Молдова готова надавати невизнаному Придністров’ю невідкладну допомогу та здійснювати поставку газу, але за певних умов. Таку заяву зробила президентка Молдови Мая Санду. Тирасполь після довгих роздумів готовий отримувати допомогу і навіть обіцяв оплатити доставку палива, інформує FREEДOM.
Кишинів виявив готовність надати Тирасполю всю необхідну допомогу для подолання енергетичної кризи. За словами Маї Санду, невизнане Придністров’я може розраховувати на фінансову допомогу і підтримку в тому разі, якщо його територію покинуть російські військові.
“Ми готові за підтримки донорів, це дуже важливо зазначити, надати фінансову допомогу лівому берегу. Але це стане можливим після виведення російської армії та заміни миротворчої місії цивільною місією під егідою ООН або ЄС. Це основні умови, за яких ми можемо прийти й надати суттєву допомогу. Повторюю, ця допомога має надійти від наших партнерів з розвитку, тому що ми все ще перебуваємо в складній фінансовій ситуації“, — наголосила Санду в інтерв’ю виданню Newsmaker.
Після того, як Україна припинила транзит російського газу через свою територію, Кремль відмовився постачати паливо в Придністров’я альтернативним маршрутом і в односторонньому порядку перекрив подачу газу в регіон. У результаті десятки тисяч людей залишилися без газопостачання.
У регіоні запровадили віялові відключення електроенергії, також є перебої з подачею води. Зупинено роботу місцевих підприємств, а Молдавська ГРЕС, розташована на території Придністров’я, спалює стратегічні запаси вугілля. Тирасполь відмовився від допомоги з боку Молдови. 14 січня глава окупаційної адміністрації регіону Придністров’я Вадим Красносельський вирушив на перемовини до Москви. Там він нібито домовився про постачання палива через компанію-посередника, що порушує міжнародні санкції і є незаконним.
“Тирасполь — не суб’єкт у цій всій історії, відмовляє Москва. Їхній план полягає в тому, щоб ця криза поглиблювалася. Ба більше, їхні цинізм і підлість зашкалюють. Я навіть не думав, що вони дійдуть до цього. У них немає в планах відновлювати постачання газу. Москва каже, що, мовляв, так, ми готові постачати газ, але Молдова має взяти на себе всю логістику, оплату, доставку. Водночас “Молдовагаз” заявила, що до них жодної інформації не надходило. Росія не планує розв’язувати питання, їм потрібна криза, важка криза”, — вважає політолог Андрій Андрієвський.
Дещо пізніше віцепрем’єр-міністр із реінтеграції Молдови Олег Серебрян знову нагадав Тирасполю, що пропозиція Кишинева про допомогу залишається в силі.
“У нас є тільки одне прохання до Тирасполя: якщо ви не хочете просити нас про допомогу, хоча б дозвольте нам допомогти вам. Не перешкоджайте проїзду наших карет швидкої допомоги за викликом у регіон, дозвольте медичним установам звертатися за необхідною підтримкою до своїх колег на правому березі, дайте можливість доставляти та встановлювати генератори в лікарнях для вільного пересування громадян на обох берегах Дністра“, — заявив Серебрян.
В результаті 20 січня Тирасполь виявив готовність отримувати газ через молдавську державну компанію “Молдовагаз” і навіть сплатити послуги з доставки палива.
Читайте також: Кремль провокує політичну кризу в Молдові перед виборами: Санду пояснила припинення постачання газу в Придністров’я (ВІДЕО)
Раніше президентка Молдови Мая Санду заявила, що справжню енергетичну кризу в Придністров’ї спровокував Кремль, припинивши постачання газу через порушення контрактних зобов’язань “Газпромом”.