Жителів Донецької та Луганської областей закликали евакуюватися до безпечніших регіонів України. Через регулярні обстріли російських окупаційних військ і близькість до лінії фронту в цих регіонах взимку мирним жителям рекомендують не залишатися. Уряд України пропонує їм допомогу та підтримку у будь-якому безпечнішому місці в країні. Так, за даними Донецької обласної військової адміністрації, за останні 9 місяців з області вже виїхали дві третини мирних жителів, інформує FREEДОМ.
Вибите скло, двері, повністю спалені житлові будинки та квартири. Тут не вщухає канонада вибухів. Так зараз мешкає Бахмут Донецької області. Через регулярні обстріли російською армією — евакуювати мирних жителів дуже складно.
Петро Антонович тричі намагався виїхати із Бахмута. Але щоразу чоловік повертався. Шлях від його будинку до пункту евакуації — складний та небезпечний. Мобільного зв’язку в місті немає, зателефонувати та дізнатися про деталі безпечного виїзду неможливо. Тому чоловік щоразу їде за інформацією 3 кілометри на велосипеді.
“Вирішили евакуюватися, бо набридло таке життя собаче. Лягаєш, бахкають, розбили дві хати за 5 хвилин, і куди мені подітися мені 83 роки. І бабуся, моя дружина, вона не ходить. Ось чому я вирішив евакуюватися”, — розповів Антонович.
Окрім постійних обстрілів, мешканців прифронтових територій Донецької області змушує евакуюватися зима. У їхніх будинках холодно, немає електроенергії та зв’язку.
Мешканка Бахмута Ольга Василівна розповідає: опалення у її будинку немає. Зараз, коли низькі температури — рятує тільки теплий одяг.
“Електрика найголовніша. Було б світло, можна було б їжу приготувати та обігрів. А так нічого… Навіть телефон зарядити. Залажу під ковдру. Одне, друге, одягаю тепленький халат і ось це все. Більше нічого”, — сказала Ольга.
Олександр живе в одному із найнебезпечніших районів міста — Забахмутці. Це поблизу промислової зони. Тут обстріл не припиняється ні на день. Але попри це, близько 20 людей залишаються в будинках. За словами Олександра, усі давно живуть в укритті.
“Люди варять їжу на багатті. Під обстрілом. Багаття запалив. Бухнуло. Втік. Наступного разу думаєш — варити чи не варити. Ось. Тобто до ладу ні поїсти, ні поспати. Спимо одягнені. Коли слава богу сонечко, можна води нагріти на сонечку або на вогнищі помитися. Загалом, таке життя”, — поділився він.
Обов’язкову евакуацію з Донецької області оголосили ще наприкінці серпня 2022 року. За цей час із регіону вдалося вивезти близько 32 тис. осіб. З них 5 тис. — діти. Допомагають з евакуацією населення й місцеві рятувальники. Вони евакуювали ще 10 тис. людей. У Бахмуті та в сусідніх населених пунктах, за даними правоохоронців, залишаються близько 15 тис. осіб.
“Населенню прифронтових громад ми надаємо можливість не просто евакуюватися, а ознайомитися з маршрутом руху, логістикою розміщення людей територією України та у більш безпечних областях. Також надаємо можливість розміщення людей територією області, тобто тимчасово їх переміщуємо вглиб області. Обов’язкова евакуація продовжує працювати, хоч би яку кількість людей не було заявлено, їх в обов’язковому порядку, за їхнім бажанням, евакуюють — насамперед із прифронтових населених пунктів”, — повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Евакуюють і мешканців деокупованого Херсона. Після відведення військ російська армія знищила усі міські об’єкти критичної інфраструктури. Тим, хто вирішив на зиму виїхати з обласного центру, в інших містах України надають гуманітарну допомогу.
Цього тижня у Львові, Вінниці та Дніпрі для переселенців із Херсона почали видавати продуктові набори. До кінця тижня така допомога буде організована в Одесі та Києві. За словами заступника керівника Офісу президента Кирила Тимошенка, зараз на території 15 областей України облаштовано понад 1 млн 300 тис. місць для проживання переселенців із гарячих точок, 89% із них уже зайняті.
Читайте також: Близько 40 тис. маріупольців залишилися у зруйнованих будинках, без шансів на нормальне життя, — Андрющенко (ВІДЕО)