німецької самохідної артилерійської установки Panzerhaubitze 2000 або боєприпас “Бонус” для французької САУ CAESAR (“Цезар”). Ці боєприпаси належать до боєприпасів, які називають “вистрілив і забув”, як Javelin — робиш постріл і одразу ж залишаєш позицію. Тому що боєприпас має базу даних технічних засобів техніки противника, за якими він орієнтується. Якщо йому потрібно було знищити, наприклад, танк Т-72, у нього є в базі контури цього танка. Якщо йому потрібно було знищити Т-90 — аналогічно, Т-80 — аналогічно. Гаубиця “Гіацинт-Б”, “Мста-Б” або “Мста-С” — усе це є в нього в базі. Якщо він туди скоординований на якусь площу, він бачить цю ціль, розпізнає і самостійно знищує, незалежно від якогось відхилення та інших похибок”, — пояснив він.
По суті, зазначив Коваленко, така технологія корисна і для розвідувальної техніки.
“Наприклад, для розвідувальних дронів, для безпілотників, які можуть не просто розвідувати інформацію, а й розпізнавати техніку. І саме цю технологію ми зараз інтегруємо у свої безпілотники. Тобто просто щоб це не було фото чи відеозйомка, а щоб це було конкретне розпізнавання на будь-якій відстані відповідної техніки, аналіз спроможностей противника на тій чи іншій локації, на тій чи іншій ділянці. І з цього робляться відповідні висновки — яка техніка там присутня і які є можливості у ворога на тій чи іншій ділянці бойових дій”, — каже оглядач.
Є ще знаменитий портативний крилатий БпЛА Punisher, створений компанією UA Dynamics. Вони можуть проникати на територію противника на 45 км, щоб скинути в призначеному місці боєприпас. І щоб долати російські засоби РЕБ, безпілотники мають штучний інтелект.
“Є різні способи подолання РЕБ. І все це залежить виключно від того, які технології використовуються. Може використовуватися, умовно кажучи, глушилка, коли засіб РЕБ просто глушиться, і його вплив на сам безпілотник опиняється поза зоною впливу цього комплексу. Може діяти зворотна система — коли сам же безпілотник намагається заглушити комплекс РЕБ. У цьому разі це стосується більше великих будь-яких об’єктів, які можуть розміщувати на собі такі пристрої. Або ж, наприклад, це крилаті ракети Storm Shadow і SCALP EG. Вони використовують дуже схожу технологію, а саме коли проникають на ворожу територію, протидіють як системам РЛС, так і системам РЕБ своїми комплексами, які, можна умовно назвати стаціонарним локальним міні-РЕБ, що розміщуються на цих ракетах і, по суті, в такий спосіб досягається виконання бойового завдання. Безпілотник не глушиться, не переривається канал зв’язку, він може скинути відповідний боєприпас, або завдати ураження, якщо це дрон-камікадзе. І, безумовно, завдяки цьому РЕБ противника практично залишається абсолютно неефективним. Коефіцієнт корисної дії мінімальний”, — прокоментував Коваленко.
А українські дрони-камікадзе позбавлені додаткового навантаження і можуть ефективно знищувати російські цілі.
Читайте також: Shark: що відомо про новий безпілотник, який створили в Україні (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявив військовий експерт Сергій Грабський, кількість українських безпілотників, які здійснюють атаки на військові об’єкти на території РФ, збільшуватиметься.