24 лютого 2022 року о 03:40 Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну. Президент Володимир Путін оголосив про так звану “спеціальну військову операцію” (“СВО”). Під ракетними ударами опинилися мирні українські міста. Російська армія вторглася в Україну не тільки зі своєї території та окупованого Криму, а й із Білорусі. Кремлівські пропагандисти переконували, що Київ впаде максимум за три доби. Перші ж дні повномасштабної війни Росії проти України показали — російські окупанти зустріли жорстокий опір, інформує FREEДОМ.
Ранній ранок 24 лютого 2022 року. По всій Україні прогриміли вибухи. Росія завдала ракетних та авіаційних ударів по військовій і цивільній інфраструктурі, по мирних українських містах.
“Росія завдала ударів по нашій військовій інфраструктурі і по наших прикордонних загонах. У багатьох містах України були вибухи”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.
“Мною ухвалено рішення про проведення спеціальної військової операції”, — заявив російський диктатор.
Російська армія зайшла на територію України не тільки з Росії, а й з Білорусі.
Уже в перші години війни повідомляють про жертви серед мирного населення в Чугуєві Харківської області та Умані Черкаської області. Командування російського крейсера “Москва” вимагає, щоб український гарнізон на острові Зміїний у Чорному морі склав зброю і здався. Відповідь морпіхів стане символом українського опору.
“Російський військовий корабель, іди…”, — зі слів українських морпіхів.
Збройні сили України (ЗСУ) зупиняють російську армію на підступах до столиці. В окупації — Буча, Гостомель, Ірпінь, частина Чернігівської, Харківської, Запорізької та Херсонської областей.
Російські війська планомірно знищують Маріуполь. Десятки тисяч мирних людей опинилися у смертельній пастці.
9 березня 2022 року російські окупаційні війська завдали удару по пологовому будинку в Маріуполі. А 16 березня — по Маріупольському драматичному театру. Там від обстрілів ховалися кілька сотень людей. Скільки тоді людей загинуло — досі невідомо. Як не відома і загальна кількість загиблих у Маріуполі.
Людей ховали у скверах, на подвір’ях і просто в траншеях.
Після того, як Сили оборони України звільнили Київську область, весь світ побачив звірства російських окупантів — Буча, Гостомель, Ірпінь.
Тіла вбитих мирних людей знаходили всюди: на тротуарах, у дворах і в підвалах приватних будинків, на дорогах. Деякі жертви були зі зв’язаними за спиною руками, на тілах залишилися сліди тортур. Загарбники безжально знищували навіть автомобілі з написами “ДІТИ”, на яких жителі намагалися евакуюватися.
На звільнених територіях виявили десятки катівень і незліченні поховання жертв російських окупантів.
Злочини Росії фіксують і документують авторитетні експерти та журналісти провідних світових ЗМІ. Тоді вперше у світі війну Російської Федерації проти України назвали геноцидом українського народу.
“З’являється дедалі більше свідчень прямих нападів на цивільне населення, а також на енергетичну та іншу інфраструктуру. Відомо, що російські сили чинили тортури, жорстоке поводження, сексуальне насильство та масові страти. Не щадять навіть дітей. Росія має бути притягнута до відповідальності за ці жахливі злочини, і Путін має бути притягнутий до відповідальності”, — заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Масове вбивство українських військовополонених 29 липня в колонії в Оленівці на тимчасово окупованій території Донецької області — ще один воєнний злочин Росії.
“Ймовірно, що ось цей теракт був влаштований спеціально, тим, щоб приховати саме сліди катувань і щобільше — вбивств наших полонених”, — наголосив військовий експерт Валерій Рябих.
26 квітня 2022 року відбулося перше засідання контактної групи у форматі “Рамштайн”. На американській авіабазі в Німеччині зібралися понад 40 міністрів оборони країн світу, щоб обговорити допомогу Україні. Відтоді українська армія почала отримувати західне озброєння.
Спочатку боєприпаси та артилерію. Перші HIMARS. А згодом — системи протиповітряної оборони (ППО), і танки. Незабаром Україні мають передати літаки F16.
А 23 червня 2023 року Україна отримала статус кандидата на членство в Європейському Союзі.
“Сьогодні ви ухвалили одне з найважливіших рішень для України за 30 років незалежності нашої держави. Але це рішення, я вважаю, не тільки для України. Найбільший крок на посилення Європи, який можна зробити саме зараз”, — заявив Володимир Зеленський.
Уже у вересні 2022 року ЗСУ України почали звільняти окуповані міста та села Харківської області. Після проведення українськими захисниками низки успішних операцій, російська армія відчула гостру нестачу живої сили. Путін оголосив так звану “часткову” мобілізацію, яка виявилася безстроковою.
8 жовтня 2022 року Служба безпеки України (СБУ) завдала російському диктатору найболючішого репутаційного удару.
Унаслідок вибуху на Кримському мосту обвалилися дві напівсекції автомобільної частини та було пошкоджено залізничну колію.
Пізніше атаки на Кримський міст стануть рутиною, але першу Кремль сприйняв як ляпас, а росіяни — як сигнал їхати з окупованого Росією півострова.
Звільнення окупованого Херсона стало ще однією знаковою подією великої війни. 11 листопада 2022 року в місто увійшли ЗСУ.
Осінь 2022 року. Масовані ракетні атаки Росії по українських містах та об’єктах критичної інфраструктури.
Російська армія зазнає наймасштабніших втрат у живій силі та техніці – непорівнянних з обома Чеченськими війнами, вторгненням до Афганістану та іншими конфліктами за участю Москви.
Загроза виникнення надзвичайної ситуації на Запорізькій атомній станції, битви за Бахмут, Вугледар, Мар’їнку, Авдіївку. Цим жила Україна на початку 2023 року.
А 6 червня 2023 року російські терористи зруйнували Каховську гідроелектростанцію (АЕС). Під воду пішли десятки населених пунктів у Херсонській області. Скільки людей тоді загинуло точно — невідомо. Збиток екології, на думку фахівців, непоправний.
За два роки повномасштабної війни Росії проти України Кремль вчинив безпрецедентну кількість воєнних злочинів і злочинів проти людяності, заявили представники Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.
“Ми спостерігали безліч різних порушень із російського боку. Умисні вбивства, вбивства цивільних осіб, зґвалтування, депортація дітей, сексуальні злочини на окупованих територіях, інші порушення закону на окупованих територіях”, — наголосив голова Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування подій в Україні Ерік Месе.
Таких злочинів з боку російських військових зафіксовано понад 100 тисяч.
Нині війна поступово захоплює прикордонні міста Російської Федерації. Дедалі частіше лунають вибухи в глибокому російському тилу.
Російський Чорноморський флот завдяки зусиллям українських спецслужб і армії відчутно скоротився і більше не контролює ситуацію в регіоні.
Метою війни Путін уже називає не денацифікацію України та бліцкриг за три дні, а “захист Росії та забезпечення її збереження“.
Україна продовжує битися. Мета — повернути всю територію незалежної соборної та вільної України — всі 603 628 квадратних кілометрів.
Читайте також: Має бути єдиний фінал цієї війни й буде — перемога: Зеленський звернувся до українців із Гостомеля