Володимир Путін “переміг” на псевдовиборах президента РФ, відповідно до так званих попередніх результатів. За даними ЦВК після опрацювання 99,59% голосів, Володимир Путін лідирує з 87,33% голосів, друге місце у Миколи Харитонова (4,3%), на третьому — Владислав Даванков з 3,81%. Триденна постановка під назвою “вибори” закінчилася передбачувано, зазначили в опозиції.
Які “вибори”, такі й “результати”
Голосування під примусом, відсутність незалежних спостерігачів і протидія екзитполам — на псевдовиборах у Росії зафіксували низку порушень, а також збої в роботі дистанційного електронного голосування. Як пише Bloomberg, Москва запустила широкомасштабну агітаційну кампанію з метою примусити населення прийти на виборчі дільниці, намагаючись, таким чином, домогтися максимальної явки. За даними української розвідки, у так звані “виборчі списки” Кремль додає і “мертві душі”. Зокрема й загиблих на війні солдатів.
Під час президентських “виборів” у Росії було зафіксовано численні порушення виборчого процесу, включно з таємницею голосування. На багатьох виборчих дільницях були відсутні шторки в кабінках, де громадяни мали віддавати свій голос. Крім того, у соціальних мережах безліч державних працівників публічно звітували про те, що проголосували, викладаючи фотографії своїх бюлетенів.
“У 2024 році “вибори” відбуваються за якоюсь абсолютно унікальною технологією. Ми отримали величезну кількість повідомлень, що немає шторок. Тобто — стоїть кабінка, немає шторки, столик ззаду стоїть, мент якийсь, ще якісь люди стоять, і вони бачать, за кого ви голосуєте, що ви малюєте”, — каже журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.
Так звані президентські вибори в Росії тривали три дні — з 15 до 17 березня, але вже в перший день повідомлялося про випадки псування бюлетенів по всій країні, а також підпали кабін і виборчих дільниць.
Інциденти з псуванням виборчих бюлетенів зеленкою і чорнилом зафіксували в Москві, Підмосков’ї, анексованому Криму, Новосибірську, Волгоградській, Воронезькій, Ростовській областях і Карачаєво-Черкесії. За даними “ОВД-Инфо”, за час голосування було затримано понад сотню осіб у 21 місті РФ. Найбільше — у Казані та Москві.
Зі свого боку, російські опозиціонери запропонували своїм прихильникам взяти участь в акції “Полудень проти Путіна”, а саме — прийти на дільниці 17 березня о 12:00. У такий спосіб незгодні з політикою Кремля мали показати один одному свою позицію та зіпсувати бюлетень.
Головне нововведення цієї президентської кампанії Путіна — дистанційне волевиявлення. У 29 регіонах Росії застосовують електронне голосування. А на окупованих територіях чотирьох регіонів України — Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей — голосування розпочалося достроково і проводиться примусово вдома нерідко під дулами автоматів.
Мобільні бригади так званої “виборчої комісії” ходять зі скриньками для бюлетенів від будинку до будинку в пошуках виборців, а супроводжують їх озброєні солдати.
“Це мобільні групи з автоматниками, які для супроводу обходять двори, квартири, будинки, вулиці та намагаються спіймати кого-небудь, щоб хтось проголосував. З різним ступенем успіху. Виборчі дільниці відкриються, наскільки ми розуміємо, у суботу-неділю. Їхні адреси росіяни досі тримають у секреті, і як про це мають дізнатися люди — в принципі, не зрозуміло. Списків виборців немає, тому це так — цифри, намальовані зі стелі за великим рахунком. З точки зору самого голосування, можна голосувати за українськими паспортами, за російськими паспортами, у кого вони є, незалежно від місця реєстрації”, — розповів радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.
Російський ЦВК “намалював” рекордну явку на ТОТ України — нібито майже 90% жителів захоплених територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей прийшли на псевдовибори.
Організовуючи президентські псевдовибори в окупації, Росія порушує норми міжнародного права, тому Україна закликає світову спільноту не визнавати їх. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ та постанові Верховної Ради України. Результати так званого “голосування” не матимуть жодних юридичних наслідків. Це дає підстави вважати нелегітимним і обраного в такий спосіб президента РФ.
Проведення Москвою так званих “виборів” на тимчасово окупованих територіях України засудили в Організації Об’єднаних Націй. Відповідну заяву підписали 55 країн, а також члени Європейського Союзу.
Вони закликали не визнавати будь-яку зміну Кремлем статусу Криму, Севастополя, а також Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Про це повідомив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
“Ми найрішучішим чином засуджуємо нелегітимні спроби Росії організувати так звані “вибори” президента Росії на тимчасово окупованих територіях — у межах міжнародно визнаних кордонів України. Проведення голосування на території іншої держави-члена ООН без її згоди є явним ігноруванням принципів суверенітету і територіальної цілісності. Такі вибори не мають юридичної сили відповідно до міжнародного права”, — йдеться в заяві.
Постпред США в Організації Лінда Томас-Грінфілд назвала проведення Москвою псевдовиборів на окупованих українських територіях образою принципів Статуту ООН.
“Давайте називати це так: це кричущий пропагандистський захід, розпочатий у надії якимось чином посилити помилкові претензії Росії на ті частини України, на які вона незаконно вторглася. Проведення російських виборів на суверенній території України є доказом зв’язку між зовнішньою агресією Кремля і внутрішніми репресіями. Це нехтування принципами статуту ООН, які лежать в основі глобальної безпеки і стабільності, і воно демонструє зневагу Кремля до цієї інституції та міжнародного права, ще раз доводячи, що Росія не має наміру домагатися мирного врегулювання на основі принципів статуту ООН”, — заявила Лінда Томас-Грінфілд.
Президент Євроради Шарль Мішель заздалегідь саркастично привітав Путіна з майбутньою, так званою, “перемогою на виборах”.
“Хотів би привітати Володимира Путіна з переконливою перемогою на виборах, що починаються. Без опозиції. Без свободи. Без вибору”, — наголосив голова Європейської ради Шарль Мішель.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що російський диктатор — Путін — імітує чергові президентські “вибори”.
“Усім у світі зрозуміло, що цей діяч, як було вже часто в історії, просто захворів на владу і робить усе, щоб правити довічно. Немає такого зла, яке він не зробить, щоб продовжити особисту владу. І немає нікого у світі, хто був би застрахований від цього. Я дякую кожній державі, кожному лідеру, всім міжнародним організаціям, які називають і будуть називати ці речі своїми іменами”, — наголосив президент України.
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр не вітатиме Путіна з так званою “перемогою”. У Міністерстві закордонних справ Німеччини раніше заявили, що псевдовибори в Росії не є чесними і результат нікого не дивує.
“Виборчий процес свідчить не тільки про нерозважливу поведінку Путіна щодо власного народу, а й суперечить нормам ООН. Так звані “вибори” в частинах України, в частинах Молдови і частинах Грузії суперечать міжнародному праву”, — заявила Анналена Бербок, глава МЗС Німеччини.
У Міноборони Великої Британії Путіна порівняли з радянським диктатором Йосипом Сталіним, а в Євросоюзі заявили, що псевдовибори відбулися з численними порушеннями.
“ЄС наголошує, що ніколи не визнає ані проведення так званих “виборів” на цих територіях України, ані їхніх результатів. Вони є нікчемними і не можуть мати жодних юридичних наслідків. Політичне керівництво РФ і причетні до їхньої організації побачать наслідки таких протиправних дій”, — заявив Жозеп Боррель, високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки.
Тим часом, з так званою перемогою Володимира Путіна привітали влади Китаю, Ірану, ОАЕ, Білорусії, Узбекистану, Таджикистану, Казахстану, М’янми, КНДР, Венесуели, Індії, Болівії, Куби і Нікарагуа.
Думки експертів
Як можна оцінювати псевдовибори президента РФ? Як проведення “виборів” на окупованих територіях України може вплинути на їхню легітимність? Чи можуть західні країни не визнати сфальсифіковані результати? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олександр Мережко, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
- Ольга Курносова, російська політична аналітикиня;
- Ігор Петренко, доктор політичних наук, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
- Аббас Галлямов, російський політтехнолог;
- Дмитро Гудков, російський опозиційний політик;
- Сергій Гармаш, президент Центру досліджень і соціальних перспектив Донбасу;
- Дмитро Єловський, російський політичний коментатор, ведучий каналу “Ходорковский LIVE”;
- Олексій Левченко, російський журналіст;
ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Путін стає узурпатором
— Основна мета пседовиборів у РФ — це спроба легітимізації тотальної диктатури. Путін повністю втратив свою легітимність. Йдеться не про вибори, а про справжнісінький злочин проти міжнародного права, проти Конституції України та демократії. Той факт, що частина цього фарсу проводиться на тимчасово окупованих територіях, якраз підкреслює злочинний характер цього дійства.
Путіну не вдасться будь-що змінити або надати цьому видимість легітимності, тому що всі у світі прекрасно усвідомлюють, з ким мають справу. У Путіна у світі вже зрозумілий усім статус воєнного злочинця.
Путіна підтримують тільки держави-ізгої — Північна Корея, Іран. Я сумніваюся, що навіть ці держави зважаться на те, щоб визнати легітимність виборів на тимчасово окупованих територіях. Хоча, звичайно, вони, як і раніше, дивитимуться на Путіна, як на легітимного диктатора.
Варто очікувати подальшої політико-дипломатичної ізоляції Росії. Верховна Рада зробила звернення до інших парламентів із закликом посилити санкційний тиск.
Виникає питання про статус Путіна — він втрачає свою легітимність і починає розглядатися не як законний представник своєї держави, а як узурпатор. Ця термінологія вже використовується в міжнародних документах.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Акція “Полудень проти Путіна” допомогла збільшити явку
— Акція опозиціонерів “Полудень проти Путіна” — це велика помилка. Вони тільки збільшили явку, а сам Путін їм цілком щиро подякував. Я вважаю, що реальною опозицією путінському режиму є російські добровольці, які в цей час намагалися проникнути й успішно потрапляли на територію Бєлгородської, Курської та Брянської областей.
У мене є претензії і питання до тих лідерів громадської думки за кордоном, які спонукали росіян йти на цю безглузду акцію, замість того, щоб сконцентрувати зусилля для підтримки російських добровольців.
Тоталітарні фашистські режими руйнуються не внаслідок якихось мирних протестів усередині країни, яку вони контролюють, а внаслідок важкої військової поразки.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Якби рейтинг Путіна був у порядку — не було б такої кількості порушень
— Я не помилилася у своїх прогнозах, коли говорила, що результат буде близько 86%. І явка мала бути намальована в районі 70%. Це все фальсифікації, намалювали зручні цифри. Сергій Кирієнко (перший заступник глави АП, — ред.) показав, який він молодець і як впорався з поставленим завданням.
Намалювали не 90%, тому що ця цифра — це аж надто диктаторський результат.
На окупованих територіях взагалі якісь зашкалюючі результати нам показують. Це вперше, коли всі російські партії не просто відмовлялися брати до себе незалежних спостерігачів, а й позбавляли повноважень “неправильних” членів виборчих комісій, які були занадто галасливі.
Мені здається, такі вражаючі результати вбивають легітимність. Якщо в тебе все добре з рейтингом, то тобі не треба докладати таких шалених зусиль для того, щоб це зобразити. І опонентів не потрібно знімати з передвиборчих перегонів, якщо ти впевнений у собі.
Коли ми бачимо такий обсяг порушень, то розуміємо, що, напевно, ситуація з підтримкою Путіна зовсім не така, як її хочуть представити.
ІГОР ПЕТРЕНКО: Це просто нове призначення Путіна на посаду президента
— Світова оцінка цих псевдовиборів у РФ більш жорстка. Хотілося б, звичайно, мати консенсус у тому, щоб не визнавати псевдовибори в РФ. І для цього є абсолютно всі підстави. У Росії були не вибори, а просто нове призначення Путіна на посаду президента.
Якби була альтернатива і російське суспільство було б готове підтримати якогось іншого кандидата. Тоді, я думаю, що можна було б розраховувати на те, щоб ці псевдовибори не визнали.
Єдина дієва російська опозиція — це РДК і Легіон Свобода Росії. Вони знають, що Путін розуміє тільки мову сили.
Є таке поняття, як невизнання результатів виборів. Але хто тоді справжній переможець? Путіну важливо було показати, що він — безальтернативний кандидат із високим рівнем підтримки в суспільстві.
АББАС ГАЛЛЯМОВ: Не варто звертати увагу на результати “виборів”
— Я думаю, що реальна підтримка Путіна — не вище 40%. Останні три місяці в російському політичному середовищі були досить бурхливими: вбивство Навального, захоплення Авдіївки. Перемог у путінської армії не було давно. Але, тим не менш, доленосних змін рівня підтримки Путіна не було.
Російська соціологія в умовах масових репресій є абсолютно неадекватним інструментарієм. Щойно людям перестане бути страшно, підтримка Путіна впаде нижче 10%.
Політична система РФ зараз у такій точці нестійкості, що мають відбутися якісь зміни. Путін взагалі нічого змінювати не хоче, він налаштований дуже консервативно. Але якщо нічого не змінювати, то продовжиться рух у негативному напрямку.
У тих цифрах явки, які надала ЦВК, взагалі немає правди. Ці “вибори” відрізняються тим, що може бути сфальсифіковано абсолютно все. В опозиції немає жодних інструментів для того, щоб обмежити можливості влади. Немає жодних інституцій, які б обмежували Путіна в бажанні намалювати ту чи іншу цифру.
На результати “виборів” взагалі не варто звертати уваги. Вони лише показують кількість тарганів у Путіна в голові.
ДМИТРО ГУДКОВ: “Вибори” нелегітимні
— Юля Навальна вирішила продовжити справу свого чоловіка Олексія (померлий російський опозиційний політик, — ред.). Нам вдалося спільно провести ось акцію “Полудень проти Путіна”, яку я вважаю дуже важливою, тому що вона дуже багато показала.
Якщо ми діємо разом і б’ємо в одну точку, то виходить дуже серйозний результат і великий вплив не тільки за кордоном, а й у Росії.
“Вибори” нелегітимні, ми не брали участі у “виборах”, тому що вони також проводилися на окупованій території, що не є законним. Завдання акції було в тому, щоб показати — скільки людей виступають проти Путіна і розв’язаної ним війни.
Цифри, які намалює Кремль, забудуться, а черги людей — ні. Це великий удар по путінській легітимності, тому що в 87% ніхто не вірить.
У Росії є невелика кількість виборчих дільниць, на яких рахують бюлетені чесно. І ось на одній із них Путін посів друге місце з результатом 42%. Тобто 40-55% Путін набирає на “чесних” виборчих дільницях з явкою в 50%. Це і є реальний результат.
Коли Путін насилу набирає половину голосів в умовах, коли немає жодного нормального кандидата, то ось і вся ціна його перемоги.
Ми зібрали майже 100 підписів видних західних політиків, дипломатів та експертів під зверненням до урядів західних країн не визнавати Путіна легітимним президентом. Я сподіваюся, що деякі держави підуть назустріч.
Весь світ не вірить у ті цифри, які малюють Путіну. Але в Кремлі знають реальний результат.
СЕРГІЙ ГАРМАШ: Кремлю не вдалося створити пропагандистську картинку на окупованих територіях України
— З 25 лютого було так зване попереднє голосування на окупованих територіях. Жінки з урнами і автоматниками ходили по домівках і закликали всіх голосувати. Таким чином явка до відкриття виборчих дільниць уже становила нібито 58%.
На самі виборчі дільниці більшою мірою вже прийшли пенсіонери. Але навіть попри спроби створити пропагандистську картинку, людей було дуже мало. Дуже мало було повідомлень від угруповання “ДНР”, ніби там взагалі нічого не відбувалося. Може, тому що основну частину жителів змусили проголосувати вдома.
Жителі окупованих територій розуміють усю театральність цих псевдовиборів. Розуміють, що їхній голос нічого не вирішує, тому нерідко ігнорують цей процес.
Не можна зараз сказати, хто і в якій кількості зараз голосує на окупованій території.
Путіну важливо показати видимість певного політичного процесу, але насправді йому все одно де і які результати. Завезли навіть якихось фейкових міжнародних спостерігачів, які мають розповісти, як усе демократично і прозоро.
Владі регіонів дали вказівку показати, як населення “мобілізоване навколо влади”. Людей змушували голосувати, бо влада на місцях розуміє, що якщо не буде потрібного результату, то їхні позиції перед Кремлем будуть втрачені.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: “Вибори” на окупованих територіях — це шлях до міжнародної ізоляції Путіна
— Немає нічого дивного в тому, що ОБСЄ та інші міжнародні організації не посилали своїх спостерігачів, щоб ті взяли участь у цьому фарсі. Як іноземні спостерігачі виступали лояльні до кремлівського режиму люди з різних країн.
Це корисні ідіоти, фріки з розвинених європейських країн, на кшталт Франції та Німеччини, які, мабуть, втратили якийсь зв’язок із реальністю, по-друге, хочуть бути максимальними опозиціонерами і готові вже злитися з Путіним у єдиному екстазі, аби протистояти європейському істеблішменту. Ну і також це представники країн третього світу — африканських держав, азіатських, у яких самих є проблеми і з виборами, і з демократією, і зі свободою слова.
Якщо копнути трохи глибше, то кожен другий із цих спостерігачів фінансується різними кремлівськими фондами, а кожен перший — безпосередньо залежить від подачок російського МЗС або якось афілійований якимись держструктурами.
Навіщо треба було проводити “вибори” на окупованій частині України, не зовсім зрозуміло. Але це шлях у повну міжнародну ізоляцію і нелегітимність. Тут, мені здається, Путін прорахувався — він справді зіткнеться з втратою багатьох європейських союзників, які у нього є, і з новими санкціями.
Псевдовибори на окупованих територіях зробили для того, щоб показати, що “ми і тут є”. У Харківській області теж проводили “вибори”, хоча там окуповано менше 1%. Це маячня і нонсенс. Росія зробила це тільки з метою піару.
Я думаю, зараз буде багато проблем у Путіна і Лаврова (глава МЗС РФ, — ред.) через те, що ці вибори мало хто визнає. Можливо, якісь колеги по БРІКС визнають і привітають Путіна, але у європейських чиновників це викликає тільки сміх.
ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: Нелегітимна сама процедура цих псевдовиборів
— Результат псевдовиборів досить очевидний, тому що Кремль побудував керовану адміністративну машину. Але ми все одно бачимо класичний набір порушень — “каруселі” і “вкидання” бюлетенів. При цьому, використовувалося електронне голосування, яке дозволяє маніпулювати результатами, незалежні спостерігачі на дільницях були відсутні, бюджетників змушували організовано йти на виборчі дільниці.
Кремлю важливо було показати не тільки те, що Путін набирає більше 80%, а й те, що альтернативні точки зору в суспільстві не користуються підтримкою.
Кремлю це все далося не так просто, бо справді акція “Полудень проти Путіна” була досить масовою і показовою.
Як не дивно, вибори 2018 року здавалися дуже керованими і контрольованими, хоча там теж не допускали незалежних кандидатів. Але тоді було більше спостерігачів. Зараз ми побачили більш керований і закритий процес голосування, коли вже зовсім складно оцінити реальні результати.
Наприклад, у Празі людям заборонили голосувати три дні. Проводили екзитпол на виході й опитали практично всіх, хто голосував. Там на цих виборах Путін набрав лише 4%. Тобто на якихось окремих дільницях ми можемо дізнатися, напевно, більш реальну картину. Але загалом ми, звісно, побачили заздалегідь намальований результат.
На жаль, на відміну від виборів, які були 2020 року в Білорусі, тут не бачимо альтернативних кандидатів, які могли б бути визнані переможцями “виборів”. Для того щоб визнати їх нелегітимними, потрібно мати підстави сказати, що перемогу вкрали.
Загалом нелегітимна процедура цих псевдовиборів, тому що 2020 року було переписано Конституцію РФ і це дало можливість Путіну обиратись необмежену кількість разів. Тому є підстави для того, щоб вважати ці “вибори” юридично нелегітимними.
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, тому він не просто нелегітимний, а ще й міжнародно розшукуваний кримінальний злочинець.
Усі інші форми протесту крім акції “Полудень проти Путіна” виглядають маргінально.
Читайте також: Акції “Полудень проти Путіна” не вистачило видовищності — думка