F-16 як камінь спотикання для країн НАТО: коли Україна отримає американські винищувачі — думки експертів

Ілюстративне фото: pixabay.com

Американські винищувачі F-16 могли б не лише значно посилити Військово-повітряні сили України, а й докорінно змінити ситуацію в українському небі.

Однак у країнах НАТО поки що немає консенсусу щодо надання українським ВПС літаків такого типу. Низка держав готові передати винищувачі Києву, однак США та деякі інші члени Альянсу поки що не поспішають надавати F-16 Україні.

F-16 для України — проблемне питання для НАТО

Розмови про надання Україні винищувачів F-16 ведуться вже не перший день. Це питання обговорювалося і на Мюнхенській конференції з безпеки, і на засіданнях Контактної групи у форматі “Рамштайн”, і на різних міжнародних заходах.

На сьогодні країни-члени НАТО поки що не ухвалили рішення про передачу Україні винищувачів F-16. Серед держав-учасниць Альянсу є як прихильники відправки літаків Києву, так і противники.

Так, деякі держави, зокрема, країни Балтії закликають надати Україні F-16, а Данія і Нідерланди заявили про готовність передати винищувачі Києву.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським заявив, що “в питанні надання Україні F-16 немає табу”. За його словами, Нідерланди працюють у цьому напрямі з Данією, Бельгією та Великою Британією, до фінальної стадії поки ще далеко.

“Це дуже чутлива тема. Я бачив це і з іншими видами зброї, з гаубицями, і це досягло завершення. Зараз ми відправляємо іншу техніку в Україну, а щодо F-16 шукаємо підтримку парламенту, маємо підтримку уряду”, — зазначив Марк Рютте.

Міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен за підсумками візиту до Києва наголосив, що західні союзники можуть передати Україні F-16 ще до літа поточного року після передачі радянських винищувачів МіГ-29 Польщею та Словаччиною, повідомляє Le Figaro.

“Данія не планує робити це поодинці (передавати Києву винищувачі F-16, — ред.). Ми робитимемо це з кількома країнами і тому треба провести діалог зі США”, — сказав міністр.

Згодна надати Україні винищувачі й Польща, але для цього необхідна згода всіх країн-учасниць Альянсу. Однак насамперед дозвіл на передачу або продаж винищувачів F-16 мають дати Сполучені Штати Америки, оскільки саме США надають ліцензію на експорт.

У самих США також немає згоди з цього питання. Низка членів Конгресу від Демократичної та Республіканської партій виступають за відправку Україні F-16 і закликають президента Джозефа Байдена поставити Україні винищувачі, а також реактивну артилерію великої дальності ATACMS, передає видання The Hill.

Конгресмени стверджують, що саме ця техніка може стати ключовою для захисту України і контрнаступу ЗСУ. Такої думки дотримуються також і деякі американські військові лідери, зокрема, колишній командувач військами США в Європі Бен Ходжес.

Водночас чиновники в Білому домі, включно з самим Джозефом Байденом і радником із нацбезпеки Джейком Салліваном, таку позицію не поділяють, інформує Politiсo. Проти надання зараз F-16 Україні виступають і в Пентагоні: міністр оборони США Ллойд Остін стверджує, що винищувачі F-16 на цій стадії війни Україні не допоможуть.

“Чи можуть українці отримати такі можливості коли-небудь у майбутньому? Ми всі вважаємо, що так. Це можуть бути винищувачі F-16 або інші літаки четвертого покоління. Якщо ви говорите про F-16, то коли б ви не ухвалили рішення, щоб сформувати все необхідне для надання цих можливостей, знадобиться близько 18 місяців для формування. І це не допоможе в цій нинішній битві”, — сказав Остін.

Глава Пентагону наголосив, що наразі Збройні сили України більше потребують засобів ППО, а також далекобійної артилерії та бронетехніки.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що питання постачань винищувачів F-16 таке ж складне, як і єдина позиція країн щодо вступу України до ЄС і НАТО.

“Це таке складне питання. Таке саме, як і питання консолідації країн щодо нашого майбутнього в ЄС, у НАТО. Ми працюємо над цим. Я впевнений, що в нас буде позитивний результат, тому що в нас немає іншого виходу”, — заявив президент.

Як зазначив міністр оборони України Олексій Резніков, країни-союзники зволікають із поставками винищувачів в Україну через те, що потрібен час на підготовку та перевірку технічного стану літаків, а також на навчання українських пілотів.

“Усе, що неможливо сьогодні, буде можливим завтра. Iris-T, Samp-T, NASAMS, Crotale, все це служить, захищає наше небо. Тому і літаки четвертої генерації плюс-плюс також будуть однозначно”, — наголосив очільник оборонного відомства.

Своєю чергою, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба акцентує на то, що країни НАТО побоюються загострення війни в разі передачі Україні винищувачів F-16.

“Типи озброєнь, які, як нам уже говорили, “спровокують ескалацію ескалації” в разі постачання в Україну, але так і не спровокували її: артилерія, РСЗВ, ППО, танки, ракети дальньої дії. F-16 теж не спровокує. Надання Україні F-16 буде швидше стримувати Росію, ніж “провокувати” її. Пора зробити цей крок”, — глава МЗС.

Дмитро Кулеба впевнений, що Україна рано чи пізно отримає винищувачі F-16.

“F-16 будуть. Це питання часу. Я думаю, що це залежатиме від рішення США і результатів контрнаступу”, — констатував Дмитро Кулеба.

Читайте також: Винищувачі F-16 для України: коли їх можуть передати — у розборі Олексія Мацуки

Думки експертів

Коли і на яких умовах Україна зможе отримати винищувачі F-16? Чому Захід не поспішає надавати українським ВПС літаки цього типу? Наскільки поява F-16 змінить ситуацію у війні Росії проти України?  Відповіді на ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Андреа Калан, офіційний представник Державного департаменту США;
  • Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України;
  • Олександр Щерба, дипломат, посол України в Австрії (2014-2021 рр.);
  • Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу ВМС України;
  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, колишній речник Збройних сил України;
  • Владислав Фарапонов, політолог-американіст, аналітик “Інтерньюз-Україна”.

АНДРЕА КАЛАН: У Конгресі США є розбіжності з приводу передачі Україні F-16

— Про передачу Україні літаків F-16 говорять майже на кожній зустрічі. Зокрема, коли наші чиновники з Міністерства оборони зустрічаються з представниками України. Багато говорять про це і ЗМІ.

Наразі ми зосереджені на тому, щоб дати Україні все необхідне, щоб захищати себе і займати хороші позиції на полі бою. Для цього наші пакети допомоги містять у себе і протитанкові ракетні комплекси Javelin, і переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger, і системи Patriot, і інші види зброї.

Але не забувайте, що не тільки США, а й усі наші партнери зустрічаються регулярно. 21 квітня була остання зустріч групи “Рамштайн”, і будуть ще зустрічі в майбутньому. Тож ця дискусія триває.

Що буде в наступному пакеті? Не можу сказати, але рішення про те, що передати Україні, ухвалюють після тривалих перемовин не тільки з нашими українськими партнерами, а й із партнерами з інших країн.

Ми чули, що кілька членів Конгресу запропонували передати Україні F-16, і в наших партнерів щодо цього є різні думки. Але що буде в наступному пакеті допомоги, я, на жаль, не можу сказати. Про це повідомить Міністерство оборони, коли настане час.

Ситуація змінюється, і те, що ми зараз бачимо на полі бою, це не те, що буде через тиждень. Тож важливо дивитися, як змінюється ситуація, і що можна передати, щоб Україна змогла не тільки захищати себе, а й відновити територіальну цілісність.

ЮРІЙ ІГНАТ: Якщо буде ухвалено рішення про передачу F-16 Україні, наступного дня пілоти поїдуть на навчання

— Ми не можемо обійтися без літака покоління 4+, щоб серйозно протистояти тим викликам і загрозам, які сьогодні перед нами стоять. І F-16, безумовно, один із найкращих літаків.

F-16 найпопулярніший у світі літак не тому, що він має суперунікальне озброєння, якого не мають інші, або якісь тактико-технічні характеристики, які чимось особливо відрізняються від інших типів літаків.

Цей літак є на озброєнні багатьох країн світу. F-16 було випущено 4,5 тисячі і більше літаків, і там ще є модифікації різні. Він пройшов модернізацію. І це літак, який потрібен нам уже й зараз, щоб у найкоротші терміни його можна було поставити на озброєння.

Найкоротші терміни — це не сьогодні, не завтра, це місяці, безумовно. Якщо політичне рішення дійсно буде ухвалено саме зараз, то вже наступного дня поїдуть пілоти.

Уже не перший місяць триває підготовка інфраструктури, вона й раніше готувалася. Так само поїдуть інженери, поїдуть офіцери бойового управління. Зараз триває посилене навчання англійської мови. Потрібно розуміти, принаймні, один одного з тими інструкторами, які займатимуться з нашим льотним складом технічним складом.

Льотчики готові. Список давно затверджений, але він змінюється, плюс-мінус. Зрозуміло, що йде війна і можуть бути зміни. Але щойно рішення буде ухвалено, одразу кілька десятків найкращих, найперспективніших пілотів поїдуть вчитися літати на цьому літаку.

ОЛЕКСАНДР ЩЕРБА: Питання передачі винищувачів Україні — суто внутрішньополітичне

— Ключове питання — це внутрішньополітичне. Я дивлюся на Байдена, як йому на пресконференції журналіст намагається дорікнути в тому, що він занадто щедро фінансує Україну. Той із гордістю відповідає: “Чому ж занадто щедро? Ось F-16 я їм не даю”.

І він каже це ніби з елементом гордості. Це не тому, що він не відчуває нашого болю, а тому, що йому треба якимось чином балансувати між людьми, у яких наша кожна смерть і кожен біль викликає співчуття, і людьми, які глухі в плані совісті, але вони теж є виборцями, і їм теж потрібні їхні голоси.

Тому Байден насамперед думає про те, як він буде переобиратися: як людина, яка бореться за Сполучені Штати, а не підіграє іншим країнам.

І те ж саме в Європі. В Австрії я бачу, як електорат починає перетікати від центристів до правих популістів, які однозначно проросійські. І тому центристи починають більш стримано говорити про підтримку України. У кожній країні по-своєму, але політики залишаються політиками і думають насамперед про те, як переобратися.

Щодо передачі Україні літаків F-16, то сподіваюся, що це буде справді швидко, бо надто високу ціну ми за це платимо.

АНДРІЙ РИЖЕНКО: Питання з передачею винищувачів F-16 буде вирішено на користь України

— Те, що Україні необхідний новий літак покоління 4+ або 4++ — це точно. Зараз у повітрі над Україною, загалом-то, немає домінування Російської Федерації. Однак РФ практично без обмежень використовує зброю на підходах до України, яку системам ППО збивати вдається не все.

І інший момент полягає в тому, що F-16 активно використовуються в тактичній авіації, в зоні бойових дій над окупованими територіями, де використання нашої авіації є можливим, але ускладненим, тому що за тактико-технічними характеристиками вона поступається новітнім літакам росіян.

Це полягає в тому, що, наприклад, літаки Су-35, Су-34, Су-30 можуть виявити наші винищувачі Су-27 або МіГ-29 на дистанції набагато більшій, ніж це можуть зробити наші літаки. Приблизно це 100 кілометрів у нас і 300-400 кілометрів у противника.

Відповідно, у них є зброя повітряного базування для знищення наших літаків. Через це ми зазнаємо втрат і льотчикам доводиться вигадувати якісь хитромудрі методи, щоб уникати цих втрат. Хоча втрати є.

Плюс до того, коли є зброя з технологічною перевагою, противник фактично одразу припиняє опір, або він значно зменшується.

Якщо нам вдасться отримати ці літаки F-16, ми одразу отримаємо серйозну перевагу в повітрі.

Ми зможемо знищувати ворожі літаки, які завдають ракетних ударів. Ми можемо більш ефективно перехоплювати ці ракети в повітрі. Ми можемо більш інтенсивно надавати допомогу нашим сухопутним військам у проведенні ними оборонних або наступальних операцій. Ми зможемо серйозно впливати на морські сили противника, які завдають ударів ракетами, які блокують наші порти, які ставлять міни тощо.

Я думаю, зараз є дві основні проблеми. Перша — це фінансова проблема, тому що передачу цих літаків Україна проситиме по лінії військово-технічної допомоги. Цей пакет може коштувати, судячи з усього, понад 10 млрд доларів.

Тобто це фінансове питання досить серйозне, тому що сума вийде в десятки мільярдів доларів. На останньому “Рамштайні” міністр оборони США Остін заявив, що загальна сума допомоги Україні склала 55 млрд доларів. Це сума дійсно безпрецедентна, і після Другої світової війни такої допомоги ніхто не отримував у світі.

Друге питання — політичне, і там теж є свої певні побоювання. Між Росією і Заходом є канали діалогу, і там, можливо, визначаються якісь обережні моменти, які дадуть змогу її якось привести до тями.

На жаль, йде час, і ми втрачаємо людей під час цього процесу. Але я думаю, що питання буде вирішено. Тим паче, як показує досвід наших сусідів, ці літаки можна освоїти і використовувати досить легко. Наприклад, Польща ці літаки освоїла 20 років тому, і зараз вже переходить на літаки F-35.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЄВ: Заходу було б абсолютно некритично передати Україні кілька десятків F-16

— Логічного пояснення такої позиції щодо винищувачів F-16 наших партнерів немає від слова зовсім.

З одного боку, ми чуємо заяви міністра оборони США пана Ллойда Остіна, який каже, що “ми не готові передавати F-16, але готові посилювати протиповітряну компоненту саме сухопутного базування”. Імовірно, може йтися про додаткові системи протиповітряної оборони класу Patriot.

З іншого боку, щоб українське небо було максимально захищене, необхідні різнопланові компоненти цієї самої системи протиповітряної оборони, зокрема й повітряні платформи на кшталт винищувачів F-16.

Наразі цих літаків вироблено в усьому світі понад 4,5 тисячі. Я не думаю, що буде критично складно передати кілька десятків цих типів літаків Україні.

У принципі, цифру 130 винищувачів F-16 озвучував і представник командування Повітряних сил Збройних сил України полковник Юрій Ігнат.

Тому логіки, яка могла б раціонально пояснити таку поведінку, таку позицію наших західних партнерів, я не бачу. І очевидно, що через ці відкладені рішення, які перебувають у процесі стагнації понад 14 місяців, — а саме стільки часу триває повномасштабна російська агресія стосовно суверенної України, — мирні жителі нашої країни будуть гинути й надалі.

На жаль, ці події, зокрема, і на совісті тих самих політиків, які так і не ухвалили рішення про передачу необхідного, вкрай необхідного для потреб української армії озброєння.

ВЛАДИСЛАВ ФАРАПОНОВ: Коли Україна буде готова звільняти Крим, винищувачі їй передадуть у потрібній кількості

— Винищувачі загалом і конкретно модернізовані F-16 — це одна з “червоних ліній” для деяких держав.

На слуханнях у Конгресі і міністр оборони Остін, і генерал Міллі говорили про те, що США зараз трактують ситуацію так, що наразі Україні винищувачі конкретно не потрібні. І ось коли вони будуть потрібні, вони будуть готові говорити про це, розглядати цей варіант і так далі.

Але конгресмени справедливо зауважували їм у відповідь, що, мовляв, давайте ми тоді вже почнемо навчання як мінімум. На що американські чиновники говорили, що “ми розглядаємо цей варіант, ми в постійному контакті”.

Я так розумію, коли момент до звільнення Криму підійде максимально близько, ми зможемо розраховувати на винищувачі в тій кількості, яка потрібна буде для хоча б початку операції.

Мені здається, це буде поступово, як було зібрано з “Абрамсами”, як було з “Петріотами”. Це впроваджується в дискусію адміністрації Білого дому, наприклад, та інших країн, зокрема. І тут має бути координація, звісно.

Тут повинні зійтися воєдино безліч чинників для того, щоб було ухвалено позитивне рішення, як було щодо Abrams і Patriot, наприклад, яке минулого літа нам здавалося якоюсь далекою перспективою або якоюсь “червоною лінією” для адміністрації Білого дому, наприклад.

Читайте також:Авіація суттєво змінила б картину майбутніх боїв, — Криволап про необхідність F-16

Прямий ефір