Екоцид в Україні: перелік злочинів Росії, підрахунок збитків і план із відновлення (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

14 кримінальних злочинів російської армії в Україні кваліфіковано як екоцид. Про це повідомили в Генпрокуратурі України. За даними міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, станом на лютий 2023 року російські окупанти завдали екології збитків на суму майже 2 трильйони гривень. Для боротьби з наслідками екологічного терору Росії в Україні почала працювати Міжнародна робоча група, інформує FREEДОМ.

З 2014 року російська армія не тільки руйнує міста і села, вбиває мирних українців, а й завдає колосальної шкоди навколишньому середовищу. А з початку повномасштабної війни Росії проти України російське командування перейшло до практики терору. Таким масштабним терактом став підрив Каховської гідроелектростанції (ГЕС). Російський злочин, що кваліфікується як екоцид, забрав життя громадян України, завдав значної шкоди економіці та екології регіону. 

“Я не думаю, що реакція світу на цей екоцид була достатньою. Я взагалі не думаю, що будь-яка реакція є достатньою, тому що ця жорстокість… Просто не вистачає слів, щоб її описати. Ми маємо голосніше говорити про це, маємо інформувати, і ми також маємо пам’ятати, що цей випадок, на жаль, не унікальний. Це лише один приклад повномасштабної агресії”, — заявила екоактивістка Ґрета Тунберг.

Росія планує наступні теракти, попереджає українська розвідка. Підрив Запорізької атомної станції та хімічного заводу “Кримський титан” — може стати частиною плану Кремля.

“Безумовно, є великі ризики не тільки для України. Якщо щось станеться в Запоріжжі — це буде у багато разів більше і гірше за катастрофу в Чорнобилі. Ми говоримо про це щодня в Україні. Це великий привід для занепокоєння в усьому світі”, — наголосив глава Офісу президента України Андрій Єрмак.

Кремль демонструє всьому світу, що проблеми екології не входять до сфери інтересів російської влади. У Росії оголосили Всесвітній фонд дикої природи — небажаною організацією.  

“Уряд будь-якої тоталітарної країни вважає присутність міжнародних організацій на своїй території загрозою своїй владі, своїй монополії на владу”, — пояснила координаторка мережі громадських екологічних організацій Ольга Бойко.

Кейс зі Всесвітнім фондом дикої природи не унікальний. Наприкінці травня російська генпрокуратура визнала небажаним і “Грінпіс”. Авторитетна міжнародна організація нібито загрожувала основам конституційного ладу Росії. Поки Москва прагне знищити все живе, Україна думає, як відновлювати території та довкілля. 

“Ми не здамося, поки Росія не покине Україну, і безумовно Росія має бути притягнута до відповідальності за злочини проти України”, — акцентувала єврокомісарка з питань довкілля (1994-2004) Маргот Валльстрем.

За даними міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, п’ята частина заповідного фонду країни постраждала від російської агресії. 

Під окупацією перебуває 10 національних природних парків, 8 заповідників, 2 біосферні заповідники. Близько 600 видів рослин і 750 видів тварин, зокрема червонокнижних, опинилися під загрозою знищення.

“Це не вичерпний перелік злочинів країни-окупанта. Однак ми продовжуємо ретельно їх фіксувати, щоб пред’явити агресору рахунок після нашої перемоги”, — заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Підрахувати екологічні втрати від російської агресії, притягнути до відповідальності винних і розробити план із відновлення — основні завдання Міжнародної робочої групи з екологічних наслідків війни.

“Перше — це оцінка всієї тієї шкоди, всіх злочинів, які заподіяли нашій екосистемі, нашій природі. Друге — це розробка механізмів щодо притягнення до відповідальності Російської Федерації за всі ці злочини. Сьогодні ніхто не може порахувати, скільки нам знадобиться часу і грошей, щоб відновити, і як відновити. І все це група напрацьовуватиме як рекомендації”, — наголосив Андрій Єрмак.

Читайте також: Тисячолітні артефакти вимило на поверхню, вони в небезпеці — наслідки підриву Каховської ГЕС для археології (ВІДЕО)

Як повідомлялося, екоактивістка Ґрета Тунберг на брифінгу за результатами першого засідання новоствореної міжнародної робочої групи щодо екологічних злочинів наголосила, що Росія навмисне руйнує довкілля і життя в Україні. 

Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час онлайн-виступу на Конференції головування ОБСЄ з огляду питань безпеки заявив, що окупація та ризик вчинення Росією теракту на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) ставить під загрозу весь простір ОБСЄ.

Прямий ефір