Повномасштабне вторгнення в Україну призвело до однієї з найсильніших економічних криз у сучасній історії Росії, повідомляє UA.
Санкції позначилися на більшості галузей економіки країни-агресора. Міністерство економічного розвитку РФ вперше з початку року визнало падіння ВВП на 3%. Як повідомили у відомстві, причина — “безпрецедентні санкції” та проблеми з логістикою.
Bloomberg пише, що російська авіакомпанія “Аерофлот” найближчим часом через санкції зіткнеться з нестачею запчастин для своїх літаків Boeing та Airbus. Автори статті вказують, що у парку “Аерофлоту” — понад 350 бортів. Запчастин для літаків вистачить лише на 3 місяці, після чого, мабуть, літаки доведеться розбирати.
“Аерофлот” був побудований відповідно до світових стандартів, але буде тінню самого себе, здатною літати лише в ті частини світу, які готові вести справи з Росією. Це дзеркало російської економіки в цілому, тепер відрізаної від економічної системи, яку очолює Захід”, — сказав Крістофер Гренвіль з лондонської консалтингової компанії TS Lombard.
Проблеми із запчастинами є не тільки у авіаперевізників, але й у виробників легкових автомобілів. Як повідомляє агентство “Інтерфакс”, випуск легкових автомобілів у Росії у квітні скоротився майже в 7 разів порівняно з аналогічним місяцем 2021 року.
“У Росії в квітні виробництво легкових автомобілів впало в 6,8 раза (на 85,4%) у порівнянні з квітнем минулого року, до рекордно низького показника в 19,9 тис. машин, — випливає з даних Росстату. Показник квітня на 53,1% нижче за березневий. За січень-квітень російські автозаводи, які продовжили роботу після припинення локальних виробництв низки іноземних концернів, виробили приблизно 264 тисячі легкових автомобілів”, — написав російський “Інтерфакс” 1 червня 2022 року.
Дефіцит на ринку запчастин в авіа- та автопромі — це лише початок, прогнозують аналітики. За підсумками 2022 року російський ВВП впаде, за різними прогнозами, на 8-12%.
“Так, є прогнози, яким особисто я вірю. Наприклад, що у них падіння ВВП буде цього року мінус 10%, мінус 12%. Я бачив там різні цифри, різних державних органів, у них буде безробіття, у них буде падіння, в залежності від галузей — різні падіння. До речі, навіть якщо дивитися статистику на сьогодні, у них падіння у торгівлі у травні, давайте так — навіть за весну падіння у торгівлі — мінус 10%. Це дуже багато”, — сказав доктор економічних наук Василь Фурман.
США та їхні західні союзники завдали сильного удару банківській сфері Росії, ввівши фінансові санкції. Йдеться про повне блокування чотирьох великих російських державних банків. Також паралельно “Велика сімка” заморозила міжнародні валютні резерви Центрального банку Росії (близько 300 млрд дол.), які перебувають у неї, і вивела багато російських банків із SWIFT — міжнародної системи обміну повідомленнями для міжбанківських транзакцій.
“Фондовий ринок — у них зараз великі обмеження та іноземні інвестори не можуть вивести свої гроші. Щоб ви розуміли, йдеться про суму близько 3 трильйонів рублів. Жодна країна світу такої кількості санкцій сьогодні ще не отримувала. І ефект буде дуже великим. Я думаю , що ця країна житиме в санкціях багато років”, — зазначив Фурман.
Проте президент Росії Володимир Путін виключає, що Захід наклав санкції через війну в Україні. У своїй програмній промові на економічному форумі в Санкт-Петербурзі він заявив, що Росія не йде на уклін до Заходу і за це її карають.
“Якщо якогось бунтаря не вдається захомутати, утихомирити, то його намагаються ізолювати, або, як зараз кажуть, скасувати. У цьому природа і нинішнього нападу русофобії на Заході й божевільних санкцій проти Росії. Божевільних і, я би сказав, бездумних”, — заявив Путін.
На відміну від президента РФ лідери країн “Великої сімки” визнають, що війна в Україні призвела до погіршення ситуації у світовій економіці. За словами канцлера Німеччини Олафа Шольца, йдеться про серйозні проблеми: прискорення інфляції, дефіцит сировини та перебої в ланцюжках поставок. Але західні країни об’єднуватимуться, щоб економічними обмеженнями вплинути на країну-агресора.
“Ми й надалі підтримуватимемо і збільшуватимемо економічні та політичні витрати цієї війни для президента Путіна та його режиму. З цією метою важливо триматися разом навіть протягом довгого часу, який, безперечно, буде”, — сказав Шольц.
США, ЄС та країни G7 за час повномасштабної війни на території України погодили та ввели шість пакетів санкцій. Аналітики стверджують, що Росія незабаром стане політичним, фінансовим та економічним ізгоєм, якщо продовжувати збільшувати обмеження та контролювати їхнє виконання.
Читайте також:
Обстріл Слов’янська та Краматорська, відведення ЗСУ з Лисичанська: яка ситуація на Донбасі
Росія – ворог, і жодної “російської весни”. Про що нова концепція НАТО
Україна повернеться на тимчасово втрачені території – Зеленський