Житло — основний вид інвестицій у Китаї. Але останніми роками в країні побудували стільки будинків, що пропозиція значно перевищила попит. Ціни на квартири різко пішли вниз, а забудовники опинилися в складній ситуації. Найбільша в КНР будівельна компанія оголосила про банкрутство, повідомляє FREEДОМ.
“Ця ситуація вдарила по регіональній владі Китаю, яка заробляла гроші на здачі в оренду земель забудовникам. Тепер регіонам нічим віддавати й власні кредити. А це викликає побоювання щодо спроможності адміністрацій у тих чи інших провінціях виконувати свої функції через брак грошей”, — ідеться в публікації видання “Радіо Свобода”.
Якщо криза на ринку нерухомості накладеться на інші проблеми — безробіття серед молоді, старіння населення, то Китай не зможе купувати в Росії товари, нафту і газ у колишніх обсягах, припускають експерти. Адже міжнародні санкції не залишають Москві простору для маневру.
“Економічно залежність від КНР зростає за всіма параметрами російської зовнішньої політики, але найбільше вона виражена саме від китайських технологій. Ще 2016 року Китай змінив Німеччину як головний постачальник технологій у Росію, а з 2022-го і зовсім став єдиним”, — повідомив науковий співробітник Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії, китаїст Темур Умаров в інтерв’ю BBC NEWS “Русская служба”.
За дев’ять місяців 2023 року товарообіг між Російською Федерацією і КНР досяг 176,4 млрд дол. — це майже на третину більше, ніж в аналогічний період минулого року. За першу половину 2023-го Росія поставила до Китаю на 27% більше нафти, а обсяг постачання трубопровідного газу й зовсім подвоївся.
Але аналітики припускають, що після нещодавньої зустрічі лідера КНР Сі Цзіньпіна і президента США Джо Байдена економічний міст між Російською Федерацією і Китаєм може похитнутися.
“Кому потрібна Росія насправді? Це маленький ринок. Китай правильно вирішив — працювати з американцями. Наша країна — 24% ВВП, а у Росії ВВП менше, ніж у Португалії. У них дуже мало партнерів у цьому світі”, — зауважив американський політтехнолог, політолог Джейсон Смарт.
Поки що аналітики не поспішають прогнозувати велику кризу китайської економіки, попри негативні тенденції. У будь-якому разі, у Китаю залишається вибір, з ким торгувати.
“Для Путіна все стає складніше. У нього була величезна надія на те, що Китай йому допоможе дипломатичними діями у світі, грошима і зброєю. Китайці показали, що Путін — їхній друг, проте реально допомогти йому не готові. Вони готові дати Росії порожні слова і не більше. Пекін знає, що американський ринок набагато важливіший, ніж російський. І ми можемо очікувати, що Китай буде ще ближче працювати з американцями зараз і ще менше з Росією”, — вважає американський політтехнолог, політолог Джейсон Смарт.
Для Росії буде непросто знайти заміну ще й цьому ринку. Індія скорочує імпорт російської нафти. Крім того, Москва і Нью-Делі досі не вирішили проблему з оплатою — Індія наполягає на розрахунках у рупіях, а Росія з цим не згодна.
Нагадаємо, аналітик, аспірант Цзіліньського університету Петро Шевченко вважає, що нинішні стосунки та співпраця Китаю і Росії — не союз або альянс. Це чистий прагматизм, і він тимчасовий.