Європейський Союз запровадив стелю цін на нафту з Росії, слідом за ним і країни G7 (“Великої сімки”). Тепер вартість російської нафти не повинна перевищувати 60 доларів за барель. Це, на думку західних лідерів, має скоротити прибуток РФ, а отже, і витрати Кремля на ведення війни в Україні. Але навіть таке обмеження дозволить Росії заробляти до 100 млрд дол. на рік, заявив президент України Володимир Зеленський. Тому українська сторона домагатиметься зниження граничної ціни російської нафти, повідомляє FREEДОМ.
ЄС і країни G7 погодилися обмежити ціну на російську нафту, щоб завдати шкоди економіці Росії. Цінова межа передбачає, що страхування, фінансування та інші послуги для постачання російської нафти будуть заборонені, якщо її продаватимуть дорожче 60 доларів за барель.
“Західні союзники шукали способи обмежити російську економіку в каральний спосіб, щоб завадити їй залучити більше коштів і прибутку, наживаючись на ситуації”, — прокоментував британський політолог Ендрю Вілсон.
У США заявили, що обмеження ціни на російську нафту до 60 доларів за барель знизить доходи Москви і прибутковість виробництва. А додатковий коригувальний механізм має тримати граничну ціну на російську нафту на рівні щонайменше на 5% нижчому за ринкову.
“Відверто кажучи, ми вважаємо, що ціна в 60 доларів за барель є доречною, і ми думаємо, що вона матиме такий ефект. Це баланс. Ніколи не йшлося про відсутність російської нафти на ринку. Йшлося про збалансування попиту і пропозиції, а також про необхідність обмеження можливостей пана Путіна отримувати прибуток. І знову ж таки, ми думаємо, що 60 доларів за барель зроблять це”, — сказав представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі в коментарі інформаційному агентству Associated Press.
Польща та країни Балтії раніше блокували ухвалення стелі цін на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Пропонували знизити цю межу наполовину, щоб чинити більший тиск на доходи Москви. Однак водночас метою обмеження було не допустити глобального стрибка цін, тож усі лідери західних країн погодили стелю в 60 доларів. Але Україна вважає, що для стримування російської агресії цього недостатньо.
“Не назвеш серйозним рішення встановити таку межу для російських цін, яка цілком комфортна для бюджету держави-терориста. Росія вже завдала колосальної шкоди всім країнам світу свідомою дестабілізацією енергоринку. А світ ніяк не може зважитися на її справжнє енергетичне роззброєння. Це слабка позиція”, — заявив президент Зеленський.
На думку глави Української держави, за ціни нафти в 60 доларів Росія за рік заробить до 100 млрд дол. І ці гроші підуть не тільки на спонсорування війни в Україні, а й на дестабілізацію в тих країнах, які зараз бояться ухвалювати більш жорсткі обмеження. Тому Україна домагатиметься зниження стелі вартості російської нафти.
“Ми завжди досягаємо своєї мети, і економіка Росії все одно буде зруйнована, а сама Росія платитиме і відповідатиме за всі злочини. Із трибуналом буде так само. Вони дуже цього бояться, бо знають, що Україна доб’ється свого”, — зазначив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.
Міжнародна робоча група з санкцій проти Росії, яку очолюють Єрмак і ексрадник президента США з питань національної безпеки Майкл Макфол, опублікувала дослідження щодо обмеження вартості російської нафти. У ньому аргументована гранична ціна в розмірі 30-35 доларів за барель. На думку авторів дослідження, це призведе до скорочення доходів Росії від експорту нафти і газу й одразу спричинить серйозний фінансовий тиск на Росію.
Читайте також: Гранична ціна на російську нафту — чому вона не задовільнила низку країн та коли на Росію чекає потужніший удар