Флот РФ поступово “сліпне”: військові експерти про ситуацію з “Іваном Хурсом”

Розвідувальний корабель ЧФ РФ "Іван Хурс". Фото: wikipedia.org

24 травня в мережі з’явилося відео атаки на російський розвідувальний корабель “Іван Хурс”, який перебував в акваторії Чорного моря. На відео видно, як один морський безпілотний апарат підбив російський військовий корабель.

У Міноборони РФ заявили, що судно нібито не зазнало пошкоджень. За даними українських ЗМІ, постраждав корпус “Івана Хурса” та обладнання всередині судна.

Підтвердження і спростування

У Міністерстві оборони України підтвердили “зустріч” російського судна з українським безпілотником.

“Коли російський розвідувальний корабель “Іван Хурс” зустрів український безпілотник. Дійсно, ідеальний збіг!”, — йдеться в повідомленні відомства у Twitter.

Міністерство оборони РФ підтвердило факт спроби атаки безпілотників на судно. Представники російського відомства заявили, що всі засоби, використані для атаки на корабель, нібито були знищені. Вони представили відео, яке нібито демонструє знищення одного з катерів.

Крім цього, в Міноборони РФ заперечують факти будь-яких пошкоджень на кораблі.

Як запевняє військове відомство РФ, “дрони були знищені вогнем зі штатного озброєння”, а корабель продовжив виконання завдань. За офіційною версією російського відомства, у Чорному морі “Іван Хурс” займається забезпеченням безпеки газопроводів “Турецький потік” і “Блакитний потік”.

“Іван Хурс” — найновіший і найсучасніший середній розвідувальний корабель із чотирьох розвідувальних кораблів Чорноморського флоту РФ. Крім нього, там також значаться “Приазов’я”, “Екватор” і “Кільдін”.

“Іван Хурс” був спущений на воду 2017 року, а 2018-го увійшов до складу Чорноморського флоту РФ (ЧФ РФ). Призначений для забезпечення зв’язку, управління флотом, радіорозвідки.

Спочатку “Іван Хурс” мав увійти до складу Тихоокеанського флоту Російської Федерації, проте його вирішили відправити в Чорне море на заміну затонулого корабля “Лиман”, який теж був розвідувальним.

У РФ також стверджують, що “Іван Хурс” нібито може відстежувати елементи протиракетної оборони США.

Оцінки військових експертів

Що означає факт атаки українського морського безпілотного апарату на військове судно РФ, і чи можуть ВМС України реально протистояти ВМФ РФ, в ефірі телеканалу FREEДOM розбиралися:

  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Сергій Братчук, спікер оперативного штабу Одеської обласної військової адміністрації;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Удар по “Івану Хурсу” — теж підготовка до деокупації Криму

— Є таке поняття в шахах — цугцванг (примус до ходу, — ред.). Це чітко стосується російських пропагандистів, які описують ситуацію з “Іваном Хурсом”. Що б вони не сказали, завжди російська армія, Чорноморський флот РФ опиняється в цьому стані.

Почнемо з того, що корабель перебував за 400 кілометрів від бази Військово-морських сил України в Одесі. По кораблю завдали удару кілька морських безпілотних платформ. Російські пропагандисти розповідають, що українські військово-морські сили знищені і не становлять загрози для ЧФ РФ. Як бачимо, є нюанси.

Не просто так російські кораблі, які несуть на своєму борту ракети морського базування “Калібр”, ховаються все далі й далі на схід від Криму. Думаю, що вони взагалі відійдуть ближче до Новоросійська, щоб убезпечити себе від протикорабельних ракет, які є на озброєнні української армії — “Нептун” і “Гарпун”.

Очевидно, що для росіян ситуація має тенденцію до погіршення і, всупереч їхнім бравурним заяви, що вони є повноцінними учасниками зернової угоди, фактично весь цей процес вирішується без їхньої активної участі. Ну, а можливості російського ЧФ усе далі й далі зводяться нанівець.

Росіяни планували побудувати цілу лінійку такого типу суден. Розвідувальні кораблі мали надійти на озброєння в усі чотири флоти РФ. Але не склалося. І санкції, і економіка привели російську оборонну промисловість, яка займається суднобудуванням, у такий стан, що вони випустили лише один корабель такого типу. Його відправили на найбільш важливий напрямок в акваторії Чорного моря. А решта проєктів заморожені, тому що є певні складнощі.

Очевидно, що російські окупанти абсолютно чітко розуміють важливість проведення розвідки всіх типів. Не просто так вони свого часу на українських вишках, вкрадених ще в лютому-березні 2014 року, розміщували специфічне обладнання для ведення радіотехнічної розвідки — щоб повністю моніторити акваторію Чорного моря в районі узбережжя Одеси. Але українські “Нептуни” і “Гарпуни” ліквідували військові об’єкти на газовидобувних вишках.

Росіяни дедалі сильніше “сліпнуть” і отримують менше можливостей для моніторингу надводної та підводної ситуації в Чорному морі. А це дозволяє нам готуватися до наступних заходів, спрямованих на демілітаризацію Кримського півострова.

Українська армія готує поле майбутньої битви шляхом знищення ворожих військових об’єктів будь-яких типів, класів і ступеня важливості. Для цього використовуються дрони і повітряного, і морського базування, і інші типи озброєнь. А на території Криму діють партизани.

Що б там російські пропагандисти не розповідали, я думаю, що найближчим часом безпосередньо від севастопольських партизанів ми дізнаємося і про реальний стан лівого борту в районі корми “Івана Хурса”, і про інші дані. Усі вони вкрай важливі для оцінки ситуації і, відповідно, підготовки майбутніх атак на військові об’єкти в Криму.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Пропаганда РФ старанно приховує наслідки атаки на корабель

— У Чорноморському флоті РФ лише два таких кораблі. Це проєкт, який дуже ретельно розроблявся, він не дарма названий на честь одного з керівників розвідки тоді ще радянського флоту — віце-адмірала Хурса.

Тому що цьому проєкту приділялася особлива увага — він не тільки для Чорного моря, а й для Середземного, і для океану. Це корабель, який забезпечує зв’язок і управління флотом і робить це за допомогою різних видів зв’язку. Може брати участь у радіолокаційній боротьбі, тобто оснащений за повною програмою.

Ми очікуємо офіційного підтвердження акції, хоча можна посилатися на Twitter Міністерства оборони України. Але це міг бути легкий тролінг з боку українських військових, які написали, що “морський безпілотник і корабель ЧФ у морі зустрілися і не зовсім мирно розійшлися”, що викликає в Росії здивування і багато запитань щодо того, що сталося.

Росіяни були першими, хто повідомив про зіткнення, але вони настільки заплуталися у свідченнях, що вийшли самі на себе. Спочатку повідомили, що “Іван Хурс” проходив Босфор, що теоретично просто неможливо, бо протока закрита, тим більше для російських військових кораблів.

Потім ішлося про те, що нібито після проходження Босфору його атакував морський безпілотник, який був знищений. А потім йшлося про відстань — спочатку 40 миль від Босфору, потім 140 миль.

“Вишенька на торті” — це відео, яке з’явилося в мережі. Нібито був вибух зі спецефектами біля корабля “Іван Хурс”.

Росіяни на цьому не зупинилися. Один із так званих “воєнкорів” розмістив фото, на якому корабель — цілий неушкоджений — повертається до Севастопольської бухти. Перше, що впадає в око, це відсутність листя на деревах. Починаємо розбиратися. Виявляється, цей знімок було зроблено зовсім в іншу пору часу два роки тому.

Потім приєдналися фахівці, які добре розбираються в тому, де і яке судно перебуває в Чорному морі. Швидкість цього корабля впала до менше морської милі на годину. Тобто, швидкість мінімальна через пошкодження. Ті, хто запустив цей морський безпілотник, можуть бути ушановані державної нагороди.

Сьогодні ЧФ РФ може переживати за кожний свій корабель супровід, зокрема через атаку на “Івана Хурса”, який сам не вирахував, що на нього йде атака. Тобто хтось дуже красиво показав росіянам, що для них немає вільного і спокійного сантиметра в акваторії Чорного моря.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Крок за кроком ми знижуємо агресивні можливості РФ

— Уже були випадки, коли Україна знищувала точно так само дроном за допомогою наших партнерів стратегічну техніку РФ. Точно так само знищили в Білорусі літак (російський військовий літак ДРЛО А-50, — ред.).

Тоді було розбито антену, серцевину літака, який вів потужну електронну боротьбу, проводив наведення ракет, включно з “Кинджалами”. Тому його нейтралізація була дуже ефективною. Точно таку саму операцію проведено щодо російського корабля.

Є три складові флоту: сам корабель, якщо ми говоримо про цілий флот, бойова частина і модель забезпечення.

Знищивши “очі” корабля, ми перетворюємо його на недієздатну істоту.

Росія зараз може обмежено контролювати наші системи, які нам передали колеги, і що летить з нашого боку. Бойові кораблі та підводні човни РФ позбавляються можливості наведення ракет.

Таким чином, поряд з ударами по нафтобазах, ми знижуємо можливість переміщення російської техніки без солярки. Ударами по залізниці ми позбавляємо противника бойової частини. І, звичайно, найголовніше — це удари по електронному мозку на базі корабля.

Це якраз повний комплекс позбавлення представників Чорноморського флоту РФ боєздатності. Агресивні плани РФ будуть на порядок знижені. У них ще є й інші засоби. Але цей удар також є дуже чутливим для Чорноморського флоту РФ.

Ми вивчаємо слабкі місця військ РФ. Вони не очікують, у них немає радіолокації систем стеження за такими дронами. Наші спеціальні підрозділи визначили і параметри цього корабля, і параметри інших систем захисту. Відповідно, знайшли той варіант, який спрацював дуже ефективно. Ракета могла бути збита на відміну від дрона.

Читайте також: Значення дронів у війні РФ проти України — на що вони здатні, розповів військовий експерт

Прямий ефір