Фінансовий стан “Газпрому” гнітючий і погіршуватиметься, перспективи нехороші, — Плачков

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Перспективи для російського “Газпрому” нехороші. Багаторічне домінування, нав’язування умов і ціни світу мало рано чи пізно закінчитися, і воно закінчилося. Таку думку сьогодні, 3 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив ексміністр палива та енергетики України, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.

Він ще раз констатував, що Росія програла першу світову енергетичну війну, яку сама й розв’язала. Програла в чисту за всіма напрямками.

“Щодо “Газпрому”, то цифри характеризують обсяг видобутку, експорту. Максимальний обсяг видобутку газу в Росії був близько 760 млрд. Це було в 2016-2017 роки. Сьогодні 360 — це [скорочення] більше, ніж удвічі, і, звичайно ж, значно скоротився експорт. Він становить десь 91 млрд при тому, що максимальний рівень експорту становив близько 200 млрд. Звісно, фінансовий стан “Газпрому” гнітючий. Спроби збільшити обсяг транспортування газу до Китаю, так, там є збільшення, але без будівництва нових дорогих газопроводів значно збільшити обсяги експорту до Китаю не вдасться. І найголовніше — зменшилися обсяги видобутку та експорту, економічний стан плачевний, і він погіршуватиметься, тому що цю інфраструктуру треба утримувати”, — сказав Плачков.

За словами експерта, інфраструктура величезна — свердловини, газоперекачувальні станції, люди, наукові інститути тощо.

“Тому я не бачу якихось позитивних перспектив для “Газпрому”, навіть навпаки. З кожним роком ситуація погіршуватиметься. Були заяви про те, що “Газпром” збільшуватиме в державі газифікацію населених пунктів і міст Росії. Це не робиться, роботи такі якщо і проводяться, то в невеликому обсязі. Тому, образно сказати, “Газпром” просто згорнеться в таку компанію, яка видобуватиме газ для тих населених пунктів Росії, які газифіковані, і якусь частину продаватиме”, — уточнив він.

Крім того, додав ексміністр, абсолютно складна перспектива з погляду на наступний рік транспортування російського газу через газотранспортну систему України до Європи.

“Договір закінчується 2024 року, і якщо ми припинимо прокачувати цей обсяг (до 15-20 млрд кубів газу), коли довоєнний період прокачували понад 100 млрд кубів газу, то цей обсяг ще значно зменшиться, і це позначатиметься на економіці не тільки “Газпрому”, воно вже позначається, а й на економіці країни Росія як такої”, — резюмував Іван Плачков.

Зазначимо, “Газпром” відзвітував і визнав скорочення видобутку газу в першому півріччі цього року. Це близько 180 млрд кубометрів, з цього показника можна припустити, що річний видобуток становитиме близько 360 млрд кубометрів. Схожі обсяги були в СРСР у 1970-ті роки. Зараз, як визнає російський газовий монополіст, видобуток газу за півріччя скоротився на 25%. Причинами називають санкції та відмову Заходу від імпорту російського газу. Такого низького показника видобутку в російського “Газпрому” не було за всю його історію.

Читайте також: Путін завдав смертельного удару по “Газпрому” — розплатиться населення, — економіст

Нагадаємо, у вересні Росія зіткнулася з великим зростанням цін на бензин та дизельне пальне всередині країни, а також з їхнім дефіцитом. Це пов’язують із урізанням виплат, які нафтові компанії отримували від держави, за умови продажу дизельного пального на внутрішньому ринку.

Прямий ефір