Евакуація з гарячих точок Харківщини  триває — репортаж із гуманітарного центру (ВІДЕО)

Евакуація людей із Харківської області. Фото: npu.gov.ua

Понад 11 тис. людей уже вдалося евакуювати з прифронтових районів Харківської області — після того, як російські війська здійснили повторну спробу захоплення населених пунктів на півночі регіону: Вовчанська, Липців, Куп’янська та інших. Волонтери, рятувальники, поліцейські, ризикуючи життям, вивозили людей з-під обстрілів. Багато людей просто виходили на дорогу, без речей і просили їх забрати. Евакуйованих жителів везуть до транзитного гуманітарного центру, де кожному приділяють максимальну увагу та забезпечують усім необхідним, інформує FREEДОМ.

З 10 травня в Харкові працює координаційний гуманітарний центр — тут приймають людей з обстрілюваних Росією районів області. У перші дні жителі виїжджали масово, за день приймали до 600 дзвінків про допомогу. Багато хто тікав від війни, захопивши із собою лише документи. Людей, які приїхали, у Харкові зустрічали співробітники центру і забезпечували повний супровід.

“Ми реєструємо їх, потім відправляємо на отримання грошової допомоги. Якщо у людини немає статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО), вона отримує довідку для Центру адміністративних послуг — щоб зареєструвати статус. Потім люди виходять на вулицю й отримують гуманітарну допомогу від організацій. Якщо потрібне поселення, водії відвозять громадян до гуртожитків”, — розповів співробітник Харківського координаційного гуманітарного центру Олександр

Ілля Новіков, співробітник Харківського координаційного гуманітарного центру, займається розселенням евакуйованих людей із північних районів Харківської області. Разом із командою він допоміг знайти тимчасове житло для понад тисячі осіб. Усі вони тепер живуть у різних гуртожитках міста. Порівняно з травневим ажіотажем, зараз кількість охочих оселитися в гуртожитках знизилася в рази, але люди продовжують приїжджати.

“На цей час турбот небагато, тому що потік людей менший. Менше заселяються в гуртожитки, але нужденних вистачає. Однак ситуація напружена. Якщо знову буде великий потік людей, буде важко. Мало місць для маломобільних і літніх людей, які звикли й живуть на перших поверхах, навіть на другий їм буде важко піднятися. Треба буде щось придумувати”, — зазначив Новіков.

Людмилі Петрівні з села Івашки Золочівської громади — 83 роки. Від її села до кордону з Росією — 4 км. Пенсіонерка каже, що населений пункт розбитий бомбами та дронами, жити там просто нестерпно. Жінці довелося кинути все й евакуюватися. Людмила Петрівна переживає вже другу у своєму житті війну, троє її онуків пішли захищати Україну від російських загарбників.

“Дрони літають і б’ють. І вночі, і ввечері, і вдень. Ми не роздягаємося, як ходимо, так і лягаємо спати. Жити просто нестерпно. Як дрон вдарить — схопишся, не знаєш куди бігти вночі. Біжиш у льох, а думаєш — він завалиться, там тебе і задушить. Подумайте, росіяни, кого ви б’єте? Ви вважалися “братами” нашими. І кого ви б’єте? За що ви нас б’єте? Ми вам нічого поганого не зробили, ми вашу землю не забирали. Ми живемо на своїй землі”, — поділилася переселенка.

Жителька Вовчанська Зінаїда Решетняк після початку нової атаки росіян на Харківщину не хотіла евакуюватися, стерегла дім і господарство. Але напередодні два російські снаряди зруйнували її житло. Жінка встигла зібрати маленьку сумочку і велосипедом доїхати до траси, там її підібрали волонтери. Зізнається, на її вулиці вже майже немає людей і цілих будинків.

“Було 19, от кажуть, що вчора пара приїхала, і ще троє вчора чи позавчора виїхали, — ті хто казав, що не виїдемо ніколи. І я ж така. Думала, що не поїду. А все-таки довелося. Адже що робити, гинути? Там бахкає. Прилетіло відразу кілька снарядів — штук 10 будинків знесло”, — розповіла Зінаїда.

Ольга Золотухіна з донькою евакуювалися з Білого Колодязя. Їх примусово вивезли з небезпечного населеного пункту поблизу РФ, оскільки вони виявилися останньою сім’єю в селі, де є неповнолітня дитина.

“Я не хотіла виїжджати, але приїхала до мене поліція, сказали, що треба примусово евакуюватися, тому що дитина не може там перебувати, там небезпечно. Летять КАБи щодня. І нас забрали”, — сказала Ольга.

У Харківському гуманітарному центрі щодня чергують психологи. Анастасія Сенько, психологиня ДСНС у Харківській області, допомогла сотням людей впоратися з тривогою та стресом. Каже, що майже всім, хто в травні виїжджав з-під сильних обстрілів, потрібна була консультація психолога. Зараз люди приїжджають у менш стресовому стані, але все одно багатьом потрібно виговоритися.

“Зараз люди більш стабільні, тому що вони очікували того, що відбувається, вони вже це пережили, вони вже це бачили. Звичайно, стани бувають різні — це може бути як істерика, шок і так далі, так і більш люди спокійні, тому що вони приймають ситуацію такою, як вона є”, — зазначила Сенько. 

За даними Харківської обласної військової адміністрації, з Куп’янського, Вовчанського та Липецького напрямків уже вивезли 11 тис. 670 осіб. Наразі готується план з евакуації із Золочівської громади. Для родин із дітьми вона є обов’язковою. Уже вдалося вивезти 120 сімей.

Читайте також: Близько 4 тис. людей було евакуйовано з 10 травня з громад Харківщини, які піддаються російським обстрілам, — поліція

Прямий ефір